- Д-р Цветан Пешев, специалист по дентална медицина, е потомствен зъболекар. По-големият му брат, д-р Георги Пешев, развива успешна стоматологична практика във Великобритания. След като завършва Стоматологичния факултет на Медицинския университет, д-р Пешев започва да практикува в семейната клиника в София. Тя се състои от два кабинета, оборудвани с най-модерна техника, където основно се използват материали от американски, германски и японски компании.
– Д-р Пешев, може ли зъбите да са виновни за някакви неразположения или болести на други органи и човек да не подозира за това?
– Да. И влиянието върху организма става по два начина. Първият е директното увреждане, причинено от инфекция от зъбен произход. Всяка инфекция води освен до локални и до общи прояви в тялото – повишаване на температурата, отпадналост, главоболие, сънливост и др. Директно могат да бъдат увредени и някои други органи. Така например доказана е връзката между зъбните инфекции и някои заболявания на сърцето, бъбреците, ставите, очите. Другият механизъм, по който проблемните зъби влияят на организма, се случва по пътя на нарушаване на т.нар. биоелектрическо равновесие на процесите в тялото. Това е създаването на патологична доминанта в болния зъб и на т.нар. фокално огнище. Фокалното огнище нарушава баланса в тялото, което от своя страна може да доведе до лесна умора, главоболие, болки с неясен произход и др.
– Това означава ли, че след излекуване на зъбите, след отстраняване на проблемите с тях, засегнатите органи ще започнат да оздравяват?
– В първия случай, т.е. след излекуване на проблемния зъб, оздравяването на засегнатия орган е пълно, разбира се, ако не са настъпили трайни промени в него. Една стрептококова инфекция от зъбен произход по пътя на автоимунната реакция може да доведе до ревматоиден артрит. Но санирането на зъба най- често не води до пълно оздравяване. По втория механизъм нещата са по-сложни. Когато даден зъб се умъртви заради възпаление, той автоматично се превръща във фокално огнище, но не всяко фокално огнище влияе в такава степен, че да предизвика реакция в организма.
– Каква опасност крие израстването на мъдрец, придружено с възпаление?
– Заради еволюцията мозъковият череп е пораснал за сметка на лицевия череп. Това води до липса на място за пробив на всички зъби. Най-засегнати са долните два мъдреца. За тях или няма място в челюстта, или зародишите им са заложени накриво. НЕПРОБИЛИЯТ МЪДРЕЦ Е ПРЕДПОСТАВКА за фокална инфекция, а мъдрецът, който се опитва да пробие и няма къде, винаги води до възпаление. Възпалението в тази зона е доста неприятно и е съпроводено с болка и трудно отваряне на устата. Освен това в такава ситуация е невъзможно оперативно премахване на зъба заради подуването и лошия достъп.
– Д-р Пешев, вие сте коментирали за наши читатели т.нар. артрит в устната кухина. Да припомним какви са провокиращите фактори за това състояние и най-вече каква е профилактиката.
– Като всяка става в човешкото тяло и долночелюстната става може да бъде засегната от артрит и артроза. Уникалното в тази става е, че това всъщност са две стави – лява и дясна, и те движат долната челюст. Възпаленията и претоварването са най- опасни. Като говоря за претоварване, искам да припомня един доста подценяван фактор – дъвченето на дъвка. Дъвченето е полезно за зъбите и венците, но не бива да продължава повече от 5 минути, иначе става безсмислено и претоварва.
– Знаем, че възпалението на венците провокира някои от най-тежките болести в устната кухина. Каква е причината или какви може да са причините за такова възпаление?
– Възпалението на венците се нарича гингивит и се провокира от понижената устна хигиена. Среща се и една много тежка форма на това заболяване, нарича се улцеронекротичен гингивит, който прераства в заболяване, подобно на рак на устата. Но за развитието на толкова тежък гингивит роля играе и сривът на имунитета, и недохранването също.
– Без да се впускаме в подробности, ще посочите ли някои по-важни препоръки относно пародонтита и пародонтозата? За тези две болести се говори най-често, затова предлагам – в общи линии.
