Видове инсулт (исхемичен, хеморагичен) Причини за появата на инсулт (управляеми и неуправляеми фактори). Симптоми, подсказващи появата на инсулт. Първа помощ на човек, получил инсулт. Лечение на мозъчен инсулт – медикаментозно, модерни методи, кинезитерапия и билкови хранителни добавки. Хранене за пациенти, прекарали инсулт. Лекарите – специалисти
Инсулт е нарушение на кръвообръщението в мозъка, което уврежда функциите на мозъка. Пораженията могат да доведат до различна степен на вътрешно и външно увреждане.
Основни видове мозъчен инсулт
Исхемичен
Исхемичен инсулт, наречен още мозъчен инфаркт, се появява, когато кръвта не достига до определена зона в мозъка, вследствие запушване на мозъчни кръвоносни съдове от тромб (тромбоза); вследствие запушване на важен кръвоносен съд някъде по тялото, заради което запушване притокът на кръв е слаб и в мозъка (емболия) или при проблеми с кръвоносната система, притокът на кръв е слаб и бавен (хиперфузия).
Такава зона от мозъка, която не е подхранена с кръв – кислород и хранителни вещества, тя не може да се освободи от отпадните продукти, затова загива.
Хеморагичен
Заболяването масово е известно като удар или кръвоизлив в мозъка. То се появява, когато вследствие на силен стрес в мозъка нахлува голямо количество кръв, която причинява спукване стената на кръвоносен съд.
По принцип инсултът е физиологичен проблем, защото здравите кръвоносни съдове не се пукат или много по-трудно може да се случи такова действие при нормални обстоятелства, а стресът е виновен дотолкова, доколкото се повишава драстично нивото на кръвообръщението вследствие на прекалено силни емоции, най-често негативни.
Причини за появата на инсулт
А: Управляеми фактори – зависят от всеки човек
Проф. Джон Екелбум, от Канада, определи 10-те управляеми рискови фактори, предпоставка за инсулт, са:
1 – Прекалено високо кръвно налягане;
2 – Активно тютюнопушене;
3 – Натрупването на подкожни мазнини и тлъстини по корема и по талията;
4 – Нездравословно хранене;
5 – Прекомерната консумация на твърд алкохол;
6 – Постоянна употреба на различни противозачатъчни медикаменти;
7 – Нарушен ритъм на сърцето;
8 – Сънна апнея, депресия и стрес;
9 – Често сърцебиене;
10 – Обездвижване на тялото, което е предпоставка за образуване на тромби;
Б: Неуправляеми фактори
1 – Изтънели кръвоносни съдове в мозъка;
2 – Инцидентен свръх стрес и свръх напрежение;
Симптоми, които подсказват появата на инсулт
1 – Силно главоболие;
2 – Виене на свят;
3 – Шум в ушите;
4 – Слаба памет, лесно забравяне, губене на паметта;
5 – Изтръпване на ръцете;
6 – Изкривяване мускулите на лицето;
7 – Падане на клепача на едното око (bg.imedicl.com);
Помощ на човек, получил инсулт
Първото и най-важно условие е да повикате медицинска помощ.
Докато чакате линейката да пристигне, вие можете да помогнете по следния начин:
1 – Пациентът трябва да седи или лежи удобно. Главата трябва да се намира по-високо от нивото на сърцето. По тази причина трябва да сложите много възглавници, за да постигнете този ефект или пациентът да е седнал в удобно кресло;
2 – Ако е облечен с дрехи, които стягат врата, разхлабете ги;
3 – Ако от устата му изтича слюнка, подсушете я;
4 – Не се дава вода и храна, за да не се задави пострадалият;
5 – Пациентът с инсулт чува и разбира всичко, което се случва около него, дори и да е загубил говора си. Затова пред него не коментирайте, че е зле, че е получил инсулт и други подобни реплики.
Кажете му, че скоро ще пристигне лекар и той ще се оправи;
Лечение на мозъчен инсулт
Медикаментозно – лекарства, които се приемат за предпазване от инсулт и за възстановяване след него
1 – Аспирин (ацетизал)
Аспирин се пие, ако пациентът няма проблеми със стомаха – язва, рак и други.
