Предлагаме ви списък с лабораторните изследвания, които лекарят ви най-вероятно ще назначи.
1. А1с: Това е елементарно кръвно изследване, което се прави в лабораторни условия и показва средната концентрация на кръвната ви захар през последните 120 дни (нарича се още HbAlc или гликиран хемоглобин). Обикновено проверката се извършва на всеки три или шест месеца, за да се разбере как ви се отразява лечението. Кръвната проба може да бъде взета по всяко време, без значение какво сте консумирали. За хората, които не страдат от диабет, нормалните показатели за А1с са между 4% и 6%. Добре е да се стремите към цифра, по-малка от 7 и възможно най-близка до оптималните стойности. Ако нивата ви са прекалено високи, лекарят може да промени плана ви за лечение, за да ги понижи.
2. Микроалбуминурия: Това е тест на урината, обикновено годишен, който разкрива как функционират бъбреците, като измерва албумина -белтък, чието присъствие е сигнал за ранен стадий на бъбречно увреждане.
3. Креатинин: Ако има подозрение за бъбречно увреждане, лекарят ви може да препоръча този кръвен тест. Креатининът е отпадъчен продукт, който обикновено се изхвърля чрез бъбреците, но с влошаването на бъбречната функция нивото му в кръвта се увеличава.
4. Холестерол и триглицериди: Това кръвно изследване се прави веднъж годишно и отчита нивата на три вида мазнини. „Лошият“ холестерол (LDL/ЛНП) представлява малки и плътни липо-протеини, които могат да се натрупат по стените на артериите и да ги втвърдят. Нивата на ЛНП трябва да са 2,58 ммол/л или по-малко. „Добрият“ холестерол (HDL/ЛВП) – липопротеини с висока плътност – е полезен. Той премахва плаката от ЛНП от вените и артериите. За диабетиците ЛВП трябва да е над 1,29 ммол/л за жените и 1,03 ммол/л за мъжете. Триглицеридите са циркулиращият запас от мастни частици, който организмът произвежда от излишната захар или мазнина. Прекалено голямата им концентрация може да доведе до втвърдяване на артериите (атеросклероза). Нивата им трябва да са под 1,7 ммол/л.
Златно правило! Сложете си годишна противогрипна ваксина!
Диабетиците са около три пъти по-застрашени от смърт вследствие на грип, усложнен с пневмония, отколкото хората, които не страдат от това заболяване, но само една трета от тях си набавят нужната ваксина. Ваксината се препоръчва на диабетици с давност на заболяването над две години. Важно е да се поставя еднократно всяка година.
Колко храна трябва да има в чинията на диабетика?
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!