Защо е полезен спанакът

Любимата храна на Попай Моряка не е особено богат източник на желязо, но тя действително съдържа многа каротиноиди и фитохимикали, които в комбинация с ви­тамините предпазват от рак, висок холестерол и загуба на зрение.

Полезни вещества

Бета-каротин – Половин чаена чаша варен спанак осигурява 4,4 мг бета- каротин, което е приблизително равно на еднодневния прием от други храни на този антиоксидант. Бета-каротинъг предпазва от рак и макуларна дегенерация.

Витамин С – Този антиоксидантен витамин може да предотврати макуларна дегенерация, остеоартрит и инсулт.

Лутеин и зеаксантин – Спанакът осигурява и двата каротиноида, които работят съвместно и предпазват от макуларна дегенерация, а евентуално и от катаракта и рак на дебелото черво.

Оксалати – Те възпрепятстват абсорбцията на калций и желязо. Ето защо този зеленчук и другите храни с високо съдържание на оксала­ти не се препоръчват за хора, страдащи от подагра и камъни в бъбре­ците.

Растителни стероли – Учените смятат, че те предотвратяват рак и висок холестерол.

Фолат – Две чаени чаши суров спанак осигуряват 116  мкг от този витамин от групата В, предпазващ от анемия, вродени дефекти на невралната тръба, а вероятно и от инфаркт.

За максимална полза

Можете да консумирате спанака както суров, така и готвен, само не го преварявайте. За да избегнете загубата на водоразтворимите витамини от групата В, го приготвяйте на пара или го задушавайте в малко мазнина. Когато варите спанака, увеличавате бионаличността на съдържащите се в него белтъчини, лутеин и бета-каротин. За да повишите усвояването на каротиноидите, кон­сумирайте спанака заедно с полезни за сърцето мазнини.

Порция здраве

Филохинонът е най-разпространената форма на витамин К, която се среща в зеленолистните зеленчуци, като спанакът е с изключително високо съдържание. Този витамин е необходим за правилното съсирване на кръвта и може да играе важна ро­ля за здравината на костите. Въпреки това, ако приемате антикоагуланти, най-добре се консултирайте с личния си лекар, преди да консумирате зеленчуци с високо съдържание на ви­тамин К. Големите количества от него могат да възпрепятстват действието на медикаментите.

 

Как да подбирате правилно здравословните храни?

Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *