Различни видове
Вирусите се делят на две големи семейства според генетичната им структура:
- Вируси с ДНК – те причиняват например херпеса, гениталните инфекции, варицелата и др.
- Вируси с РНК /рибонуклеинова киселина/- на тях дължим инфекции като грип, хепатит А, СПИН и др. Докато се размножават, те лесно се модифицират, поради което е трудно да се създаде подходяща ваксина срещу тях.
Как се размножават?
Вирусите не могат да се размножават сами, те имат нужда от клетка. Те проникват в нея, за да намерят там това, което е необходимо за процес, наречен репликация на вирусите. Заразената клетка умира или в по-редки случаи съществува наред с вирусите. Възможно е също да започне да се размножава неконтролируемо, тоест да се превърне в ракова клетка (хепатит В, папилома-вирус и др.).
Как се предават?
Най-често вирусите се предават от един организъм на друг:
- От човек на човек – например вирусите на хремата, грипа, варицелата, хепатит В или СПИН.
- Чрез посредничеството на животно – например заразяване чрез комари.
- От околната среда – макар и рядко, човек може да се зарази от хепатит А, чийто вирус издържа дълго във въздуха. Чрез морските дарове и чрез водата в някои страни също може да се предаде зараза.
Как да се предпазим?
Хигиената отново е на първо място – миене на ръцете, използване на презерватив, мрежа против комари, дезинфекция и стриктен медицински контрол при кръвопреливане и присаждане на органи.
Ваксинациите предпазват от полиомиелит, рубеола, хепатит А и В.
Как да се лекуваме?
Кожата и имунната система са основните предпазни бариери на човека. Ето защо баналните вирусни инфекции през зимата минават от само себе си.
Антивирусните лекарства целят да запазят нападнатите клетки, като блокират репликацията на вирусите и разпространяването им в тялото. Тези медикаменти трябва да бъдат взети до 48 часа след заразяването, още при първите симптоми на грипа или след рисков сексуален контакт.
Интерферон или инерлевкин – това са естествено произведени от организма стимуланти на имунната система. Те могат да се комбинират с други антивирусни средства. За жалост употребата им може да доведе до риск от интоксикация на клетките или до неблагоприятни вторични ефекти при продължителен прием.
За да не се разболеете от грип
- Мийте ръцете си.
- Пазете се от кихащи и кашлящи хора.
- Ограничете ръкостисканията и прегръдките в период на грипни епидемии.
- Проветрявайте всички помещения, избягвайте затворени пространства като градския транспорт и киносалоните.
Трябва да знаеш това за бактериите!
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!