Себорея – причини, симптоми, лечение и рецепти

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

Тук ще откриете всичко, което трябва да знаете за състоянието себорея, познато още като себореен дерматит. Причини, симптоми, диагностициране, лечение, домашни рецепти и други. 

себорея - симптоми, лечение, рецепти

Какво е себорея?

Себореята, позната още като себореен дерматит, е често срещано възпалително състояние на кожата, което засяга области с много мастни жлези, като скалпа, лицето, тялото и слабините. Тя причинява сух, люспест, сърбящ обрив, който може да изглежда като жълтеникави люспи или зачервяване при хора с по-светъл цвят на кожата или лилави и светли петна при хора с по-тъмен цвят на кожата.

Точната причина за появата на състоянието е неизвестна, въпреки че изследванията показват, че генетични фактори и фактори на околната среда вероятно играят роля. Това е хронично състояние, което може да идва и да си отива, с периоди на подобрение и обостряния. Леченията могат да помогнат за справяне със симптомите и включват локални кремове или мехлеми, лечебни шампоани, домашни рецепти и промени в начина на живот.

Всеки може да развие заболяването. Състоянието засяга около 3% от населението по света.

Видове себорея

Има два вида себореен дерматит: детски и при възрастни. Двата вида са сходни и се класифицират въз основа на възрастта, на която симптомите се появяват за първи път.

Детски себореен дерматит

При бебетата първо се появява като мазни, люспести петна по скалпа и в крайна сметка може да се превърне в гъста кора, която покрива цялата глава. Понякога може да се появи върху тялото на бебето, особено в областта на пелените. Обикновено състоянието не е опасно и се маха от само себе си в рамките на няколко месеца.

Себореен дерматит при възрастни

Състоянието обикновено се развива на възраст между 20 и 40 години, въпреки че може да се развие на всеки етап от живота и е особено често срещано при възрастни хора. Мъжете са по-склонни да развият заболяването, отколкото жените.

Симптоми на себорея

Себорейният дерматит може да се развие навсякъде по тялото, но най-често се среща в участъци от кожата с висока концентрация на мастни жлези, като скалпа, носа, веждите, клепачите, зад ушите и гърдите. Симптомите включват суха кожа, зачервяване или обрив (особено в кожните гънки), сърбеж, парене и възпаление.

Суха, лющеща се кожа

При наличие на този вид дерматит обикновено кожата е суха и може да се лющи. Люспите могат да бъдат бели или жълтеникави. Това е особено забележимо по скалпа, веждите, страните на носа и зад ушите.

Зачервяване или обрив

Засегнатите участъци от кожата развиват люспест обрив, който изглежда червен. Обривът може да причини люспести плаки навсякъде по тялото, с изключение на дланите на ръцете и стъпалата.

Сърбеж или парене

Състоянието може да причини сърбеж или усещане за парене. Тези симптоми обикновено са леки, но се усещат по-тежко на скалпа. Разчесването на засегнатите области може допълнително да раздразни кожата, така че е най-добре да избягвате чесането и да лекувате обрива, за да облекчите сърбежа и паренето.

Блефарит (възпаление на клепачите)

Блефаритът възниква, когато мастните жлези в клепачите се възпалят. Това може да доведе до зачервяване, подуване и сърбеж на клепачите.

Мацерация (обрив в кожните гънки)

Обривът в кожните гънки, известен като мацерация, е състояние, при което кожата омеква и се разпада поради прекомерна влага. Наблюдава се най-често в областта на подмишниците, слабините и под гърдите. Обривът обикновено е червен и сърбящ.

Какво причинява себореен дерматит?

Причините за появата на себорея не са напълно изяснени. Състоянието не е заразно и не може да се предава от човек на човек. Изследванията показват, че няколко фактора вероятно допринасят за неговото развитие, като например:

Свръхрастеж на дрожди:

Свръхрастеж на вид дрожди, наречен Malassezia, е свързан с повишен риск от себореен дерматит. Тези дрожди обикновено живеят върху кожата, без да причиняват проблеми, но ако се увеличат на брой, могат да предизвикат възпалителна реакция, водеща до обрив.

