-
Балансирано хранене, много ходене, динамични упражнения, йога – това е най-добрата профилактика за гръбначния стълб
Аз съм редовен читател на в. .Доктор“, получавам добри съвети от него. От няколко години страдам от дископатия, лекувам се с физиотерапия, посещавала съм и мануална терапия, преди години са ми поставяли и инжекции. Моята молба е да отговорите на въпроса каква е разликата между дископатия и дискова херния? Кое заболяване е по-опасно и как да предотвратя усложненията?
Ана Божинова – Пловдив
На въпросите на нашата читателка отговаря д-р Захари Михайлов – специалист по физиотерапия, хиропрактика, мануална терапия, акупунктура. Д-р Михайлов е бил завеждащ отделение в бившата Правителствена болница, сега преглежда, консултира и лекува в частната си клиника. Има две специализации в чужбина в Чехия при д-р Леви и в Турция при проф. Тури.
Преди да отговоря конкретно, искам да напомня на вашите читатели кои са най-често срещаните заболявания на гръбнака. Това са дископатия, дискова херния и възпаление на ишиадисния нерв. Причините преди всичко са рязко вдигане на тежки предмети, продължително заседяване, неправилно хранене. Има и рискови професии по отношение на гръбначните болести – шофьори, шивачи, компютърни специалисти и др. Важно е да се знае конкретно как се проявяват симптомите и при дископатията, и при дисковата херния, за да се предприемат по-адекватни мерки. Когато се случи разместване на прешлените по някоя от причините, които изброих по-горе, тогава наричаме това състояние блокаж. Обаче в този случай т.нар. паравертебрална мускулатура и мускулатурата около гърба компенсират, т.е. овладяват тези блокажи и човекът няма оплаквания. Това обаче е до време. Идва ден, когато разместените прешлени започват да притискат корените на нерва и човек започва да усеща рязка болка в кръста. Т.е. същото това сецване, за което всички знаем. Болките преминават ту в единия, ту в другия крак или са локализирани само в кръста. Мануалната терапия, хиропрактиката и остеопатията дават много добри резултати при това състояние на нещата.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!