Премахването на млечната жлеза при рак на гърдата е една от най-разпространените „женски“ операции.
Но дори и след такава сериозна хирургична намеса животът може да се върне в нормалното си русло, ако се спазват някои препоръки и правила.
По време на операцията се налага да бъдат отстранени не само засегнатите тъкани на гърдата, но и лимфните възли на подмишницата, зона на струпване на туморни клетки. В резултат на това при Всяка трета пациентка, а дори и по-често, през следващите 3 месеца се развива лимфен оток на ръцете. Отстраняването на намиращите се в подмишниците лимфни възли нарушава транспортирането на една от най-важните биологични течности – лимфата. Появата на оток зависи на първо място не от самия пациент и не от уменията на лекаря, а от степента на увреждане на лимфните съдове по време на заболяването. Отокът може да се избегне само в тези случаи, когато лимфните възли на пациентите не са увредени напълно от туморните клетки, и част от тях може да се запази след операцията. Тези здрави, запазени след операцията лимфни възли поемат върху себе си „работата“ на пострадалите и предпазват от усложнения.
Въпреки това, непълното премахване на лимфните възли може да доведе до рецидив на тумора. Затова повечето лекари прибягват до цялостно премахне на лимфните възли, като при това се отстраняват и много малки съдове, които са свързани с тези възли. Резултатът е застой на лимфата в меките тъкани на ръката, оток. Този оток се увеличава, когато жената провежда след операцията необходимата за лечението лъчева терапия и когато се е развило възпаление.
При някои пациентки отокът е лек, а при други, обратното, води до тежки усложнения. Това не зависи от възрастта и дори от здравословното състояние, въпреки че, разбира се, при физически силните жени усложненията се срещат много по-рядко. В групата на риска попадат жени, страдащи от венозна недостатъчност. При това заболяване почвата за бъдещия оток е „подготвена“ предварително от нарушенията в обменните процеси в клетките, от повишената пропускливост на кръвоносните съдове.
НА КАКВО ТРЯБВА ДА СЕ ОБЪРНЕ ВНИМАНИЕ
Ако преди операцията лекарите са диагностицирали венозна недостатъчност, ще трябва да си правите редовни лечебно-профилактични прегледи за предотвратяване на необратимите патологични изменения в меките тъкани на ръката. По време на тези процедури лекарят прави оценка на състоянието на лимфната и кръвоносната система и предписва необходимото лечение. Но дори и тези жени, които са понесли операцията сравнително по-леко, през първите три години трябва да ходят на лекар на всеки 3-4 месеца, а след това – веднъж на шест месеца.
Материалът е от в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!