ХИДРОЦЕФАЛИЯ
Думата hydrocephalus произлиза от гръцки и се състои от две думи – hydros, което означава вода, и cephalus – глава. Някога това състояние е било наричано „вода в мозъка“. Както личи от името, хидроцефапията представлява състояние, причинено от акумулиране на абнормно голямо количество цереброспинална течност в черепа.
Нормално цереброспинална течност се продуцира непрекъснато от вътрешните кухини на мозъка (вентрикулите или т.нар. мозъчни сто- махчета), циркулира през Зентрикуларната система на мозъка, излива се в цистерни (затворени пространства, действащи като резервоари) по базата на мозъка, „къпе“ повърхността на главния и гръбначна? мозък и се абсорбира от кръвния ток.
Цереброспиналната течност е в непрекъсната циркулация и има много важни функции. Тя облива главния и гръбначния мозък и действа като протективна възглавница при травма. Тя осигурява транспорта на нутриенти и протеини, необходими за храненето и нормалната функция на мозъка, и на отпадни продукти от обмяната на съседните тъкани. Цереброспиналната течност протича между главния и гръбначния мозък и така може да компенсира промени в кръвния обем на количеството кръв в главния мозък.
Хидроцефалията възниква при дисбаланс между продукцията и абсорб- цията на течност. Увеличеното количество на цереброспинална течност причинява увеличаване размерите на вентрикулите и повишаване на вътречерепното налягане, което потенциално може да увреди мозъчната тъкан.
Лечението се предписва от специалист, след като са направени необходимите изследвания и болестта е доказана. Почти 90 процента от болните се лекуват в болница.
ПАРКИНСОН
Диагностиката на едно от основните неврологични заболявания – Паркинсоновата болест, е трудна. При над 50 на сто от пациентите с поставена първично диагноза Паркинсонова болест отсъства т.нар. Паркинсо- нов синдром.
Още по-трудно е диагностицирането на иди- опатичния Паркинсонов синдром и другите истински паркинсонизми, особено при откриването на болестта.
Основните към този момент атипични паркин- сонови синдроми са описани през втората половина на миналия век:
- деменция с телца на Леви 1984 година
- мултисистемна атрофия -1969
- прогресивна супрануклеална парализа 1964
- кортикобазалнадистрофия 1967
Доброто познаване на тези заболявания е свързано с подходящи лабораторни тестове, поставяне на точна диагноза, даване на прогноза за развитието на заболяването, подбиране на подходяща терапия с оглед на клиничния ефект и избягването на страничните действия на неподходящи медикаменти, както и с адекватно генетично консултиране.
ВНИМАНИЕ
Всяко доказано заболяване се лекува no предписанието на лекаря. Особено болестта на Паркинсон. Тя се лекува много трудно и продължително и никога болният не може да бъде излекуван докрай. Но развитието на болестта може да бъде спряно, споделят специалистите от в-к „Доктор”.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!