Аспиринът притежава способност да разрежда кръвта и предпазва от образуването на тромби. Намалява риска от допълнителни увреждания в мозъка, ако се приеме непосредствено след получаване на инсулт (Духът на здравето).
Като лекарство, аспиринът е най-широко разпространен медикамент за профилактика на атеросклероза. Той оказва благоприятно влияние на вътрешната стена на артериите да станат гладки, да бъде стабилизирана малката плака, за да бъде избегнат мозъчен инсулт.
Когато един човек има образувана атеросклеротична плака в някоя артерия, задължително ще бъде открита в кръвоносните съдове на сърцето или на крайниците, коментира проф. д-р Параскева Стаменова – невролог (ladyzone.bg).
Аспиринът е задължителен за хора, прекарали исхимичен инсулт.
2 – Тромболицити
Както самото име подсказва, това се препарати, които се използват за разбиване на тромбите (съсиреците). Приемат се по лекарско предписание, след като на пациента е направен магнитен резонанс или компютърна томография, за да се установи какъв точно е видът на инсулта.
Тромболицити не се предписват на пациент, който е получил инсулт вследствие на кръвоизлив (Духът на здравето).
3 – Невропротектори
Ново поколение лекарствени препарати, които се грижат за клетките на мозъка да получат необходимата доза кислород, когато отокът в мозъка започне да спада, а нормалното кръвообръщение бъде възстановено.
Без кислород мозъчните клетки измират (Духът на здравето).
4 – Хипотензивни препарати
Задължителни са за пациентки, които са прекарали хеморагичен инсулт (спукан кръвоносен съд), защото те понижават кръвното налягане.
В групата на хипетензивните препарати спадат блокатори на калциевите канали, диуретици и бета-адреноблокери, които осигуряват нормални стойности на кръвното налягане.
5 – Статини
Препарати, които понижават нивото на холестерола в кръвта. Благодарение на тях се подобрява кръвотока в мозъчните кръвоносни съдове.
Модерни методи за лечение на инсулт
1 – Четириизмерно ултразвуково изобразяване
Нов и модерен високотехнологичен метод, чрез който се генерират 3-измерни образи по дължина, ширина и по височина на екстракраниалните съдове, на зрителната система, на скелетните мускули и на периферните нерви.
С негова помощ се прави скоростна и неинвазивна оценка за структурата на всички изследвани обекти относно техния размер, функции и морфология.
В неврологията се използва за диференциална диагностика на различните съдови и извънсъдови неврологични болести. Благодарение на него, невролозите могат да поставят много по-точно правилната диагноза и да назначат най-подходящото лечение.
2 – Тромбектомия при инсулт
Прилага се само по време на клиничен престой.
Тромбектомия представлява механична екстракция от тромботична материя, която запушва лумена при мозъчните артерии.
3 – Терапевтична хипотермия
Умишлено предизвикано и медицински контролирано намаляване на телесната температура при пациенти с инсулт под 36°С (от 34°C до 35.9°C). По-ниски от цитираните температури не са желани, защото могат да причинят допълнителни увреждания.
Телесната температура се понижава с помощта на охлаждане повърхността на тялото или с венозно вкарване на охладени разтвори в кръвообращението.
Целта на хипотермията е да съхрани всички зони в мозъка, които не са увредени от инсулт и да ограничи зоните в мозъка, които вече са били необратимо увредени вследствие смърт на нервните клетки.
Медицински центрове, в които вече се извършва терапевтична хипотермия са клиниките по неврология във Военномедицинска академия (София), УМБАЛ “Св.Марина” (Варна) и Медицинкски университет (Плевен) (gpnews.bg).
4 – Фибринолиза
Фибринолизата е процес, който се случва във всеки организъм, чрез който не се допуска образуване на съсиреци (тромби). Когато процесът фибринолиза действа правилно в едно тяло, рисковите от инфаркт или исхимичен инсулт са сведени до абсолютен минимум.
Понякога процесът фибринолиза не действа в необходимите норми и по този начин рискът от съсирване на кръвта вътре в кръвоносните съдове и образуването на тромби са увеличава значително.