Свръхпроизводство на себум:

Свръхпроизводството на себум (секрет, отделящ се от мастните жлези), може да създаде среда, която насърчава растежа на дрождите Malassezia, което води до възпаление и симптоми на себореен дерматит.

Хормонални нарушения:

Хормоналните нарушения и колебанията в нивата на хормоните, особено по време на пубертет, менструация и бременност, могат да увеличат производството на себум и да допринесат за появата или обострянето на себореен дерматит.

Генетика:

Изследванията показват, че някои генетични мутации, свързани с имунния отговор и развитието на кожните клетки, могат да играят роля.

Рискови фактори

Някои рискови фактори могат да увеличат вероятността за развитие на състоянието, включително:

• Анамнеза за други кожни заболявания, включително акне и псориазис.

• Някои медицински състояния, включително човешки имунодефицитен вирус (HIV), болест на Паркинсон и епилепсия.

• Възстановяване от инсулт или инфаркт.

• Студено време.

• Стрес и умора.

• Хормонални промени.

• Някои лекарства за лечение на ревматоиден артрит и литий за лечение на биполярно разстройство.

Диагностициране на себорея

Обикновено дерматолог, който лекува състояния, засягащи кожата, косата и ноктите може да постави диагнозата.

Лекарите могат да го диагностицират чрез визуална проверка на засегнатите области, за да търсят характерни признаци, като зачервяване, лющене или мазна кожа.

Други кожни заболявания имат сходни симптоми със себорейния дерматит, така че може да се извършат диагностични тестове за потвърждаване на състоянието. Тези тестове включват изстъргване на кожата и кожна биопсия.

Изстъргването представлява събиране на малко количество кожа от засегнатата област с острие или игла. Събраната проба се изпраща в лабораторията за проверка за гъбични инфекции.

За кожна биопсия дерматологът ще обезболи засегнатата област и ще отстрани малко количество кожа. Пробата се изпраща в лабораторията, където се изследва под микроскоп, за да се провери за признаци на кожни заболявания, като псориазис.

Лечение на себореен дерматит

За съжаление няма лек за състоянието, но някои медикаменти, домашни рецепти и промени в начина на живот могат да помогнат за справяне със симптомите и предотвратяване на обостряния.

Лекарства без рецепта

Те могат ефективно да управляват лек себореен дерматит, облекчавайки симптомите и помагайки за контролиране на пристъпите. Те включват шампоани против пърхот и локални кремове.

Специализираните шампоани против пърхот са лесно достъпни без рецепта и съдържат активни съставки като салицилова киселина, цинк, резорцинол, кетоконазол, каменовъглен катран или селенов сулфид. Тези шампоани могат да помогнат за намаляване на възпалението, сърбежа и лющенето.

Също така има хидрокортизонови кремове или мехлеми, съдържащи кортикостероиди, които могат да помогнат за облекчаване на възпалението, зачервяването и сърбежа, свързани със себореята.

Лекарства с рецепта

Ако имате себореен дерматит на лицето си или тежки обостряния, които не се повлияват от лечение без рецепта, вашият дерматолог може да предпише лекарства като:

Противогъбични средства:

Противогъбични локални лосиони, гелове или кремове (напр. кетоконазол, циклопирокс, клотримазол) и противогъбични шампоани, които са насочени да се борят със свръхрастеж на дрожди (Malassezia) върху кожата.

Кортикостероиди:

Локалните кортикостероиди, приложени директно върху засегнатата област, могат да помогнат за намаляване на възпалението и облекчаване на сърбежа, зачервяването и подуването.

Калциневринови инхибитори:

Тези лекарства (напр. пимекролимус, такролимус) се прилагат локално върху засегнатата област, за да помогнат за регулиране на имунния отговор и намаляване на възпалението и сърбежа.

