Ухапване от мравки
Всички видове мравки хапят, когато се почувстват застрашени, и впръскват своята киселина в раната. Все пак има някои видове (срещащи се в тропическите и субтропическите региони), чието ухапване може да предизвика сериозни усложнения при човека.
ОПЛАКВАНИЯ
- моментално появяваща се болка на мястото на ухапването
- затруднено дишане и сърбящ обрив по кожата (алергична реакция)
ЗА КАКВО ТРЯБВА ДА ВНИМАВАТЕ
- мястото на ухапването се зачервява и се подува
- оток на лицето; затруднено дишане (алергична реакция)
КАКВО ТРЯБВА ДА НАПРАВИТЕ
Помогнете на пострадалия да заеме удобно положение. Поставете съответния крайник леко повдигнат.
Ако е възможно, за намаляване на болката направете леден компрес. Увийте леда в кърпа и го поставете върху засегнатото място.
Ако се стигне до алергична реакция, като внезапни проблеми с дишането, шок или оток на лицето, около очите или по шията, извикайте „Спешна медицинска помощ“.
Ухапване от кърлежи
Кърлежите са кръвосмучеиди паразити, които се впиват в кожата на жертвата си и след известно време впръскват слюнка в раната, за да възпрепятстват съсирването на кръвта. Понякога последиците са опасни, защото слюнката им може да съдържа бактерии, т. нар. борелии, причинителите на лаймската болест. При нея е възможно да се стигне до засягане на ставите и парализи. Сериозни усложнения настъпват обикновено когато се касае за дете и болестта се диагностицира в напреднал стадий.
ОПЛАКВАНИЯ
- при ухапване от кърлеж няма оплаквания
КАКВО ТРЯБВА ДА НАПРАВИТЕ
Отстранете внимателно кърлежа, най-добре с пинцета: Изтеглете го от кожата. Всяко завъртане ще откъсне главата, която при това положение би останала в кожата. При изваждането на кърлежа не използвайте нито алкохол, нито бензин или лепило. Внимавайте да не го смачкате или да не откъснете част от него. По този начин в раната биха попаднали още повече бактерии.
Прегледайте пациента за евентуални кърлежи и на други места.
След ухапване от кърлеж се консултирайте с лекар поради опасността от инфектиране на раничката и вероятността от заразяване с лаймска болест, особено ако около мястото на ухапването се появи зачервяване.
Ужилване от пчели или оси
Ужилванията от пчели и оси могат да бъдат много болезнени, но не са опасни, освен ако пострадалият не е алергичен (опасност от анафилактичен шок). След ужилването от пчела жилото заедно с отровното мехурче остава в кожата. Европейските оси, които често са много агресивни и могат да жилят няколко пъти един след друг, не оставят жилото си.
ОПЛАКВАНИЯ
- моментално появяваща се болка на мястото на ужилването
- сърбеж
- оток на шията (алергична реакция)
- затруднено или шумно дишане (алергична реакция)
ЗА КАКВО ТРЯБВА ДА ВНИМАВАТЕ
- мястото на ужилването се зачервява и се подува
- оток около очите и веждите и обрив (алергична реакция)
- повръщане (алергична реакция)
- ускорен пулс и затруднено дишане (алергична реакция)
КАКВО ТРЯБВА ДА НАПРАВИТЕ
При ужилване от пчела веднага извадете жилото от кожата, напр. като го изтласкате с нокът или го избутате странично. Можете да използвате и пинцета. Не натискайте мехурчето, което виси на жилото, така ще инжектирате отрова в организма. Помогнете на пострадалия да заеме удобно положение; по възможност дръжте засегнатата част на тялото на високо.
Ако е възможно, за намаляване на болката направете леден компрес. Увийте леда в кърпа; не го поставяйте направо върху мястото на ужилването.
Ако се стигне до алергична реакция, като внезапни проблеми с дишането, шок или оток на лицето, около очите или по шията, извикайте „Спешна медицинска помощ“.
Ухапване от змия
От местните видове змии само усойницата е отровна. Нейното ухапване обаче е опасно за живота само в редки случаи. При далечни пътувания, преди всичко в тропиците и субтропиците, вероятността от ухапване от опасна отровна змия е далеч по-голяма, отколкото по нашите ширини. При всички случаи пострадалият трябва бързо да бъде откаран в болница. За ефективно неутрализиране на отровата винаги е от полза, ако можете да опишете съответната змия.
ОПЛАКВАНИЯ
- гадене и/или повръщане
- главоболие
- смущения в зрението (пострадалият вижда размазано или двойно)
- проблеми с говора и/или гълтането
- слабост или парализа на ръцете и/или краката
- проблеми с дишането
ЗА КАКВО ТРЯБВА ДА ВНИМАВАТЕ
- следи от зъби
КАКВО ТРЯБВА ДА НАПРАВИТЕ
Не разрязвайте, не измивайте и не изсмуквайте раната. Поставете засегнатата част на тялото (най-често ръка или крак) по-ниско от нивото на сърцето.
Погрижете се пострадалият да остане да лежи спокойно, тъй като движението спомага за разпространението на отровата в организма. Ако е студено, завийте пострадалия с одеяло или дреха.
Запазете спокойствие и помолете някого да извика „Спешна медицинска помощ“ възможно най-бързо.
Следете дали пострадалият е в съзнание. При нужда незабавно започнете реанимация.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!