Лимфната система се състои от лимфни съдове, лимфни възли и слезка. Лимфните съдове са „дренажната система“ на тъканите. Мрежата от лимфни капиляри поема течност и малки частици от тъканите. По тях лимфата се оттича към големите лимфни съдове. Лимфните съдове са изградени подобно на вените. И те осъществяват транспорта на течността с помощта на клапна система. Всички големи лимфни съдове се вливат в горната половина на гърдите във вена, така че лимфата отново попада в кръвообращението на организма. Лимфната система е значителна част от „защитната система“ на организма. Лимфните възли улавят болестотворни причинители, чужди вещества и странствуващи ракови клетки и се опитват да ги обезвредят. За тази цел те произвеждат особен вид бели кръвни телца, лимфоцити.
Тъй като много лимфни възли получават оттока от определен орган или определена област на тялото, при изменения на лимфните възли е възможно да се заключи, кой орган или област са болни.
Оплаквания при инфекциозна мононуклеоза
Една-две седмици неспецифично, грипоподобно болестно състояние с умерена температура, отчасти значителни болки в гърлото и хрема. Лимфните възли в областта на врата и тила винаги са подути, движенията на главата са силно болезнени. Често се подуват и лимфните възли под мишниците или в слабините.
Причини
Инфекция с принадлежащия към херпесните вируси вирус на Епстайн Бар. Най-вероятно вирусът се предава посредством близък контакт уста в уста („болест на целувката“), евентуално също при пиене от един и същи съд. Възможно е вирусът да остане „дремещ“ в организма и при отслабване на организма отново да активира болестта.
Риск от заболяване
Много пациенти, попаднали в болницата заради „ангина“, са с това заболяване. Между заразяването и заболяването могат да изминат до седем седмици.
Възможни последици и усложнения
Промените в защитната система на организма го правят податлив на инфекции, които могат да засегнат мозъка. В слезката може да се набере кръв, която в най-лошия случай да доведе до разкъсване. Възможни са кръвоизливи в храносмилателния тракт и в дихателните пътища.
Профилактика
Не е възможна.
Необходимост от лекарска помощ
Ако едно възпаление на гърлото се съпровожда със значително и болезнено подуване на лимфните възли.
Самолечение
Понижаване на температурата с компреси на подбедриците, облекчаване на болките в гърлото с компреси на гърлото.
Лечение
Оздравяването период често може да продължи доста дълго, но не може да бъде повлияно от лечение. Най-обикновени болкоуспокояващи и противотемпературни средства могат да облекчат оплакванията. Ако се прибавят бактериални инфекции, могат да бъдат лекувани с пеницилин.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!