Най-добрите лечебни растения. как се ползват, какво лекуват и още подробности научете сега, като прочетете тази статия в две части!
Все едно дали на цветове, на листа, семена, грудки или стъбла – майката природа ни предлага цяла готова аптека за нас. Трябва само да посегнем към тях и да си помогнем, нежно и без странични влияния.
ГИНКО БИЛОБА
Активира кръвооросяването
Дървото гинко билоба стига височина 30 до 40 м, листата му приличат на ветрило. Това е древно дърво, преживяло ледниковия период в Югоизточна Азия. От изсушените листа се произвеждат стандартизирани екстракти (таблетки, капсули или сок). Прилагат се при смущения в кръвооросяването, деменция, виене на свят и шум в ушите. Много изследвания доказват, че действа добре на паметта при възрастните, но има ефект след няколко месечен прием.
НЕВЕН
Спира възпаленията, лекува рани
Ярката окраска на цветовете – жълто и оранжево показва, че растението има високо съдържание на ефикасни съставки. Познато е от Средновековието като лечебно растение с антимикробно и противовъзпалително действие. Невенът е ефикасен при рани, възпалена кожа, слънчеви изгаряния, отворени рани на краката и рани от залежаване. Чай от него помага при възпаления в устата и гърлото.
ЖЪЛТ КАНТАРИОН
Подобрява настроението
От много отдавна е познат като природно средство против депресивни състояния. Научно е доказано, че наистина помага при леки до средно тежки депресии. Ефектът се усеща след 4 до 6 седмици. Трябва да се има предвид обаче, че жълтият кантарион променя действието, на много други медикаменти, затова необходимо да ви е предписан от лека или да сте се консултирали с него. Може да се прилага и външно, като масло облекчава леки изгаряния.
СМИНДУХ
Снижава нивото на холестерола и кръвната захар
Семената му имат тези свойства и могат да се прилагат като придружаващо лечение при диабет. Дозирането трябва да се обсъди с лекуващия лекар. Смята се, че концентрат от семена на сминдух се отразява добре на растежа на косата. Възбужда апетита – взимат се по 1/2 лъжичка намачкани семенца 3 пъти дневно преди хранене с малко течност.
РАКИТНИК (облепиха)
Стимулира имунната система
Плодчетата му не приличат много на цитрусови плодове, но въпреки това са ги наричали „лимоните на Изтока“ заради високото им съдържание на витамин С и киселия вкус. Съдържа и много други витамини и минерали. Действа антиоксидантно, подпомага регенерацията на клетките и стимулира имунната система. От плодчетата му може да се приготви сок.
КОПРИВА
Заздравява костите и подсидва имунната система
Благодарение на високото съдържание на флавоноиди и калий копривата стимулира имунната система. Освен това понижава кръвната захар, прочиства организма от токсини и действа отводнително. Помага при хронична умора. Съдържа и много калций, нужен при загуба на костна маса. Пие се чай от коприва сутрин и вечер по една чаша – 2-3 лъжички коприва се заливат с 250 мл вряща вода, запарват се за 10 минути и се прецеждат.
ПЕЛАРГОНИУМ
Смекчава проявите на бронхита, бори се с бактериите
Действа по два начина едновременно: съдържащите се в него вещества спират развитието на бактериите, освен това стимулират имунната система. Затова е добре да се приема още в началото на инфекцията. Научно доказано е действието му при остър и хроничен бронхит.
ЧЕРВЕНА ДЕТЕЛИНА
За оплаквания в критическата възраст
Латинското й име означава трилистна. Поверието гласи, че четирилистните носят късмет. Използва се при болки в стомаха и кашлица, при гъбички по краката. В последните години медицината се интересува от съдържащите се в нея растителни хормони, които действат като естрогени при оплаквания в климактериума. Смята се освен това, че има антиоксидантно действие (т.е. предпазва клетките) и снижава леко холестерола.
ЧЕСЪН
Намалява вероятността от запушване на артериите
Много клинични изследвания доказват полезното действие на чесъна – той подобрява нивото на холестерола, понижава кръвното налягане и облекчава вече получена атеросклероза. В аптеките се продават препарати с алиин, основното ефикасно вещество в чесъна. Дневната доза е около 900 мг, съответстваща на 4 г свеж чесън. Предимството на таблетките е много по-слабата миризма.
МАТОЧИНА
Успокоява нервите, помага при безсъние
През Средновековието в Европа монасите били задължени да отглеждат маточина в градините си. Помага, когато напрегнатост и безпокойство отключат други заболявания – като сърдечни проблеми вследствие на нерви, заболявания на храносмилателната система или главоболие. При безсъние се приема маточина в комбинация с валериан и хмел. Прави се успокояващ чай – 5 чаени лъжички листа от маточина се заливат със 150 мл вряща вода, оставят се покрити 10 минути да се запарят. Пие се по една чаша 2-3 пъти дневно.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!