Бронхиалната астма може да се съчетае с алергична хрема

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

Аз съм склонна към алергии. Вече почти цял месец ме тормози кашлица. Пих антибиотици, но те не ми помогнаха. Моля да ми помогнете да разбера каква кашлица имам в крайна сметка – инфекциозна или алергична? Как да се лекувам?

Жозефина Иванова, Петрник

Кашлицата при простуда се съпровожда с болка или парене в гърлото, а също и с хрема. Може и об­щото ви състояние да се наруши, да се почувствате дискомфортно. Разбира се, не е изключено да се повиши температурата и да отслабне или изчезне апетитът. Простудата се предшества от контакт с болен човек или преохлаждане. Кашлицата, която е провокирана от инфекции, отначало е суха, а след това става влажна, с храчки. Обикновено такава каш­лица продължава не повече от три седмици.

При простудната кашлица антибиотиците в; повечето случаи помагат. Но само ако са правилно! подбрани. Само лекар може да реши какви антибиотици да ви предпише, и то след преглед и лабораторни! изследвания.

Алергичната кашлица по природа също може да се появи внезапно. Обикновено тя е признак на т.нар. кашлена бронхиална астма. И може да се съчетае с алергична хрема, с алергичен конюнктивит и периоди на затруднено дишане. При алергична кашлица обик­новено храчките са прозрачни.

Но ако тя продължава няколко седмици или месец, много трудно вече може да се разграничат двете състояния – хронична инфекция или алергия. Защото и болните с туберкулоза кашлят, както и тези с обструктивна белодробна болест.

С кашлица могат да се съпровождат и редица други заболявания: например гастроезофагеална рефлуксна болест.

Понякога човек може да получи натрапчива каш­лица и заради някои медикаменти – например тя е страничен ефект на средствата от групата на инхибиторите, които често се приемат от болните с хипертония.

Така че ако кашляте вече около месец, трябва да се подложите на рентгенография или цифрова флуорография. Възможно е да се наложи изследване нивото на имуноглобулина Е в кръвта, както и анализ на храчките, препоръчват специалистите от в-к „Доктор”.

Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *