Как да действаме при топлинен удар?

Жегите през юли и август могат да предизвикат топлинен удар

топлинен удар

Най-застрашени са хората със сърдечносъдови заболявания.

Топлинен удар човек може да получи и когато не е пряко изложен на слънце, но е в много задушно и влажно помещение. Това затруднява отделянето на топлина от организма към околната среда. Признаците са главоболие, виене на свят, обилно изпотяване, зачервяване на лицето, ускорено и затруднено дишане, отпадналост, гадене или повръщане, бучене в ушите. Често при топлинен удар, особено при по-възрастните хора, се налага лечение в болница.

В такива случаи незабавно потърсете спешна медицинска помощ и сложете пострадалия да легне. Ако е възможно, го пренесете на хладно, проветриво, сенчесто място. Разхлабете дрехите, напръскайте го със студена вода и поставете студени компреси на челото и по тялото. Дайте му да пие много вода.

За да се предпазите от топлинен удар, гледайте да не сте задълго навън между 11 и 17 часа. Приемайте много течности, но без прекалено сладките и газираните напитки. Водата не трябва да е много студена. Алкохолът, дори в малки количества, не е препоръчителен. Добре е да ядете повече пресни плодове и зеленчуци и да избягвате тежките, мазните и сладките храни. Обличайте се в светли, широки дрехи от естествени материи. Ако работите на открито, задължително носете шапка, светли дрехи с дълги ръкави и крачоли, слънчеви очила с ултравиолетова защита. Използвате слънце-защитен крем (30 фактор), пише вестник „Всичко за семейството“.

Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *