- Заболяването засяга хората над 40 години и обикновено започва с увреждане на горните дихателни пътища
Получихме молба по телефона от наш читател да разкажем за болестта грануломатоза на Вегенер. Оказа се, че това е много рядко заболяване, което затрудни и нашите опити да открием специалист, който да го коментира.
Заболяемостта е 4 случая на 1 милион население, разпространеността е 3:100 000. Средната възраст на заболелите е 40 години. И още един интересен момент: страданието практически не се среща сред представителите на негроидната раса. В процеса на заболяването се въвличат горните дихателни пътища, очите, бъбреците, белите дробове и други органи.
Заболяването протича в две форми – локална и генерализирана. При локалната се засягат органите – в 90 на сто от случаите и очите – в 15 на сто. Това се съпровожда с развитие на ринит, назофарингит, синузит, евстахиит, отит, склерит, еписклерит, а също и увеит.
При генерализираната форма към посочените дотук симптоми се присъединява и увреждане на белите дробове в 80 на сто от случаите. Болестта се изразява във вид на белодробен васкулит и образуване на белодробни грануломи. Те обаче се разпадат и се образуват каверни, което често се съпровожда с увреждане на бъбреците във вид на некротизиращ бързопрогресиращ гломерулонефрит. При грануломатоза на Вегенер се наблюдава също и кожен васкулит при 40 на сто от пациентите, както и увреждане на периферната нервна система при 15 на сто от тях с развитие на т.нар. асиметрична полиневропатия. При 5 на сто от болните е описан перикардит.
КАК ДА РАЗПОЗНАЕМ ЗАБОЛЯВАНЕТО?
То обикновено започва с увреждане на горните дихателни пътища. Уврежданията на белите дробове и бъбреците обикновено настъпват по-късно. По този повод много специалисти разделят формите на заболяването според неговите стадии. Мъжете по-често заболяват от жените. Има и още прояви – обща слабост, понижен апетит и отслабване. След това се присъединяват треска, артралгия и миапгия. Понякога се откриват симптоми и на т.нар. реактивен артрит. Увреждането на горните дихателни пътища се проявява във вид на упорита хрема с гнойни кървави секрети. Впоследствие се развива разраняване на лигавицата. Не е изключено да се стигне до перфорация на преградата на носа с последваща деформация. Често се развиват синузит, отит, трахеит.
ВНИМАНИЕ!
Уврежданията в устната кухина се проявяват във вид на стоматит, а при белите дробове е по-страшно – образуват се грануломи и, както споменахме, когато тези грануломи се разпаднат, се образуват каверни. Имайте предвид, че при една трета от пациентите грануломите по никакъв начин не се проявяват. А е възможно да се развие и плеврит. Не по-малко страшно е увреждането на бъбреците- гломерулонефритът се проявява с хе- матурия, протеинурия, нарушена бъбречна функция, често протича много бързо. Когато се засегнат очите, се развиват увеит, иридоциклит, еписклерит, склерит – случва се перфорация на роговицата и дори ослепяване. Възможно е да се образуват т.нар. пери- орбитални грануломи и екзофталм. Не на последно място се наблюдава кожен васкулит с разкървавени обриви. Когато се засегне нервната система, се развива т.нар. асиметрична полиневропатия, а когато се увреди сърдечната обвивка – това вече е перикардит.
Какво е грануломатоза на Вегенер?
ю
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!