Метаболитен синдром – ето какво трябва да знаете за този проблем!
Метаболитният синдром е сбор от фактори, които повишават риска от развитието на диабет или сърдечносъдови заболявания. Промяната на начина ни на живот е най-добрият метод да се предпазим от тях.
Метаболитният синдром не е специфично заболяване, а индикатор за наличие на физиологични признаци, които повишават риска от развитие на диабет тип 2, получаване на инсулт или инфаркт.
Според Световната здравна организация можем да говорим за метаболитен синдром, когато са налице три или повече рискови фактора:
– напълняване в областта на талията – обиколка над 88 см за жените и над 102 см за мъжете
– високо ниво на триглицериди в кръвта
– хипертония (кръвно налягане над 130/85)
– ниско ниво на добрия холестерол HDL
– повишено съдържание на захар в кръвта
Според статистиката от метаболитен синдром днес в Европа страда около 20-25% от населението, а при хората над 60 години този процент е над 40.
Инсулинът – в сърцето на метаболитния синдром
Този хормон, произвеждан от панкреаса, е нещо като секретен ключ, който позволява на клетките да „отворят“ вратата за глюкозата. Той регулира нивото на захарта в кръвта, наричано още гликемия. Ако клетките станат резистентни към инсулина, те абсорбират зле глюкозата, което води до повишаването на нейното количество в кръвта, а самите клетки започват да страдат от недостига й.
За да поддържа в нормите този механизъм, панкреасът е принуден да произвежда все повече инсулин. С течение на времето този орган се изтощава и не успява да задоволи порасналите нужди на организма, пише „Журнал за жената“. Тогава нивото на кръвната захар остава високо и се стига до диабет тип 2.
Резистентността към инсулин е свързана с по-висок риск от високо кръвно налягане и проблеми с артериите поради повишеното количество на липидите в кръвта.
Учените са установили, че мастните клетки са способни да освобождават хормони, които усилват резистентността към инсулина. Това е особено характерно за затлъстяването в областта на талията.
Последици от метаболитния синдром:
– Диабет от тип 2
– Сърдечносъдови заболявания и мозъчен инсулт
– Поликистозни яйчници, които могат да доведат до безплодие, тъй като се възпрепятства узряването на яйцеклетките
– Предполага се, че метаболитният синдром е „намесен“ и в други заболявания като рака на гърдата и на маточната шийка, рака на простатата и болестта на Алцхаймер, но тези хипотези все още не са научно потвърдени.
Лечение
Съвременната медицина се стреми да третира цялостно метаболитния синдром, а не просто отделните му компоненти, например хипертонията или високия холестерол.
Промяна на начина на живот
Когато диагнозата вече е поставена, лекарят първо предлага промяна на основните житейски навици, което включва:
– нов начин на хранене
– загуба на тегло и сантиметри в талията
– физическа активност
– спиране на цигарите
– редовни медицински консултации.
Лекарства
Някои медикаменти са особено ефикасни за предотвратяване на усложненията, свързани с метаболитния синдром. Такива са хипогликемизиращите лекарства, които противодействат на инсулиновата резистентност. Затлъстяването пък се повлиява от продукти, намаляващи апетита. Медикаментозният контрол над хипертонията и високия холестерол е част от стратегията в борбата с метаболитния синдром.
Редовната употреба на аспирин (след консултация с лекар) също се смята за ефикасно терапевтично решение при сърдечносъдови заболявания.
Предпазни мерки
Физическа активност е най-доброто средство за превенция на инсулиновата резистентност. Препоръчва се тя да трае от 30 до 60 минути всеки ден или поне 5 дни в седмицата. Бързо ходене, плуване, бягане, каране на колело или гимнастика – всичко е въпрос на личен избор.
Важно е сеансите да са редовни и натоварването да става постепенно. Физическата активност позволява по-добро усвояване на глюкозата от мускулите, а освен това спомага за поддържането на оптимално телесно тегло.
Здравословно хранене, което означава приемането на храни, бедни на калории и богати на фибри. Плодове и зеленчуци, пълнозърнести храни, риба и нискомаслени млечни продукти – това е идеалното меню, което предпазва от метаболитен синдром. Няколко хитрини могат да помогнат:
– намалете размера на порциите
– наблегнете на леките супи и салати, които изпълват стомаха, но са бедни на калории
– намалете консумацията на сол.
Постоянен стремеж към нормално тегло – следете за килограмите редовно, а не само преди летния сезон или при някакви специални случаи.
Ето какво сподели във Фейсбук страницата на Lekuva.net нашата читателка Валентина И. за метаболитния синдром и как лесно може да се разреши този неприятен проблем.
„Знаете ли, че кимионът подобрява храносмилането? Съдържащата се в него мазнина подпомага производството на стомашен сок – благодарение на това храната може да се смели по-бързо и по-добре. Освен това помага и при подут корем.
При метаболитен синдром яжте 150 г обезмаслена извара с 1 ч.л. кимион или пийте чай от кимион.
Приготвя се, като 2 супени лъжици семена от кимион се заливат с 250 мл вряща вода и се запарват за 10 мин. Аз започнах да пия от този чай и вече се чувствам много по-добре“.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!