– Днес много колеги искат да обединят двете заболявания и да отрекат пародонтозата като самостоятелно заболяване. Разликата между пародонтоза и пародонтит е, че при първата диагноза има само атрофия без възпаление, а при втората има и възпаление. То води до унищожаване на тъканите на пародонта – околозъбните тъкани. Аз всекидневно се сблъсквам с признаци на пародонтоза (атрофия на околозъбните тъкани) без наличие на възпаление. Според тези лекари възпалението е на тъканно и клетъчно ниво и няма видими симптоми. Но това е като да се спори кое е първото – кокошката или яйцето, в случая – атрофията или възпалението. Важното е да се разбере, че няма излекуване на пародонтозата, освен на някои много специфични нейни форми, докато пародонтитът е относително лечим. А още по-важно е да не се допуска наслагването на пародонтит върху вече съществуваща пародонтоза и да се търси причината за заболяването.
– Стресът има ли отношение към неблагоприятните процеси в устната кухина?
– Стресът е най-опасното състояние на организма в днешно време, защото той отключва всички болести. Механизмът на влияние е пряк, бърз и трудно обратим. СТРЕСЪТ Е ЗАЩИТА НА ОРГАНИЗМА, която е способна да мобилизира всички органи и системи и да ги накара да работят на 100 процента за кратко време, докато се излезе от ситуацията. Проблемът е, когато стресът стане постоянен и организмът не може да „зареди батериите си“, а се самоунищожава. Мозъкът активира тялото чрез т.нар. стресови хормони. Те потискат имунитета и нарушават минералната обмяна, за да извлекат максималното от всяка клетка. Срибът на имунитета и загубата на калций са на Второ място сред причините за развитието на пародонтозата, след наследствеността.
– Д-р Пешев, в една ваша статия говорите за недостатъците на така популярните металокерамични коронки. Защо според вас за предпочитане са керамичните коронки?
– Металокерамичните коронки са като амалгамните пломби – здрави, трайни и евтини в сравнение с изцяло керамичните. Но както амалгамата, и те са по-неестетични, защото светлината не може да премине през тях заради металното кепе вътре. Затова се различават от изцяло прозрачния естествен зъб. С годините венецът се отдръпва от коронката и металните йони го оцветяват в сиво. Понякога се развива алергичност към никела от металната сплав. Всички тези недостатъци могат да бъдат компенсирани при т.нар. прагово изпиляване на зъба.
– Във връзка с това, да ви попитам и за амалгамените пломби. Вие не ги отхвърляте изцяло. Защо?
– Защото тяхната токсичност е вредна; най-вече за зъболекаря, работещ по цял ден с живак, а не за пациента. ТРАЙНОСТТА ИМ И ЛИПСАТА НА ВТОРИЧЕН КАРИЕС около тези пломби са феноменални. Ако трябва да направя такава пломба, никога няма да го сторя, но ако трябва да сменя стара амалгамена пломба, без да има естетични показания – също много ще се замисля, защото тя е била токсична само в началото.
– Има ли вредни упойки? Защо някои хора се страхуват от упойките?
– Няма вредни упойки, има хора с алергии и със сърдечносъдови заболявания. Страхът според мен е привнесен от лекари, които не могат да слагат упойки и плашат пациентите, че е по-добре да ги боли.
– Кога се налага да се умъртвява зъб? Може ли в бъдеще един умъртвен зъб да стане опасен?
– В краен случай, когато всички други методи на лечение са изчерпани. Мъртвият зъб, дори добре „излекуван“, остава завинаги място с повишен риск от възпаление и фокална инфекция.
– Д-р Пешев, може ли човек сам да извършва диагностика на устната си кухина, за да разбере кога е време да посети своя зъболекар? Освен болката в зъба на какво друго следва да обърне внимание?
– Когато заболи, вече е късно. Самодиагностика и аз не мога да си направя. При здрави зъби съветвам да се ходи на контролен преглед на 6 месеца, а при проблемни – на 3 месеца. Рискът да се изпусне нещо сериозно в тези интервали е минимален.
Пациент-робот на зъболекарския стол!
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!