Лекарите изписват медикаменти, с помощта на които фибринолизата се активира и повишава, като по този начин спасяват рискови пациенти от исхимичен инсулт или инфаркт, а онези които вече са били покосени от инсулт, да не претърпят вторичен.
5 – Тъканен плазминогенен активатор (Аlteplase)
Actilyse (alteplase, rt-PA) е единствената одобрена спешна тромболитична терапия за пациенти, които са преживели исхемичен инсулт.
Употребата е одобрена в редица страни от ЕС.
Actilyse e rt-PA – рекомбинантен тъканен плазминогенен активатор. Представлява генетично-модифициран вариант на естествения тъканен плазминогенен активатор, който се намира в тялото на всеки човек и чиято биологична задача функция е да премахне малките тромби, които се образуват в кръвоносните съдове при движение на кръвотока.
Кинезитерапия – възстановяване от инсулт чрез масажи и упражнения
Видео 1 – демонстрация на проста масажна техника за отваряне на китка и пръсти след прекаран инсулт
Техниката е демонстрирана през 2015 г. и заучена в Северна Естонска болница.
Революционното откритие на специалистите е, че не трябва да бъде пипана и натискана дланта на пациентите, защото там има рефлекторни точки, които причиняват още по-силно свиване на пръстите и стискане.
Целта е специалистът, който прави масаж и рехабилитация с двете си ръце, да провре пръсти между пръстите на пациента и по този начин да държи пръстите разтворени и изпънати.
Видео 2 – демонстрация на проста масажна техника за раздвижване на горен крайник след прекаран инсулт
Първото важно нещо е пациентът да натиска възглавницата с глава назад. Това е част от самата рехабилитация.
След това последователно започва раздвижване на лопатката на раменната става, движение на цялата ръка нагоре и надолу, извъртане встрани. Следват движения, с които се раздвижват лакътя и китката.
Видео 3 – демонстрация на проста масажна техника за раздвижване на долен крайник след прекаран инсулт
Когато приключи масажът на горните крайници, следва масаж на кръста, а накрая и на самите долни крайници.
Това става чрез повдигане на крайниците със сгънато коляно и посрещането им от противоположната ръка. Следва раздвижване на краката встрани.
Накрая следват упражнения за глезените и ходилата.
Невропрастичност и възстановяване от инсулт
Според последните медицински изследвания е направено революционно откритие, свързано с работата на мозъка.
Човешкият мозък е в състояние да побере 1 милион Gb информация, а мозъчните клетки притежават свойство невропластичност.
Когато един човек свири на музикален инструмент или изучава чужди езици, той създава резерв от неврони, които след получен инсулт, позволяват на мозъка да се възстанови много по-бързо и по-качествено.
Немедикаментозно лечение на инсулт – възстановяване с билкови хранителни добавки
1 – Хранителни добавки Неврохелт
Хранителните добавки Неврохелт действат благоприятно на цялата нервна система, включително и на мозъка при стрес и при безсъние. Укрепените кръвоносни съдове в мозъка занижават риска от инсулт.
Една от съставките в Неврохелт е гъбата „Лъвска грива“ – Hericium Erinaceus.
Японски учени са установили, че „Лъвска грива“ предпазва от множество неврологични заболявания като инсулт, деменция, болест на Алцхаймер, болест на Паркинсон, мускулна дистрофия, сенилност и други.
Хранителните добавки Неврохелт приемате 2 пъти дневно по 1 капсула, задължително преди хранене с чаша вода.
За да постигнете качествен профилактичен и оздравителен ефект трябва да го приемате 2 – 3 месеца.
2 – Царски билки за нервната система
Царските билки за нервната система са изцяло натурален продукт, произведен в България по оригиналната рецепта на българския магистър фармацевт Никола Мангалджиев.
Царски билки за нервната система представляват комбинация от полезни билки, които действат успокояващо върху цялата нервна система. Стимулират имунната система и подобряват качеството на съня. Това са изключително важни предпоставки за намаляване риска от инсулт.
Капките представляват билкови екстракти от гинко-билоба, златен корен, сладник, дилянка, маточина и лавандула в комбинация с пчелен мед.
