Имунитет – същност и необходимост за здравето на децата. Имунологичен скрининг на децата. Причини, които довеждат до отслабване на имунитета при децата. Начини за укрепване на имунитета чрез неспецифични мероприятия – здравословно хранене, спорт, слънце; специфични мероприятия – имунопрофилактика чрез прием на различни видове имуностимулатори. Ваксини – принцип на действие. Видове ваксини, които се поставят на децата. Връзката между ваксините и засилване на имунитета.
Доц. д-р Маргарита Господинова и проф. Красимир Методиев гостуват в mu-vi.tv, за да обяснят какво представлява имунитетът и как поставените ваксини спомагат той да бъде засилен.
Имунитетът е защита на организма. Той го защитава от различните патогени на околната среда. Имунитетът е вроден и придобит. Придобитият имунитет се предава от майката на бебето. До 6 месечна възраст бебета не боледуват от болести, от които майките са боледували, обяснява проф. Господинова. Придобит имунитет е онзи, който се развива с течение на времето в защита на организма от гъбички, вируси, инфекции и други бактерии.
Имунитетът може да бъде още висок и нисък. Пациент, който е с висок имунореактивен тип, ще боледува рядко или няма да боледува от инфекции. Пациент, който е с нисък имунореактивен тип, ще боледува често или винаги от различни вируси, грип и други инфекции, казва проф. Методиев.
Имунологичен скрининг – прави се в акредитирана лаборатория. Резултатите показват какво е състоянието на имунната защита на детето, как реагира на различните причинители на болести. Ако се окаже, че детето е с по-нисък имунореактивен тип, тогава майката ще бъде предупредена да наблюдава много по-отговорно промените в здравословното му състояние.
Повишаването на имунитета при децата не се извършва с помощта на „вълшебна“ таблетка. Неговото укрепване се извършва ежедневно. Затова е важно дали хората водят здравословен начин на живот, който е свързан непосредствено със стандарта на живот, здравословното хранене, спортната активност, както и прекараното време на слънце и сред природата. Излагането на слънце е жизнено важно при децата, защото то стимулира производството на витамин D, който предпазва от рахит.
Подобряване на имунитета чрез неспецифични мероприятия, които включват разнообразната като количество и качество храна, богата на витамини и на микроелементи. Подобряване на имунитета чрез специфична имунопрофилактика – прием на различни видове имуностимулатори. Една част от тях са приготвени от най-често срещаните бактерии, причинители на заболявания, като тези на остри респираторни заболявания, например. Използвани са лиофилизирани бактерии, които се поемат по определена схема и в определен сезон, така че да доведат до стимулация на имунитета. Имунният отговор на макроорганизмът се подобрява и той реагира с една добра защита при среща с тези причинители.
Посредством ваксинацията се въвеждат различни микроорганизми, които помагат на организма да образува антитела, като изгражда имунна памет. Силата на самия имунитет зависи както от самата ваксина, така и от способността на организма да реагира на антигенна стимулация.
Ваксините са включени в т.нар. ваксинационен календар. Проф. Методиев е твърдо убеден, че родителите не трябва да спират новородените и малките деца от задължителните ваксини. Полезни са и онези ваксини против тетанус, дифтерия, хепатит и други инфекциозни заболявания.
************
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!