При мозъчен удар се пука кръвоносен съд в мозъка или се запушва от съсирек.
Според продължителността на причинения от това недостиг на кислород загиват известен брой мозъчни клетки. Последиците от мозъчен удар могат да бъдат частична парализа, смущения в говора или силно главоболие.
ОПЛАКВАНИЯ
- слабост или безчувственост на едната половина от тялото
- силно главоболие
- проблеми със зрението (пострадалият вижда размазано или двойно)
- шум в ушите
- гадене и световъртеж
ЗА КАКВО ТРЯБВА ДА ВНИМАВАТЕ
- парализа, респ. загуба на сила в една ръка и/или крак (едностранно)
- изтръпване на лицевите мускули
- смущения в говора
- изтичане на слюнка
- различна големина на зениците
- загуба на контрола върху ходенето по малка/голяма нужда
- безсъзнание
- смущения при гълтане
КАКВО ТРЯБВА ДА НАПРАВИТЕ
1 -Ако пострадалият е в безсъзнание поставете го в стабилно странично положение и освободете дихателните пътища, за да не получи трайни увреждания. При необходимост започнете реанимация.
Повикайте незабавно „Спешна медицинска помощ”. Пострадалият трябва да бъде прегледан от лекар, за да не получи трайни увреждания.
2 -Ако пострадалият е в съзнание, поставете го в най-удобното за него положение. Погрижете се главата да е разположена по-високо от височината на сърцето. Повечето хора предпочитат да седнат на стол или на легло, подпрени с възглавници.
Разхлабете пристягащото облекло около врата и талията. При изтичане на слюнка вследствие евентуални проблеми с гълтането помогнете на пострадалия, като наклоните главата му в посоката на засегнатата страна на тялото. Избърсвайте изтичащата слюнка.
Повикайте незабавно „Спешна медицинска помощ“. За да се избегнат трайни увреждания от такъв мозъчен удар, пострадалият трябва да бъде лекуван от лекар.
3 -Ако пострадалият не е в състояние да говори или трудно може да бъде разбран, кажете му, че идва лекарска помощ и че уврежданията не са трайни. Задавайте въпроси, на които може да се отговаря само с кимане на глава. По възможност пострадалият не трябва да се опитва да говори.
Имайте предвид, че пострадалият е в пълно съзнание (дори и да не може да говори) и чува всичко, което се казва. Не му давайте нищо за ядене или пиене, защото може да се задави.
МОЗЪЧНО СЪТРЕСЕНИЕ
Мозъчното сътресение се получава в резултат на травма на главата, която може да бъде причинена напр. от удар по главата, по челюстта или от падане. При удара мозъкът се удря в стените на черепа. Последиците могат да бъдат вътрешно притискане, оток и в редки случаи кръвоизлив. Възможно е мозъчното сътресение да протече с краткотрайно изпадане в безсъзнание и загуба на паметта. В повечето случаи не се стига до увреждане на мозъка, а само до временно нарушаване на функциите му.
ОПЛАКВАНИЯ
- главоболие
- гадене и повръщане
- отпадналост
- световъртеж, зрителни нарушения (невъзможно фокусиране или двойно виждане)
ЗА КАКВО ТРЯБВА ДА ВНИМАВАТЕ
- краткотрайно изпадане в безсъзнание
- обърканост и дезориентираност
- пропуски в паметта, отнесени към събития непосредствено преди инцидента
- загуба на координация между очите и ръцете
КАКВО ТРЯБВА ДА НАПРАВИТЕ
Проверете дали пострадалият е в съзнание и неговото дишане и при нужда го поставете в стабилно странично положение.
Повикайте „Спешна медицинска помощ “ и следете за всяка промяна в състоянието на пострадалия.
Ако пострадалият е в съзнание и е контактен, положете го да легне удобно, най-добре с леко повдигната глава. Проверете дали има наранявания по тялото (рани, подутини, кръвонасядания и т. н.). Спрете евентуалните кръвотечения с превръзка.
Ако има подутина или кръвонасядане по главата: направете студен мокър компрес или поставете торбичка с лед.
Наблюдавайте състоянието, дишането и пулса и окажете първа помощ при евентуално повръщане.
При всички случаи уведомете „Спешна медицинска помощ“. Пострадалият трябва да постъпи в болница за наблюдение.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!