Стомахът и червата са тясно свързани и с емоционалните дела – познатото усещане за пърхане на пеперуди или трепване под лъжичката, когато някой ни очарова, или за присвиване и болка в корема при страх или обида…
Може да се стигне дори до гадене и повръщане при силно притеснение или стресова ситуация, защото стомахът действа в синхрон с мозъка ни. Стрес хормоните (вид химични вещества, които се отделят при напрежение) свързват двете системи – мозъчната и храносмилателната. Независимо дали ви тревожи неотложна служебна задача или скандал с любимия, мозъкът долавя опасност и „изстрелва“ стрес хормони към стомаха.
Предотвратете образуването на киселини в стомаха
За да се отървете от неприятното усещане, забравете за яденето преди лягане, избягвайте мазните храни, намалете пълномаслените млечни продукти и свалете излишните килограми (обикновено хората с наднормено тегло имат оплаквания от стомашни киселини). Симптомите се дължат на наличието на мазнини. Те отпускат мускулите на сфинктера, не стягат долната част на езофагуса и така дават възможност на киселините да се върнат обратно в стомаха.
Той отговаря на сигнала, като регулира отделянето на киселини и потиска апетита и храносмилането (реакция, която е залегнала в по-далечното ни минало, когато при заплаха се е налагало да съберем всички защитни сили наорганизма си за вземане на правилно решение за оцеляване – да се бием или да отстъпим). В резултат на обмена на стрес хормони може да се появи постоянна болка в корема или силен пристъп на стомашно-чревно неразположение с целия „репертоар“ от симптоми. Това състояние се определя като гастроинтестинален дистрес, сякаш реакцията на стомаха ви казва да обърнете внимание какво ви „яде“, дразни, разстройва и да балансирате положението. Ето някои техники за намаляване на напрежението:
Вдишване и издишване с корема
Медитацията, йогата и други практики, които включват умствена и физическа релаксация, ни правят по-устойчиви на стрес. Дълбокото дишане, при което участват мускулите на диафрагмата (трябва да усещате как коремът ви се издува при всяко вдишване и свива при всяко издишване), помага за успокояване на нервната система и намаляване напрежението в стомашната област, като по този начин подобрява храносмилането. Друг начин за отпускане, който наред с отнемане на тревожността регулира и нарушеното храносмилане, е чрез постепенна мускулна релаксация. Тази техника се състои в свиване и разпускане на малки групи мускули, като се започне от пръстите на краката и се продължи постепенно нагоре по тялото до лицевите мускули.
Придържайте се към подходящите за вас упражнения
Умерените тренировки са признато антистрес оръжие, което трябва да бъде ползвано според индивидуалните възможности на всеки. Започнете с бавно темпо и постепенно засилвайте физическата си активност. За начало и 20-минутна разходка се отразява положително на обтегнатите нерви, подобрява храносмилането, намалява образуването на газове, подуването и запека, защото движението подобрява преминаването на храната през червата. Заниманията на открито помагат още повече – природата успокоява повече от фитнес салона, така че се възползвайте от нейната сила.
Щит срещу микробите
Стомахът ви се бунтува при всяко нашествие на бацили. Ако сте имали някога хранително натравяне, знаете какво дейно участие взима цялата коремна област, за да се пребори с опасността. Представете си как болестотворният микроб се вози „на стоп“ върху храната ви, за да проникне в тялото. Организмът ви обаче веднага разпознава неканения гост и включва защитната си система, като го съпровожда по най-бързия начин до най-близкия изход. Целият процес става в стомашно-чревния тракт, който задейства милиони имунозащитни клетки по вътрешните стени на храносмилателната система. Може да ви звучи изненадващо, но в червата се намират % от имунните клетки на целия организъм.
Ето някои лесни начини за подсилване на имунната система, която има нужда от допълнителни грижи особено в сезона на настинките и грипа, който наближава:
- Внимавайте с детоксикацията
Очистителните освобождават дебелото черво и от полезните бактерии, които виреят в микрофлората му, и могат да нарушат баланса и да предизвикат прекомерно развитие на вредни бактерии в него.
- Избягвайте употребата на антибиотици
Тези медикаменти унищожават не само патогенните микроби, причинили болестта, която лекувате с тях, но и полезните бактерии на стомашната микрофлора.
- Яжте храни с пробиотици
Такива са киселото мляко и млякото от соя, които съдържат лактобацили и бифидобактерии. Пробиотиците помагат да се предпазим от настинка и грип, освен това успокояват диария, причинена от инфекция или антибиотици, възпаление на червата или болестта на Крон.
Дейността на червата влияе на здравината на костите
Още една основателна, макар и изненадваща причина да се грижим за доброто храносмилане. Учени от Колумбийския университет, САЩ, откриха, че серотонинът, произвеждан в червата, влияе директно върху растежа на новите костни клетки. Нарушението на този процес води до намаляване на костната плътност.
ХРАНОСМИЛАТЕЛНА БИЛКОВА ГОРЧИВКА
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!