Мехури се причиняват от топлина (вследствие на изгаряне) или от претриване (мехури по ръцете или краката).
В повечето случаи те оздравяват в рамките на седмица, без значение дали се пукат или не. Мехури , при които е засегнат не само най-горният слой на кожата, също така заздравяват напълно, но оставят след себе си белези. При оказване на първа помощ мехурите не бива да се разкъсват.
КАКВО ТРЯБВА ДА НАПРАВИТЕ
Ако мястото е възпалено и около мехура кожата се зачерви или ако мехурът се появи без видима причина, трябва да се консултирате с личния си лекар.
При оказване на първа помощ мехурите не бива да се разкъсват. Превантивно се прави стерилна превръзка или поне се слага превръзка с лейкопласт. Това важи и за спонтанно спукалите се мехури.
Пострадалият трябва да бъде прегледан от лекар, за да не получи трайни увреждания.
КАК ДА ИЗБЕГНЕМ МЕХУРИТЕ
Често появата на мехури може да се избегне с прости профилактични мерки.
Бъдете внимателни при готвене и гладене. Например внимавайте, когато изваждате от фурната съд, да не докоснете с ръка стените или вратата.
При тежка физическа работа носете защитни ръкавици. Обикновено тя не се извършва чак толкова често, че да се появят мазоли
Купувайте само обувки по мярка. В началото ги носете само за кратки интервали от време.
Хипотермия, преохлаждане
Хипотермия настъпва, когато отдаването на топлина от тялото е по-голямо от производството й и телесната температура спадне под 35 °С.
Ако пострадалият не получи веднага първа помощ и лечение, дишането и сърдечната дейност се потискат. Това може да доведе до смърт.
ОПЛАКВАНИЯ
- усещане за студ, треперене
- безчувственост на лицето, пръстите на ръцете и краката
- проблеми при ходене и движение
- изтощение
ЗА КАКВО ТРЯБВА ДА ВНИМАВАТЕ
- замръзване (в начална степен)
- обърканост
- нарушена координация
- апатия
- загуба на съзнание
- забавено дишане, забавен пулс
КАКВО ТРЯБВА ДА НАПРАВИТЕ
Потърсете защитено място и помолете пострадалия да легне. Затоплете го бавно, като му дадете напр. сухи дрехи. Предотвратете по-нататъшното спадане на телесната температура. Увийте го в сухо одеяло. Спасителното одеяло е идеално за целта. Използвайте сребристата страна навътре. Дайте на пострадалия да пие на глътки нещо топло.
Повикайте незабавно „Спешна медицинска помощ“. При нужда изпратете някого до най-близкия телефон (в отдалечени региони без покритие от мобилни мрежи).
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Pingback: Най-добрите напитки при възпалено гърло