Намалена функция на щитовидната жлеза (хипотиреоза)
Човек може да се роди с намалена функция на щитовидната жлеза, но тя може да се развие и в последствие.
Оплакванията са различни според това дали се касае само за недоимък на хормони или те изцяло липсват.
Кретенизъм (вродена хипофункция на щитовидната жлеза)
Ако понижената функция на щитовидната жлеза у една бременна женя не се лекува достатъчно. при детето това може да доведе до аномалии на скелета и нервната система.
Ако хормоните на щитовидната жлеза изцяло липсват, се раждат силно увредени умствено и физически деца (кретени). Лечението замества само липсващите хормони на щитовидната жлеза. Дефектите в развитието остават необратими.
Поради това през първата седмица след раждането в рамките на превантивните изследвания на кръвта се определя и нивото на хормона, стимулиращ щитовидната жлеза (ТСХ).
Микседем (придобита хипофункция на щитовидната жлеза)
Оплаквания
Намалена работоспособност и възможност за концентрация, умора, постоянно зъзнене. Вътрешният и външният ритъм на живот се забавят, човек затъпява и става ленив. Депресивни настроения утежняват живота му. Тези признаци често не се разпознават от лекарите. Обикновено се казва: неспецифични възрастови оплаквания. Може, но не е задължително, да е налице гуша. При изразен хормонален недоимък прави впечатление сухата, гладка кожа. Косата щръква, гласът загрубява.
Кърмачетата са впечатляващо спокойни, сучат лошо и имат запек. По-големите деца израстват подчертано бавно и късно навлизат в пубертета. Тяхната интелигентност може да е ограничена.
Причини
- всички причини, които водят до развитието на гуша
- намаленото количество хормони на щитовидната жлеза може да бъде резултат от лечение
- с медикаменти, операции, облъчвания или възпаления на щитовидната жлеза
- защитната система на организма може да открие в щитовидната жлеза „враг“ и да разруши тъканта й
- в редки случаи хормоналните жлези в мозъка не образуват достатъчно тропни (стимулиращи) хормони, така че щитовидната жлеза не получава импулси за хормонална продукция
Риск от заболяване
Почти всеки стотен човек има понижена функция на щитовидната жлеза. Жените се засягат пет пъти по-често от мъжете. Най-често болестта се открива между 40-та и 60-та година от живота.
Възможни последици и усложнения
Смущения в кръвообращението, промени на сърцето и белия дроб, набиране на течност в организма (едем, напр. около очите), железен недоимък. При жените менструационният цикъл става нередовен, при мъжете се загубва влечението към секс.
Ако при едно дете заболяването се открие твърде късно и то не получава липсващите хормони редовно, физическото и умственото му развитие може да бъде затормозено.
Само в много редки случаи намалената функция на щитовидната жлеза може да бъде причина за наднормено тегло.
Профилактика
Новородените се изследват в рамките на превантивните изследвания за намалена функция на щитовидната жлеза.
Необходимост от лекарска помощ
ако забележите върху себе си или вашето дете гореописаните промени
ако във вашето семейство или роднински кръг има хора с гуша, трябва да бъдете особено внимателни
Самолечение
Не е възможно.
Лечение
L-тироксин на таблетки замества липсващите хормони. В началото той трябва да се дозира по много малко и постепенно да се покачва. В противен случай ускорената обмяна на веществата ще бъде прекалено усилие за приспособените към бавен ход органи.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!