Възможно ли е консумацията на черен шоколад да ограничи риска от развитие на диабет тип 2?
Тъмният шоколад е предпочитано сладко за много хора и също така носи редица документирани ползи за здравето. Този вид шоколад има високо съдържание на какао, което е богат източник антиоксидантни и противовъзпалителни свойства и може да подобри инсулиновата чувствителност.
Ново проучване, публикувано в сряда в BMJ, се опитва да отговори на този въпроса дали черният шоколад намалява риска от диабет тип 2. Изследователите са събрали данни от повече от 192 000 души, които са попълнили анкети, за да уточнят колко често ядат различни видове шоколад.
В продължение на десетилетия на проследяване резултатите показват, че хората, които ядат повече от пет порции черен шоколад всяка седмица, имат 21% по-малък шанс да развият диабет в сравнение с тези, които не са яли или рядко са яли черен шоколад.
Освен това, „яденето на повече мляко, като в млечния шоколад, се свързва с наддаване на повече тегло с течение на времето“, обяснява авторът на изследването Бинкай Лиу, докторант в Харвардския университет. „Бяхме изненадани да открием ясно разделение на влиянието на черния и млечния шоколад върху рисковете от диабет и дългосрочното управление на теглото.“
Ето какво казват експертите за връзката между диабет тип 2 и черния шоколад.
Колкото по-висок процент какао, толкова по-добре
Растителните съединения, наречени полифеноли, може да обяснят връзката между черния шоколад и по-ниския риск от диабет тип 2. Чаят, виното и черният шоколад са пълни с тези антиоксидантни и противовъзпалителни съединения.
Какаовите твърди частици съдържат повечето полифеноли в шоколада. Опаковките обикновено казват какъв процент от блокчето идва от твърди частици какао. Тъмният шоколад може да съдържа няколко пъти повече какаови вещества от млечния шоколад, което означава, че има много повече полифеноли в тъмния шоколад с по-висок процент какао.
„Смята се, че тези полифеноли в черния шоколад помагат за подобряване на инсулиновата чувствителност, което може да помогне за управление на нивата на кръвната захар“, обяснява Ейми Кимбърлейн, регистриран диетолог в Маями и говорител на Академията по хранене и диететика.
Друга причина да изберете черен шоколад: Новото проучване свързва млечния шоколад с дългосрочно наддаване на тегло. Наднорменото тегло доказано увеличава риска от развитие на диабет.
„Ако се консумират в прекомерни количества, шоколадите с високо съдържание на захар и мазнини, като млечен или бял шоколад, могат да допринесат за наддаване на тегло и повишаване на нивата на кръвната захар, които са рискови фактори за диабет тип 2“, подчертава още Кимбърлейн.
Някои изследвания казват, че шоколадът не намалява риска от диабет
Малък мета-анализ от 2020 г. предполага, че много от доказателствата, свързващи шоколада и намаления риск от хронични заболявания, са ограничени или несигурни.
Тъй като резултатите от изследванията са противоречиви относно предотвратяването на тъмен шоколад от диабет тип 2, не е нужно да се насилвате да го ядете за ползи за здравето, ако не харесвате горчивия вкус, смятат някои учени.
Някои проучвания дори показват, че шоколадът не намалява риска от диабет тип 2. Скорошно проучване, публикувано в списание Diabetes Care, установява, че хората на средна възраст, които приемат ежедневна добавка с екстракт от какао, не са имали намален риск след 3,5 години.
Въпреки това, според Лиу, тези констатации не са лесно сравними с нейните нови открития.
„Характеристиките на техните участници са малко по-различни от нашите. Техните са по-стари, а нашите са по-млади. Освен това те имат много по-кратък период на проследяване“, добави Лиу. Необходими са повече проучвания, за да се анализира колко време ще трябва да консумирате черен шоколад, за да се прояви защитният му ефект.
Яденето на черен шоколад може лесно да се впише в здравословна диета
Дори ако това ново проучване ви накара да ядете повече черен шоколад, не е нужно да изключвате напълно млечния от диетата си.
Кимбърлейн каза, че млечният шоколад в умерени количества е „малко вероятно да бъде директната причина за развиване на диабет тип 2“ и различни фактори като генетика, достъп до здравеопазване и хранителна сигурност влияят върху риска от развитие на болестта.
Млечният шоколад може да бъде част от една балансирана диета. „Съчетаването му с богати на хранителни вещества храни, като ядки или плодове, може да подобри хранителната му стойност, без значително да увеличи риска от диабет“, добавя още диетоложката.
Плодовете са друга здравословна опция за сладко, която е едновременно богата на хранителни вещества и вкусна.
„Черният шоколад може да предложи ползи, когато се консумира в умерени количества, но свръхконсумацията може да доведе до прекомерен прием на калории, което обезсмисля положителните му качества“, каза Бинкай Лиу. „Ключовият извод е, че балансът и умереността са от съществено значение.“
Цитирани изследвания:
- https://www.bmj.com/content/387/bmj-2023-078386
- https://link.springer.com/article/10.1007/s00394-019-01914-9
- https://diabetesjournals.org/care/article/46/12/2278/153696/Cocoa-Extract-Supplementation-and-Risk-of-Type-2
Източници: https://www.verywellhealth.com; https://www.health.com/
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!