Не е известно пълно лечение за ревматоиден артрит, но съществуват различни средства за борба с възпалението с цел да се предотврати унищожаването на ставата и други усложнения, както и за облекчаване на симптомите и запазване на максимална гъвкавост и подвижност на ставата.
На пациентите с ревматоиден артрит се препоръчват редица алтернативни терапии. Медитацията, хипнозата, насочената визуализация, релаксацията и рефлексотерапията успешно намаляват болките. За болката се използват още акупресура и акупунктура, които трябва да се прилагат ежедневно в съчетание с други терапии. Смята се, че методите, които включват докосване, други физически манипулации и енергийно лечение, възстановяват химичния баланс в организма.
Масажът с розмарин и лайка и ваната с такива масла носят допълнително облекчение. Схванатите стави могат да се отпуснат с масаж с топло сусамово масло, последван от горещ душ за загряване, така че маслото да навлезе дълбоко в порите.
За отпускане на ставите помагат двигателни терапии като йога, тай чи и чи гун.
Множество хранителни добавки имат положителен ефект при състояние на ревматоиден артрит. Основните са рибените масла, ензимите бромелаин и панкреатин, както и антиоксидантите, като витамин А, С, Е, селен и цинк.
Използват се и редица билки, най-вече такива с противовъзпалително действие: куркума (Curcuma longa), джинджифил (Zingiber officinale), моминска ватига (Tanacetum parthenium), дяволски нокът (Нагpagophytum procumbens), урока (Вирleurum falcatum), сладък корен (Glycyrrhiza glabra). Локално върху засегнатите стави се прилагат лобелия (Lobelia inflate) и червена калина (Viburnum opulus).
При остри състояния хомеопатите препоръчват отровен шмак (Rhus toxicodendron) и дива тиква (бриония – Bryonia alba), но по принцип, както при повечето сериозни заболявания, се предпочита конвенционално лечение.
Йога подпомага релаксацията, облекчаването на стреса и гъвкавостта.
От хранителните терапии често се препоръчва преминаването на вегетариански режим на хранене с ниско съдържание на животински продукти и захар, за да се намалят болките и възпалението. Особено полезни за пациентите с ревматоиден артрит са студеноводните риби (скумрия, херинга, сьомга и сардина) и богатите на флавоноиди плодове (череши, боровинки, глогини, къпини и др.) Значителен противовъзпалителен ефект има и ензимът бромелаин, намиращ се в сока от ананас.
Като автоимунно заболяване ревматоидният артрит често се свързва с хранителни алергии и непоносимост.
Отстраняването на дразнителите може да облекчи симптомите, както и да подскаже какви храни трябва да се избягват, за да се предотврати повторната им поява.
Хидротерапията помага за намаляване на болката и възпалението.
По-ефективно е влажното загряване, отколкото сухото, а студените компреси имат благотворен ефект при силни болки от възпалението. Упражненията по йога, правени веднъж дневно, помагат за поддържане на гъвкавостта на ставите.
Алопатично лечение
За намаляване на болката и възпалението се използват нестероидни противовъзпалителни средства и аспирин, които обаче не спират развитието на болестта. Ниските дози стероидни лекарства помагат както за облекчаване на симптомите, така и за забавяне на развитието на ревматоидния артрит. Същия ефект имат и т.нар. модифициращи болестта антиревматични медикаменти: златни препарати, D-пенициламин, противомаларийни лекарства и сулфасалазин. Метотрексатът, азатиопринът и циклофосфамидът потискат имунната система и намаляват възпалението. Всички изброени лекарства имат значителни странични ефекти, което налага съотношението на риска спрямо ползата при използването им от конкретния пациент да се преценява от специалист.
В най-активните и болезнени фази на ревматоидния артрит понякога се предписва пълна почивка на легло и дори поставяне на шини за поддържане и осигуряване на покой на възпалените стави. След преминаване на острата фаза кинезитерапевтите препоръчват и изготвят внимателно подбрана програма от упражнения, за да се запази максимална гъвкавост и подвижност на ставите.
При силно увреждане на коленните и тазобедрените стави може да се наложи хирургичната им смяна.
Възможно е болката в засегната става (например глезена) да се намали, като се свържат двете кости. Това става чрез оперативна процедура, наречена артродеза, или изкуствена анкилоза.
Около 15% от пациентите с ревматоиден артрит проявяват симптоми за кратък период от време, след което се възстановяват без дългосрочни последствия.
Сред рисковите фактори за по-лоши прогнози са:
– Расова принадлежност и пол (по-често страдат жените и представителите на бялата раса);
– Засегнати над 20 стави;
– Много висока скорост на утаяване на еритроцитите;
– Много високи нива на ревматоиден фактор;
– Упорито, продължително възпаление;
– Рентгенови данни за ерозия на кост, става или хрущял;
– Бедност;
– Напреднала възраст;
– Наличие на ревматоидни възли;
– Съпътстващи заболявания;
– Определени генетични характеристики, установени чрез изследвания.
Пациентите с ревматоиден артрит живеят от три до седем години по-малко от средното. Понякога умират от тежко заболяване, инфекция или стомашно-чревно кървене. Роля за това играят и усложненията, причинени от някои по-силни лекарства, използвани за лечението на ревматоидния артрит.
Превенция
Не е известен начин за предотвратяване на развитието на ревматоиден артрит. Най-добрият вариант е да се спре или забави по-нататъшното напредване на болестта.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!