Според последните изследвания на различни диетолози разбираме, че не трябва да лишаваме тялото от никакви храни, но те трябва да бъдат в умерени количества и разделени едни от други
Ето някои от най-важните храни, които не трябва да пропускате във вашето седмично меню.
1. Кисело мляко
Киселото мляко подсилва имунната система. Снабдява организма с калций, магнезий, витамини и полезни протеини, които са важни за изграждане на здрави зъби и кости. Подпомага метаболизма – обмяната на веществата.
Киселото мляко съдържа пробиотици, които са жизнено необходими за стомаха, храносмилателния тракт, панкреаса и микрофлората на червата.
2. Риба
Морската и океанска риба е богата на йод, защото във водите на солените водоеми виреят много и различни водорасли, които произвеждат йод.
Йод е важен елемент за здравото тяло.
От сладководните риби най-полезна е пъстървата, защото нейното месо е бяло, крехко и леко. В него не са натрупани тлъстини.
Пъстървата вирее само в чисти води, а не като повечето риби – сом, шаран, толстолоб в замърсени водоеми.Тя не се храни с различни отпадъци.
Тези риби са доста по-мазни и месото им е по-тежко, но все пак всички риби са богати на фосфор и на Омега 3 киселини.
3. Орехи и масло от орехи
В миналото у нас е имало специални маслобойни, в които са преработвали събраните орехи, за да бъде извлечено тяхното масло.
Маслото на орехите е полезно за подсилване на имунната система. Може да се пие сутрин на гладно по 1 с.л. Можете да овкусявате салати.
Орехите са богати на фосфор и Омега 3 киселини. Те са полезни за изграждане на мозъчните клетки, за усилване на паметта.
4. Пълнозърнест хляб и хляб от лимец
Зърнените култури са източник на витамини от групата на В и протеини, фибри и желязо.
Те съдържат антоцианин, който укрепва тъканите и функциите на мозъка.
Който не се храни със зърнени храни, косата му започва да капе.
Особено полезен е хлябът от лимец – най-древната пшеница.
5. Моркови, лимони, червени, жълти и оранжеви плодове и зеленчуци, които са богати на витамин С
Морковите, заедно с цветните плодове и зеленчуци, са богати на т.нар. каротиноиди.
Каротиноидите представляват мастноразтворими съединения. Усвояват се с помощта на масло, чрез което се разтварят и така достигат до всички клетки. Предпазват от рак, астма, ревматоиден артрит.
6. Спанак и зеленолистни зеленчуци
Във всички зеленолистни зеленчуци се съдържа голямо количество фолиева киселина и Омега-3 киселини, които помагат за предпазване от сърдечни заболявания, както и остеопороза.
7. Маслини и зехтин
Така както от орехите се добива масло (олио), по същия начин от маслините се получава зехтин.
Той е особено важен за сърцето и кръвоносните съдове. Доказано е, че народи, които консумират само зехтин (от Средиземноморския регион), почти не страдат от високо кръвно и от сърдечно-съдови заболявания.
Маслините са полезни и за стомаха. Ако имате болен или нервен стомах, яжте маслини и препечен хляб.
От маслини можете да приготвите пастет за закуска. Научете повече ТУК.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!