Имам диагностицирана стеатоза и от един месец се лекувам с трансметил. Ензимите ми бяха 109ALAT50 ASAT. След месец лечение и диета, ензимите са ми 102ALAT47 ASAT. Продължавам на трансметил.Направиха ми изследвания за хепатит. Може ли да ми препоръчате някаква диета? На едно място прочетох, че не трябва да ям бял хляб, на друго – обратното. Спрял съм напълно алкохол, кафе и цигари.
Янко Костов – София
Чернодробната стеатоза представлява мастна дегенерация на черния дроб. В чернодробните клетки се натрупват много масти под формата на фини мастни капчици.Най-често причината за чернодробната стеатоза са хроничен алкохолизъм, захарен диабет, недохранване или прехранване, туберкулоза и други инфекциозни заболявания, хронични заболявания на сърцето и белите дробове. В началния етап липсват оплаквания. В по-напреднал стадий се появяват гадене и тежест в дясното подребрие, намаляване на апетита, непоносимост към тлъсти храни. Черният дроб се увеличава и е болезнен при опипване. Езикът е зачервен и изгладен. Нерядко настъпва атрофия на тестисите и гинекомастия (увеличаване на гръдните жлези у мъжете). При масивна стеатоза се установява и нарушение на чернодробната функция. В началния период на болестта може да настъпи и обратно развитие, особено при подобрение на заболяванията, които причиняват развитието на стеатозата (например прекратяване употребата на алкохолни напитки, компенсиране на захарния диабет, въвеждане на рационално хранене и други). Лечението се състои в назначаване на диетичен режим, съдържащ лесно усвоими въглехидрати и белтъчини и изключване на мазнините от храната. Трябва да се приемат повече плодове и зеленчуци, подсладени течности, шипков чай, витаминизирани напитки. Забраняват се тютюнопушенето и употребата на алкохол. Предприема се активно лечение на заболяванията, които са причинни фактори за стеатозата, особено на захарния диабет и затлъстяването. Прилагат се медикаменти с хепатопротективно действие. Прогнозата на чернодробната стеатоза в начален стадий е добра.
При напреднала стеатоза с неуспешно лечение на рисковите заболявания и при развитие на усложнения с нарушаване на чернодробната функция прогнозата се влошава.
В КАКВО СЕ СЪСТОИ ПРОФИЛАКТИКАТА?
В рационален диетичен режим, забрана на тютюнопушене и на употреба на алкохол, активно лечение на захарния диабет и други хронични заболявания, които водят до развитие на чернодробната стеатоза.
Материалът е от в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!