За съжаление с всяка следваща година все повече се увеличава броят на преждевременно родените деца. Тези крайно обезпокоителни данни се съобщават в доклад за преждевременните раждания, изготвен със съвместните усилия на около 50 медицински организации в САЩ, включително и Глобалния алианс по предотвратяване на преждевременните и мъртвородени деца. Според цитирания доклад всяко десето дете в света се ражда недоносено, а броят на преждевременни раждания упорито нараства, и то почти във всички страни.
„Този доклад бие тревога, че преждевременните раждания са огромен глобален проблем в здравеопазването, който изисква допълнителни изследвания и ресурси“- казва изпълнителният директор на Глобалния алианс Крейг Рубенс. Шестдесет на сто от всички преждевременни раждания в света се падат на страните от Южна Азия и Африка. Средно в по-бедните страни 12 на сто от бебетата се появяват по-рано на този свят. За сравнение, в страните с по-високи доходи този процент е около 9.
Но веднага се посочва, че проблемът не се ограничава само с нивото на доходи. Така например САЩ и Бразилия се нареждат в Топ-10 на страните с най-голям брой преждевременни раждания.
КЪСНОТО ЗАЧЕВАНЕ И ИНФЕКЦИИТЕ ПРИ МАЙКАТА СА САМО ЧАСТ ОТ ПРОБЛЕМА
Специалистите имат своите научни и логични обяснения за тази безкрайно тревожна статистика, но най-неприятното е, че тенденцията е отрицателна, т.е. няма изгледи тези цифри да започнат да намаляват. Като една от основните причини за преждевременно раждане те посочват на първо място инфекциите при бъдещите майки. И обясняват, че при някои минават леко, но могат да атакуват плода и да предизвикат възпаление, а оттам и раждане. Като съществена причина се посочва и многоплодната бременност. По принцип много голям процент от недоносените деца са заченати ин витро, а повечето от тях са многоплодни. Най-опасно е за тризнаците. Освен това самите жени, които срещат трудности при забременяването, трудно могат, да износят плода до края. Други причини за недоносване на бебето може да са различни бактерии, които здравата жена носи в себе си и предава на плода. Такива най-често са бактериите стрептококи, ешерихия коли или листерия. Стресът и неправилното хранене също могат да доведат до преждевременно раждане. Специалистите посочват още рискови фактори: например заболявания на майката, които тя е имала, преди да забременее. Едно от тези заболявания е диабетът, което означава, че такава бременност трябва да бъде контролирана, а преди да забременее, ЖЕНАТА ТРЯБВА ДА СЕ КОНСУЛТИРА С ЕНДОКРИНОЛОГ.
Болестите на щитовидната жлеза също представляват риск за новороденото. Жената във всички случаи е длъжна да посещава своя акушер-гинеколог по време на бременността, за да може да се контролира една бременност.
„Причината за големия процент недоносени е тази, че напоследък българката ражда в по- напреднала възраст, – казва офталмологът доц. Борислав Дъбов. – Тя първо иска да направи кариера, да има собствен дом и чак тогава да забременее. Ако преди
едно поколение жените раждаха на 20-25 години, сега го правят на 30-35. Но една 35-годишна жена по-трудно би задържала бебето си до 9-я месец, отколкото 20-годишна жена. Затова много деца се раждат в 6-ия или 7-ия месец“.
ВНИМАНИЕ!!
Най-честата патология при по-рано родените деца е дихателната недостатъчност, която медиците наричат неонатален респираторен дистрес синдром – това е Водеща причина за смърт сред недоносените. Настъпващите белодробни усложнения са причина за 35 до 50 на сто от смъртните случаи. Дихателните проблеми, които настъпват при преждевременно родените деца, оказват влияние върху всички органи и системи в младия организъм и могат да доведат до тежки проблеми в развитието. В някои случаи са възможни хронични белодробни заболявания, поражения на централната нервна система, изоставане в психомоторното развитие, поражение на зрението и слуха. Основните медицински рискове при преждевременно родените деца са свързани със забавената им адаптация към новите условия на живот, в които попадат след излизането от утробата.
Преждевременно раждане:
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!