Медицински шампоани:

Ако шампоаните против пърхот без рецепта са неефективни, дерматологът може да предпише по-силни специализирани шампоани, съдържащи активни съставки, като противогъбични агенти (напр. кетоконазол) или каменовъглен катран за справяне със себореен дерматит на скалпа.

Домашни средства и рецепти за себорея

Масло от чаено дърво:

Известно със своите противогъбични и противовъзпалителни свойства, разреденото масло от чаено дърво може да помогне за намаляване на тежестта на симптомите.

Алое вера:

Известно със своите успокояващи и противовъзпалителни ефекти, алое вера може незабавно да облекчи сърбежа и раздразнението. Прилагането на гел от алое вера може да успокои кожата, намалявайки зачервяването и лющенето.

Ябълков оцет:

Неговата киселинност може да помогне за намаляване на разпространението на дрождите. Смесете с вода и нанесете върху засегнатата област, но се уверете, че не дразни кожата ви.

Кокосово масло:

Действа като овлажнител и има противогъбични свойства, което го прави лекарство с двойно действие. Обогатено с овлажняващи и противовъзпалителни свойства, кокосовото масло може да облекчи сухотата и лющенето. Можете да нанесете малко количество необработено кокосово масло върху засегнатата област и да го оставите да попие в кожата.

Мед:

Неговите антимикробни и противовъзпалителни свойства могат да успокоят и лекуват засегнатата кожа. Нанесете смес от суров мед и топла вода върху зоната, оставете да престои и след това изплакнете.

Промени в начина на живот

Нежно почистване на кожата и скалпа:

Избягвайте продукти за лична хигиена, които съдържат алкохол, който може да изсуши кожата и да причини обостряне.

Прекарване на време на открито:

Себорейният дерматит често изчезва през лятото, вероятно поради повишено излагане на слънчева светлина или по-висока влажност.

Минимизиране на стреса:

Техниките за облекчаване на стреса, като дишане, медитация и водене на дневник, могат да помогнат за понижаване на нивата на стрес. Високите нива на стрес често са свързани с обостряне на кожните заболявания.

Хранене:

Диетите с високо съдържание на преработени храни са свързани с обостряне на състоянието. Стремете се да ядете диета, богата на плодове, зеленчуци и пълнозърнести храни.

Свързани заболявания

Псориазис:

Себорейният дерматит и псориазисът споделят подобни симптоми, като зачервяване, лющене и възпаление на кожата. Проучванията показват, че на себорея се наблюдава по-често при хората с псориазис.

Розацея:

Себорейният дерматит и розацеята често се появяват заедно и имат подобни симптоми, като зачервяване на лицето.

Malassezia фоликулит:

Това състояние се характеризира с възпаление и инфекция на космените фоликули, причинени от свръхрастеж на дрожди Malassezia, подобно на себореен дерматит. Malassezia фоликулит може да се появи заедно със себорейното заболяване, особено в области с много мастни жлези.

Живот със себорея

Себорейният дерматит е хронично състояние, което изисква постоянно лечение, тъй като симптомите могат да се появяват и да изчезват. Въпреки че състоянието не е опасно, то може да има значително въздействие върху живота, външния вид и самочувствието.

Ако имате себореен дерматит, е важно да запомните, че не сте сами. Това е често срещано състояние и обикновено може да се управлява с лечения и промени в начина на живот. Ако заболяването повлияе на качеството ви на живот и емоционалното ви здраве, задължително се свържете с добър дерматолог, тъй като той може да предложи насоки и възможности за лечение.

Източници: https://www.health.com; https://www.kaya.in; https://www.freepik.com/

Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

One thought on “Себорея – причини, симптоми, лечение и рецепти

  1. Росица says:

    Страхотна тема! Аз редувам медицински шампоан и такъв с натурални съставки и при мен има ефект. Успех на всички, които се сблъскват с този проблем!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *