В разгара на лятото всеки мисли за почивка, море или зелени планини. Всяко общуване с природата носи голямо удоволствие, но не трябва да забравяме и за дебнещите опасности. Сега е сезонът и на кърлежите, които могат да ни причинят големи неприятности.
Лаймската болест е инфекциозно заболяване, което се причинява от бактерия, наречена Borellia burgdorferi. Тази болест спада към заразните заболявания, които се предават от кръвосмучещи насекоми и кърлежи. Лаймската болест има сезовен характер, случаите зачестяват през лятото и есента, което съвпада със сезона на активност на кърлежите. Тя не може да се предава от един човек на друг.
Това заболяване е открито едва през 1975 година в град Лайм, щата Кънектикьт, където голяма група майки установяват, че децата им страдат по едно и също време от симптоми, наподобяващи ревматоиден артрит. Тогава лекарите правят изследвания и установяват причинителя у всички деца. През 1982 г. наричат болестта Лаймска. Тя протича в няколко фази и води до увреждания на кожата, ставите, сърцето и нервната система на човека, като засяга различни части на тялото в различна степен. Ранната фаза се развива винаги на мястото на ухапването, където се образува характерен разширяващ се червен кръг върху кожата. Инкубационният период на Лаймската болест е от 3 до около 30 дни. Болният не е заразен за околните, болестта се развива само при ухапване от заразен кърлеж. Мястото на ухапването от кърлежа е входна врата за навлизането на бактериите. Те постепенно се разпространяват по кожата и предизвикват червеникав обрив. Той често е придружен от състояние, подобно на грипното. По-късно биват засегнати ставите, сърцето и нервната система. Ако не се лекува, лаймската болест протича в три стадия. За най-ранната фаза е характерно локално кожно възпаление.
Първият стадий
обаче може да протече и без никакви оплаквания и да остане незабелязан от ухапания човек. Най-характерен, естествено, е кожният обрив на мястото на ухапването от кърлежа – там, където болестотворната бактерия е навлязла в кожата, се образува червено петно, което расте в кръг всеки ден и достига различна големина, получава се овален червен пръстен, по-светъл в средата. Тази т.нар. „мигрираща еритема“, защото може да променя локация- та си, обикновено не сърби и не боли. Кожният обрив се придружава от лека температура, обща отпадналост, болки в мускулите и ставите, главоболие, подуване на някои лимфни възли, което наподобява вирусна инфекция. Без лечение обикновено червеният пръстен преминава от само себе си до месец.
Но до няколко седмици или месеца бактериите се разпространяват из целия организъм.
Това е вторият стадий
при които причинителят преминава през кожата в лимфните възли и оттам в кръвта. Най-често засегнати в този стадия са ставите, мозъкът и нервната система, сърцето и черният дроб. Увреждането на нервната система може да предизвика пареза на лицевия нерв, освен това менингит или очни увреждания. Инфекцията предизвиква и артрит, който започва с подуване и болки в ставите. Тревожността и депресивните състояния често се срещат при болните от Лаймска болест.
Третият, най-тежък стадий
(който се наблюдава само при 10% от заразените) настъпва след период от 3 месеца до няколко години, но само при условие че заразеният не е подложен на лечение.
Диагностицирането на Лаймската болест в началния стадий е лесно поради характерния обрив и анамнеза за ухапване от кърлеж.
Лечението се провежда обикновено с антибиотици. В началната фаза се дава антибиотик за взимане през устата, най-често доксициклин. Във втората и третата фаза лечението е по-сложно, предписват се антибиотици за венозно поставяне от групата на цефалоспорините. При правилно лечение на болестта в ранния стадий обикновено се постига бързо подобрение в рамките на няколко седмици и се възпрепятства навлизането в по-тежките напреднали стадии.
Профилактика на Лаймската болест
Тя е много важна и изисква основно борба срещу кърлежите. Добре е да се предприемат предпазни мерки по време на излет в гористи или тревисти местности:
- обличайте дрехи с дълги ръкави, панталони с дълги крачоли, носете високи обувки, чорапи и шапка;
- носете по-светли дрехи – кърлежите са тъмни на цвят и така по-лесно се откриват;
- намажете или напръскайте кожата на ръцете и краката си със специален спрей, отблъскващ насекомите и кърлежите;
- ако откриете кърлеж по кожата си, го премахнете по най-бързия начин, но по-добре е да се обърнете веднага към лекар.
Как да предпазим децата си от кърлежи, въшки и бълхи
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!