Темпоро-мандибуларните стави съединяват долната челюст с черепа. При увреждането им мускулите, разположени около тях, се напрягат и възпаляват.
Симптомите включват болка в ТМС, шията и раменете, щракащ звук при дъвчене и главоболие. Най-разпространените причини за състоянието са емоционалният стрес, консумацията на прекалено твърди храни и скърцането със зъби по време на сън. По-рядко проблемът е свързан с ревматоиден артрит или травма в областта на челюстите.
Охлаждане или загряване?
- При остра, мъчителна болка увийте 2 торбички лед в памучни кърпи и ги притиснете към болезнените стави от двете страни на лицето си. Задръжте 10-20 минути (не охлаждайте по-продължително поради риск от измръзване). Повтаряйте процедурата през 2 часа. Студът ще предизвика изтръпване и ще блокира сигналите за болка, които се предават към мозъка.
- При тъпа и постоянна болка потопете 2 памучни кърпи в гореща вода, отцедете ги и ги притиснете към болезнените стави от двете страни на лицето си за 20 минути (от време на време отново потапяйте компресите в гореща вода, за да поддържате температурата им). Топлината ще стимулира кръвообращението и ще предизвика отпускане на мускулите.
Масаж за облекчаване
- За да отпуснете схванатите мускули и да подобрите кръвоснабдяването им, няколко пъти дневно отваряйте уста и масажирайте болезнените стави, като упражнявате лек натиск с въртеливи движения. После затворете уста и повторете процедурата.
- Измийте ръцете си и се опитайте да достигнете с показалец болезнените мускули от вътрешната страна на устната кухина. Масажирайте със силен натиск първо отляво, после отдясно.
- Накрая масажирайте мускулите от двете страни на шията. Те не са директно свързани с челюстите, но напрежението им допринася за появата на болка в темпоро-мандибуларната става.
Не се навеждайте
- Ако прекарвате по-голямата част от деня в седнало положение, осигурете стабилна опора за гръбначния стълб. Старайте се да държите гърба изправен, да не се навеждате и брадичката ви да не стърчи напред. Постоянното напрежение на мускулите на гърба и шията предизвиква болка в темпоро-мандибуларната става.
- Използвайте стойка за документи, за да не се налага да протягате шията или да се навеждате, когато четете.
- Ако сте свикнали да водите продължителни разговори по телефона, не притискайте слушалката с рамо – дръжте я с ръка, без да извивате шията. Или си купете слушалка, която се поставя в ухото.
- Спете по гръб или настрани. Когато лежите по корем с глава, обърната на 90°, шията се напряга и това рефлектира върху лицевите мускули.
- Ако работите на компютър, от време на време излизайте на открито за няколко минути и медитирайте. Съсредоточете се върху лицевите и шийните мускули и се постарайте да ги отпуснете.
- Най-малко 3-4 пъти в седмицата отделяйте по 20-30 минути за аеробни упражнения. Физическата активност стимулира производството на ендорфини и съдейства за овладяване на стреса.
- Ако често се налага да носите тежка чанта през рамо, купете си раница и използвайте едновременно двете презрамки. В краен случай премествайте чантата от едното рамо на другото. Когато допълнителната тежест натоварва раменете неравномерно, се нарушава балансът на гръбначния стълб и шията. Косвено това допринася за появата на болки в темпоро-мандибуларната става.
Да потърсим ли лекар?
- Помолете партньора си да ви наблюдава през нощта, за да разберете дали скърцате със зъби по време на сън. Ако често се събуждате с главоболие или болка в темпоро-мандибуларната става, шията и раменете, трябва да се консултирате с лекар. Ако имате счупен зъб вследствие на вредния навик да стискате челюсти, незабавно отидете на зъболекар.
Станали сме хора, защото по-малко дъвчем
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
масажите не помагат.
стискането на челюстите нощем, или дори подсъзнателно когато сме будни, е основна причина.
понякога това силно стискане е придружено с минимално движение на захапката, което води и изпиляване на някои зъби и дори счупвания.
Трябва да се постави гумена/силиконова форма (изработена специално изндивидуално от зъботехник) в устата между зъбите, с която се спи.