Препоръчват се при преживяване на стрес, при неврозни състояния и нервно напрежение, при сърдечна невроза, при депресии, преумора, възбуда, раздразнителност, мигрена, дисменория, безсъние и хипертонии, по време на менопауза.
Царски билки за нервната система се приемат следобед по 1 ч.л. – 5 мл, а вечер, непосредствено преди лягане се приемат по 1 до 2 ч.л. – от 5 до 10 мл. Капките се разтварят в 50 мл течност – вода, компот, сок или в друга течност.
3 – Дражета за нервната система
Дражета за нервната система съдържат хмел и валериана, и са произведени по немска рецепта.
Валериана действа успокояващо (транквилизиращо), спазмалитично и антиконвулсивно върху нервната система. Притежава и сънотворно действие.
Валериана е полезна за хора, които страдат от безсъние, превъзбудени са и не могат да спят спокойно. Тя понижава високото кръвното налягане, подобрява и регулира работата на сърцето, успешно нормализира ритъма на сърцето и стимулира доброто кръвообращение.
Въпреки, че хмелът действа благоприятно при болки по време на уриниране, при възпаления на пикочните пътища и пикочния мехур, при камъни и пясък в бъбреците и в жлъчния мехур, в комбинацията с валериана подсилва нейното действие и така успокояващият ефект става още по-силен.
Дражета за нервната система се приемат по 2 таблетки 3 пъти дневно. Ако страдате от нарушение на съня, пиете още 2 таблетки 30 минути преди лягане.
4 – Витаминен комплекс „Сила за нервната система“ (Nervenkraft)
Витаминен комплекс „Сила за нервната система“ (Nervenkraft) стабилизира нервната система. Полезен е за хора, подложени на хроничен стрес, при депресии и превъзбуда, при тревожност, безпокойство, както и при безсъние, при хронична умора и постоянно главоболие. По този начин предпазва организма от инсулт, а след прекаран инсулт помага за по-бързото възстановяване.
Продуктът регулира и нормализира сърдечния ритъм, тонизира организма при силно психическо и физическо натоварване. Възстановява мускулите, които са подложени на натоварване. Оказва изключителен ефект при лечение на различни кожни възпаления и появата на пърхот, появили се на нервна почва, при стрес и силно напрежение.
Дражетата съдържат висока концентрация на витамин В (В1, В2, В3, В6, В12), витаминозна мая, никотинамид и D-пантотенoва киселина.
Целият този полезен комплекс от витамини укрепва общото състояние на цялата нервна система, повишава тонуса, жизнеността и самочувствието, които допринасят за постигане на психически и емоционален баланс по време на работа, на активен спорт или при усилено учене.
Дневно се приемат по 1 до 2 капсули с чаша вода.
5 – Витамини
Хора прекарали инсулт, задължително трябва всеки ден да приемат по 500 мг витамин С, по 400 мг витамин Е, по 400 мг фолиева киселина и по 200 мг витамин В (Блиц).
6 – Хомеопатия
С помощта на хомеопатични средства може да се подобри общото състояние на пациент, прекарал инсулт, да бъде подобрена работата на мозъка, да се възстанови загиналата мозъчна тъкан и да бъдат раздвижени парализираните мускули, вследствие на инсулта.
Хомеопатичните препарати трябва да бъдат предписани от специалист – хомеопат, защото всеки отделен случай е строго специфичен, но най-често използваното средство е Apis Mellifica 30CH (прием на 3 х 5 гранули ежедневно).
7 – Шуслерови соли
При възстановяване след прекаран инсулт можете да се доверите и на шуслерови соли, които шуслеров терапевт ще ви предпише, съобразно вашето състояние.
Най-често използваната комбинация е от шуслерова сол №2 Калциум фосфорикум и №5 Калиум фосфорикум
Билки за възстановяване след прекаран инсулт
С помощна билки и плодове можете да избегнете инсулт.
1 – Ленено семе
То съдържа ненаситени мазнини. Вместо консумация на накиснато във вода ленено семе, можете да пиете на гладно 1 или 2 пъти дневно по 1 с.л. ленено масло.
2 – Корени от магданоз
Отварата от корени на магданоз (1 корен се вари в 1 литър вода до завиране, оставя се да изстине и се прецежда. Пиесе по 100 грама на гладно преди всяко хранене).
Тази отвара помага на отоците да се свиват, включително и в мозъка, следствие на прекаран инсулт. Понякога получените отоци притискат други кръвоносни съдове и нерви, затова те трябва да бъдат прибрани на всяка цена.
3 – Комбинация от билки
Смесвате заедно следните блки: 50 гр. стръкове от жаблек, 50 гр. стръкове от мащерка, 30 гр. цвят на арника, 30 гр. корени селим, 60 гр. индийски бъбречен чай, 40 гр. плодове на кимион, 40 гр. корени от валериана, 60 гр. листа на гинко билоба, 40 гр. цвят на лавандула и 40 гр. стръкове от ангелика.
Сипвате ги в платнена торба, в хартиена торба или в сух буркан.
Вземате 2 с.л. и ги заливате с 1/2 л кипяща вода.
Варите 5 минути и отнемате от огъня. Захлупвате и оставяте билките във водата, докато тя изстине.
Приемате на гладно преди хранене по 150 мл, 3 пъти дневно.
Хранене за пациенти, прекарали инсулт
1 – Забрана за тютюнопушене;
2 – Забрана за алкохол;
3 – Забрана за мазни храни и пържени ястия;
4 – Солта трябва да бъде занижена до възможен минимум;
Полезни храни
1 – Риба
Печена в тава, печена на скара или задушена, както и рибена чорба можете да консумирате, но не и пържена.
Рибата е богата на омега3 мастни киселини и на фосфор, полезни за мозъка.
Съдейства за понижаване на холестерола в кръвта.
2 – Мед и чесън
Кисело мляко и чесън помага за понижаване на високото кръвно.
Мед и чесън (3 ч.л. мед и 1 ч.л. счукан чесън) приемате сутрин и вечер на гладно, помага за регулиране на кръвното и помага за възстановяване на мозъчната тъкан.
3 – Овесена каша с кълнове
Помага за намаляване на холестерола, помага на мозъка да възстанови загиналата мозъчна тъкан.
4 – Само пълнозърнест хляб
Пълнозърнестото брашно и ядките, с които тестото е обогатено, набавят фолиева киселина, магнезий и желязо, които са полезни.
5 – Зеленчуци и плодове
Задължително пресни и в неограничени количества, защото подсилват с витамини и минерали организма, хидратират организма и разреждат кръвта, за да тече по-лесно из кръвоносните съдове.
Лекарите – специалисти, които лекуват пациентите с инсулт са невролози.
Невролозите в България членуват в Българско дружество по неврология.
Негов председател е акад. Иван Миланов.
Българското дружество по неврология има клонове на територията на цялата страна.
В тях членуват специалистите от съответната област.
Ежегодно българските невролози участват в редица обучения, специализации и конгреси у нас и в чужбина.
Един от най-популярните български невролози е д-р Неделя Щонова, която прави авторското предаване „Духът на здравето“ по Би Ти Ви.
Във всяка МБАЛ на територията на страната има отделение по неврология.
Във Варна се намира Първа клиника по нервни болести „Света Марина“ и Втора клиника по нервни болести „Света Марина“.
Активно лечение на инсулт и други неврологични заболявания се извършва в Сити Клиник в Бургас;
Университетска специализирана болница по неврология и психиатрия „Свети Наум“ в София.
Клиника по функционална диагностика на нервната система към ВМА – София.
Клиника по неврология се намира в Болница „Токуда“ в София.
Клиника по неврология има към Националната кардиологична болница в София.
Клиника по неврология към УМБАЛ ”Света Анна” в София.
Клиника по неврология към болница „Царица Йоанна“ – ИСУЛ в София.
Клиника по неврология към Александровска болница в София.
Клиника по неврология към УМБАЛ „Свети Иван Рилски“ в София.
Неврологичната клиника към Университетска болница „Д-р Георги Странски“ в Плевен е единствената специализирана за Централна Северна България.
Отделение по неврология при МБАЛ „Централ Хоспитал“ – Пловдив.
************
************
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!