Имам сериозен здравословен проблем и се нуждая от вашата помощ. Организмът ми не може да понася никакви лекарства. Веднага след приемането им се появява слабост, затруднено дишане. Защо?
Руска Йорданова – Видин
Очевидно е, че имате алергична реакция към лекарствата, а може би и към определени хранителни продукти. Необходимо е да се консултирате с алерголог, да си направите проби за установяване на вида алергия, а след получаване на резултатите от тях може да ви се предпише лечение. Обърнете се и към диетолог, той ще изключи от менюто ви продуктите, които влияят на алергичния фон.
ВНИМАНИЕ!
Лекарствената (или медикаментозната) алергия е специфична реакция на имунната система към лекарствени препарати. Тя може да възникне като усложнение при лечение на някакво заболяване или като професионално заболяване вследствие на продължителен контакт с лекарства и медикаменти (при лекари, медицински специалисти, фармацевти). Според статистиката лекарствената алергия се среща най-често при жените.
Основните причини за развитието на алергия към лекарствата са:
- наследствени фактори;
- продължително приемане на лекарства;
- едновременно прилагане на голям брой различни препарати.
Почти всички лекарствени средства могат да провокират алергична реакция. Най-често причина за това са:
- антибиотиците;
- местните анестетици:
- нестероидните противовъзпалителни препарати и др.
Веднъж възникнала, лекарствената алергия може (без да е задължително) да се проявява отново при всяко следващо приемане на лекарството.
Обичайни за този вид алергия са следните симптоми:
- зачервяване на кожата;
- сърбеж и различни видове кожни обриви.
Алергичните реакции се развиват от няколко секунди до 12 часа след приемането на лекарството и могат да провокират реакции като:
- анафилактичен шок,
- пристъп на бронхиална астма, копривна треска;
- конюнктивит и алергична хрема.
Анафилаксията е най-опасната форма на лекарствена алергия поради възможността от фатални последствия. За щастие тя не се среща много често. Най-опасните последствия от лекарствените анафилактични реакции са: оток на гърлото и ларинкса (който блокира преминаването на въздуха и може да доведе до прекъсване доставката на кислород) и внезапното разширяване на кръвоносните съдове (което в тежки случаи може да причини катастрофално понижение на кръвното).
- Други симптоми, които може да се проявят: уртикария (копривна треска), сърбеж на кожата, горещи вълни и дори астматични симптоми (протичащи по- тежко при хора със съществуваща астма). В повечето от случаите симптомите на анафилаксия се появяват изведнъж, в рамките на първите часове (много често през първите 30 минути) след приема на лекарството и може да се влошат много бързо. Обикновено, колкото по-забавено е началото, толкова пристъпът е по-лек.
Материалът е от в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!