Растенията, които нямат отровни съставки, могат да послужат за домашни лекове
Отварата се прави след по-продължително нагряване на водна баня. Билката се поставя в съд, залива се с предписаното количество вода, захлупва се и се нагрява на кипяща водна баня в продължение на 30 мин., като често се разбърква. След като се охлади до стайна температура, билката се изстисква, течността се прецежда и се долива с вода до предписания обем. Отвари, приготвени от растителен материал, съдържащ дъбилни вещества, се прецеждат веднага след снемане на съда от водната баня. Важно е запарките и отварите да се приготвят по възможност всекидневно. Друг вариант е да ги съхранявате на тъмно и прохладно (например в хладилник), но не повече от 3 денонощия. Водните извлеци от силно действащи растителни суровини се приготвят само по лекарско предписание.
В домашни условия от лечебни растения могат да се правят настойки и екстракти. Другото име на настойката е тинктура – спиртен извлек, получен без нагряване. Най-често се използва 40% или 70% спирт. Наситнената билка се поставя в подходящ съд, обикновено стъклен, залива се със спирт, захлупва се и се оставя да престои около 7 денонощия. След това се изстисква растителната част и течността се прецежда през тънък плат или през няколко слоя марля. Добре приготвената настойка е бистра, има вкус и миризма, характерни за растението. Обичайното съотношение между билката и спирта е 1:5. Но ако тя има силно действие и съдържа някои отровни вещества, съотношението може да е 1:10. В този случай не е препоръчително да приготвяте тинктура у дома. За разлика от отварите и запарките, настойките могат да се съхраняват по-продължително време. Те се употребяват в по-малки количества, обикновено на капки, пише вестник „Всичко за семейството“.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!