Или как чрез замразяване на яйцеклетки можем да родим тогава, когато искаме, а не когато трябва.
„Бог определено е направил грешка! Колкото по-възрастни ставаме, толкова по-лесно трябва да ни бъде да забременеем. На 21 г. психически не сме готови да родим, но физически това е идеалното време. Яйцеклетките трябва да съзряват с годините, а не да умират бавно всеки ден.“ Много жени ще се съгласят с думите на актрисата Холи Бери, която роди дъщеря си на 41 г. Все повече дами се замислят дали да не прибягнат до процедура по замразяване на яйцеклетки, за да родят тогава, когато те, а не телата им са готови.
ЛИМИТИРАНА СЕРИЯ
Не стига, че запасът ни от яйцеклетки е ограничен, но и те постоянно умират или мутират от стреса, на който сме подложени. Учените твърдят, че организмът произвежда най-качествените си яйцеклетки до 27-ата ни година, но идеалната възраст за раждане е до 25 г. И въпреки това малко жени се решават да родят тогава, защото все още нямат завършено образование, сигурна работа и постоянен партньор. Според скорошно проучване сериозно се е увеличил процентът на българките, които раждат след 35-годишна възраст (над 13%). Това обаче често означава по-тежка бременност, прибягване до ин-витро процедури и все по-голям брой недоносени бебета.
ПЛАН „Б“
Предложението на науката звучи доста по-оптимистично – криоконсервация (нискотемпера- турно съхранение на живи биологични обекти с възможност за възстановяване на техните функции след размразяване). Замразяването на яйцеклетки позволява да не се съобразявате с биологичния си часовник.
„Благодарение на процеса витрификация (съвременен метод за свръх бързо замразяване на клетки) цели 95% от тях са живи и готови за оплождане веднага щом се размразят. Процентното съотношение е същото като при нормално оплождане“, обяснява д-р Антонио Рекена, директор на испанска клиника IVI, специализирана по репродуктивно здраве. Деца, заченати така, се раждат успешно от години – първият случай на бременност от замразена яйцеклетка е през 80-те години, а в България методът се прилага от 2007 г.
КАК СТАВА?
Процедурата не е никак сложна: „Можете да се подложите на нея, ако нямате медицински противопоказания и сте на възраст до 30 г.“, казва д-р Рекена. Има два етапа. Започва се с хормонална стимулация, за да може яйчникът да произведе повече от една яйцеклетка. За около седмица пациентката посещава клиниката за преглед и подкожни инжекции. След като яйцеклетките са готови, те се изваждат от организма. Няколко часа в клиниката и вече сте си у дома. Според д-р Рекена възрастта на жената е важна в момента на взимане на яйцеклетките, но не и при самото оплождане.
КОЛКО СТРУВА?
В България също се предлага услугата за замразяване както на яйцеклетки, така и на цели ембриони. Цените Варират между 100 и 500 лв. В зависимост от броя на яйцеклетките. Съхраняването им за 5 години, което е максималният срок у нас, пък може да ви струва около 2000 лв.
НЕ КАПРИЗ, А НЕОБХОДИМОСТ
Има жени, за които криоконсервацията на яйцеклетки е необходима по медицински причини – при бързо изтощаване на яйчниците или при тежки болести като рак. Яйцеклетките на раковоболните са особено уязвими и това е последният им шанс да оставят частица здрав генетичен материал след себе си. До криоконсервация се прибягва и когато след хормонална стимулация за ин-витро процедура получените яйцеклетки са повече и не могат веднага да бъдат оплодени.
МЕДИЦИНСКИ РИСКОВЕ
Като при всяка медицинска интервенция, и тук има риск. В следствие на интензивната хормонална терапия е възможно образуването на кисти. Освен това взимането на яйцеклетки е ювелирна работа и е възможно лекарят да засегне кръвоносни съдове, пикочния мехур или червата. Рискове има и след оплождането. Макар замразените яйцеклетки да преминават през обстойни изследвания, липсва гаранция, че няма да се развият генетични аномалии. Възможна е и извънматочна бременност. Криоконсервацията на яйцеклетки решава проблема с остаряването на самите яйцеклетки, но не и на организма на жената като цяло. А една от водещите асоциации на институтите по изкуствено оплождане в света The Fertility Institutes не може да отговори колко дълго могат да се съхранява замразеният материал.
ЕТИЧНИ ВЪПРОСИ
Сделката с времето изглежда привлекателна, но буди притеснения. Ваня например е против и смята да осинови дете, ако до 35 г. няма собствено. „Процедурата не е изучена, резултатът е неизвестен и има много странични ефекти“, казва 38-годишната Дана, която вече два пъти се подлага на ин-витро. Според Американското общество по репродуктивна медицина (ASRM) криоконсервацията подлежи на изучаване и усъвършенстване. Идеята за „яйцеклетки в хладилника“ се приема хладно и от мъжете: според Георги е по-добре да опита безкрайно много пъти, вместо да води жена си на мъчителни процедури. Мартина, която преди година си е замразила яйцеклетки, обаче споделя: „Реших да го направя, защото ми се иска да стана майка тогава, когато пожелая и открия точния човек, но дори това да не се случи, мога на 40 да родя и сама да възпитавам детето си.“
Да родиш… сестра си
Замразяването на яйцеклетки може да доведе и до куриозни случаи. 41-годишната Ирит Котер-Коен има две дъщери, заченати по нормален начин, но много искала трето дете. Решава да се подложи на изкуствено оплождане, но не със собствена яйцеклетка, а с тази на майка си, съхранена чрез криоконсервация преди 18 г. Така че роденото момиченце Ширел може да се счита не само за дъщеря на Ирит, но и за нейна сестра.
270 000 семейства у нас са стерилни!
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!