Колкото и универсален плод да са ябълките, трябва да се знае, че те предпазват от появата на онкологични заболявания
Кората на ябълките съдържа голямо количество от антиоксиданта кверцетин, който заедно с витамин С пречи на свободните радикали да вредят на организма.
Според учените кверцетинът е необходим в големи дози и е желателно да се набавя всеки ден. Освен в ябълките той се съдържа в лука, чесъна и зеления чай.
При хората, които поемат редовно кверцетин, значително спада рискът от инфаркти и инсулти и от образуване натромби. Известниятс диетата си д-р Аткинс смята кверцетина за най-доброто антихистаминно средство и го предписва при различни алергии.
Целебните свойства на ябълката се дължат и на пектина в нея. Той се свързва с постъпващите токсини в организма като олово и арсен и ги извежда от тялото.
Неразтворимите растителни влакна пък предпазват от запек, което намалява риска от рак на дебелото черво.
На високото съдържание на пектин и фибри се дължи и свойството на ябълките да намаляват холестерола в кръвта. Кората на една ябълка съдържа 3,5 г растителни влакна – с 10% повече от дневните нужди на тялото. Ако ябълката е обелена, фибрите са 2,7 г. Неразтворимите им молекули се прикрепват към холестерола и помагат да се изведе от тялото. Така намаляват риска от образуване на плаки и запушване на съдовете.
Пектинът представлява разтворими растителни влакна. Те се свързват с холестерола и също го извеждат от тялото. Установено е, че 2 ябълки дневно намаляват нивото на холестерола с 16%. Ако към тях се добавят 1 глава лук и 4 чаши зелен чай, рискът от инфаркт пада с 32%.
Най-добре е ябълките да се ядат сурови, но и леко сварени или печени пак запазват много от ценните си съставки.
Ако плодовете са покрити със слой восък, за да се запазят за по-дълго и да имат търговски вид, трябва да се почистят добре от него
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!