Подуване, крампи и други проблеми със стомашно-чревния тракт вече са често срещано явление. Но все пак стомахът отразява начина ни на живот. Ето няколко начина да си спестим това неудобство.
Подутият стомах не е нито приятен, нито естетичен. За да му помогнем, трябва да преразгледаме начина си на живот. Заседналото ежедневие, стресът, безсънните нощи, много мазната храна, недостатъчната консумация на плодове и зеленчуци, хапването на крак и т.н., всички тези навици допринасят за влошаването на стомашно-чревния ни тракт.
Етап 1: чинията
Първото нещо, което трябва да направите, е да промените съдържанието в чинията си:
- Увеличете употребата на плодове и зеленчуци. Комбинирани с по-големи количества течности, тези храни спомагат, по естествен път, за подобряване на тракта. Ако са готвени, вътрестомашната ферментация е по-слаба, следователно и подуването е по-малко.
- Увеличете количеството на хранителните фибри. Яжте повече пълнозърнест хляб и сереали. Избягвайте рафинираните зърнени храни като бял хляб. Фибрите задържат вода, увеличават обема на стомашното съдържимо и така ускоряват тракта.
- Намалете количеството на наситените мазнини: мазни, пържени, солени, кисели гозби, десерти и др. Тези мазнини забавят асимилирането на храната и следователно смилането й.
Етап 2: напитките
- Всеки ден – поне по 1,5 л вода. Но внимавайте със сладките и газирани напитки. Можете да пиете чайове, особено такива от растения, които помагат на тракта.
Етап 3: движение
Заседналият начин на живот също води до подуване и запек. Всъщност липсата на физическа активност води до стомашно задръстване. Следователно е жизнено важно да се ходи пеша толкова често, колкото е възможно, и да се упражнява на редовна база някакъв спорт.
Етап 4: разпускане
- Винаги под напрежение и стрес, не ви е лесно да водите едновременно и перфектно личния и професионалния си живот. Все пак трябва да потърсите начин да преодолеете стреса. Спортът може да помогне, както и други активности като йога и релаксиране. Качеството и отделеното време за сън са също от значение.
- И в заключение, трансформирайте храненето в определени моменти. Дали става въпрос за закуска или вечеря, отделете време, седнете спокойно и се насладете на храната, като внимателно се вслушвате във вътрешните си симптоми за ситост и глад. По този начин е сигурно, че ще избегнете преяждането.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!