Преди няколко месеца ми откриха астма. Имам и алергичен ринит – алергич към домашен прах. Въпросът ми е – ако се излекува алергията, ще ми изчезне ли астмата, или това са две различни заболявания? Пия цетеризин по една таблетка и инхалатор серетид. Има ли излекуван от астма или ще си остана с това заболяване за цял живот?
Сашо Янакиев, Варна
Двете заболявания са свързани – организмът ни има т.нар. алергична предиспозиция – склонен е към алергични състояния и заболявания. За лечението – на първо място, максимално ограничаване на контакта с провокиращия фактор. А след това идват лекарствата – инхалаторни кортикостероиди, бронходилататори и т.н. Дали ще се излекувате напълно – всичко зависи от степента на тежест на астмата и другите симптоми, от спецификата на организма, от адекватната терапия. Заболяванията са хронични и трудно могат да се преодолеят напълно. Затова не могат да се дадат гаранции, но при добър режим може да се намали честотата на пристъпите дотолкова, че почти да ги забравите.
Астмата е свързана със стесняване на въздухоносните пътища (бронхи), които водят от трахеята до белите дробове. През бронхите преминава въздухът, който вдишваме, и въглеродният диоксид, който издишваме. При хората с астма дихателните пътища са винаги чувствителни и леко оточни. При астматичен пристъп бронхите се свиват, следователно въздухът преминава през по-тясно пространство от нормалното и като резултат дишането се затруднява, а възпалението често предизвиква отделянето на храчки. По време на астматичен пристъп издишването е особено затруднено, затова и боледуващите от астма често правят резки кратки вдишвания, а издишват бавно и с усилие.
Основните симптоми са затруднено дишане, недостиг на въздух и чувство за стягане в гърдите. Долавят се хрипове, а често при децата водещият симптом е кашлицата.
КАКВА Е ПРИЧИНАТА ЗА АСТМАТИЧНИЯ ПРИСТЪП?
Той може да бъде свързан с физическо натоварване, ниски температури или да се появява нощно време. Пристъпът може да бъде причинен от алергени, например котешка козина и микрокърлежи (акари), от замърсители като например вредни газове и цигарен дим, както и от химични субстанции, причиняващи дразнене, сред които са и някои домашни почистващи препарати.
В някои случаи астматичните пристъпи биха могли да бъдат отключени дори от вещества, ползвани във всекидневието. Ако причината бъде открита, би било възможно да се избягва досег с нея, например да се чисти прахът възможно най-често или да се избягва цигареният дим. Целта обаче на контрола върху астмата е да се води живот без ограничения, налагани от болестта, за възможно най- голям брой пациенти.
Някои боледуващи от астма се нуждаят единствено от медикаменти, облекчаващи симптомите, когато дишането им е затруднено. Други пациенти се нуждаят от всекидневно лечение с противовъзпалителни медикаменти, които предотвратяват по-сериозни пристъпи. При спешни случаи се прилагат бързо действащи медикаменти за облекчаване на симптомите възможно най-бързо, за да се възстанови нормалното дишане. Такива лекарства могат да бъдат под формата на инжекции, но често се предписват в инхалаторна форма – устройство, което разпрашва лекарственото вещество, за да улесни неговото вдишване. При тежки пристъпи е възможно да има нужда и от медикаменти под формата на перорални таблетки, за да се ограничи възпалението и да се предотвратят бъдещи пристъпи, споделят специалистите от в-к „Доктор”.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!