Като ендометриоза се означават малки островчета маточна лигавица, заселили се извън матката. Те могат да се разположат под формата на доброкачествени лигавични разраствания например върху яйчниците, яйцепроводите, входа на матката или вагината, но също и върху съседни органи, като например коремна кухина, пикочен мехур или черва. Рядко се поселяват върху по-отдалечени органи като бял дроб, крайници или слабинния канал.
Оплаквания
Тъканта реагира на хормоналните промени по същия начин както „първичната“ маточна лигавица по време на менструален цикъл. Клетъчните острови циклично се подуват и предизвикват напрегната болка. Неясни болки ниско в корема обикновено се появяват няколко дни преди и през първите дни на менструацията. Болките не се различават от „нормалните“ менструационни болки. Освен това може да се стигне до засилени менструационни кръвотечения.
Причини
Изхожда се от това, че се „извлича“ маточна лигавица. По този начин е възможно проникване на маточна лигавица в средните слоеве на маточната мускулатура. Инструментални намеси като например кюртажи, коремни огледи, оперативно освобождаване от бременност, операции на матката и вземане на тъканна биопсия я благоприятствуват. Предполага се, че един от пътищата за разнасянето на клетки от маточната лигавица до отдалечени органи е през яйцепроводите в коремната кухина или през лимфните и кръвоносни съдове.
Риск от заболяване
Ендометриозите в днешно време се диагностицират преди всичко в индустриализираните страни по-често, отколкото преди четиридесет или петдесет години. Основната причина вероятно е в това, че оперативните и диагностични намеси стават все по-чести.
Възможни последици и усложнения
По време на менструационния цикъл на „основната“ маточна лигавица клетъчните острови съвсем леко кървят и по този начин образуват малки кисти. Те нарастват, тъй като кръвта не може да се оттича. При съответна големина могат да се появят чувство на натиск и болки в долната част на корема и независимо от менструалния ритъм.
Най-честата последица от ендометриозата на яйцепроводите и яйчниците е безплодието.
Профилактика
Преди всичко при кюртажи лекарите са призовани да действуват със съответната загриженост по време на интервенцията. Като пациентка би трябвало да изисквате винаги детайлно да ви бъде обоснована необходимостта от всяка намеса. Преди намесата се консултирайте с повече лекари.
Необходимост от лекарска помощ
- ако с течение на времето оплакванията по време на мензис се засилят необичайно и се появят неясни дифузни болки в долната част на корема
- ако на друго място в организма се появят болки, свързани с менструационния цикъл
Преди някой лекар да реши да отвори корема ви, би трябвало да се изключи със сигурност, че няма друга причина за оплакванията ви.
Самолечение
Не е възможно
Лечение
Лечение се налага едва, когато болките се засилят и това силно повлияе справянето с нормалното ежедневие.
Оглед на корема: с нея могат да се открият поселявания на клетъчни островчета в долната част на корема и същевременно да се „изгорят“ (коагулират).
Хормони: Гестагените в ниски дози потискат растежа на малките и средно големи островчета от маточна лигавица. Дали гестагените във високи дози могат да излекуват ендометриозата, засега не е изследвано. По-ефективно изглежда лечението с даназол (Winobanin, Danokrin). На хормонално лечение би трябвало да се решите само когато имате постоянни болки или в резултат на ендометриозата страдате от безплодие. Големите, болезнени острови от маточна лигавица почти винаги се отстраняват оперативно.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!