- Какви са причините за често ходене по голяма нужда, какви са симптомите на диария и какво лечение може да предприемете
- Колко често трябва да се ходи до тоалетна
- Причини за често ходене по голяма нужда
- Лечение на диария:
- Усложнения, свързани с често ходене по голяма нужда
- Кога трябва да посетите лекар?
- Заключение:
Какви са причините за често ходене по голяма нужда, какви са симптомите на диария и какво лечение може да предприемете
Честотата на изхожданията варира при различните хора, така че това, което може да е нормално за един човек, не е задължително да е нормално за друг. Ако обаче ходите повече от три пъти на ден, това може да се счита за често. Три или повече воднисти изхождания на ден се считат за диария.
Честите изхождания могат да бъдат причинени от фактори, свързани с начина на живот, вируси, инфекции, странични ефекти на лекарства, хранителни алергии и определени състояния.
Тази статия обяснява няколко възможни причини за честата нужда за ходене до тоалетна. Тя също така обхваща как тези причини могат да бъдат лекувани и начини за предотвратяването им.
Колко често трябва да се ходи до тоалетна
Обикновено повече от три изхождания на ден се считат за чести. Нормалният диапазон на честота на изхожданията често се характеризира с не по-малко от три изхождания седмично и не повече от три изхождания на ден. Ако имате по-малко от три изхождания на седмица и тези изхождания се състоят от твърди, сухи изпражнения, тогава страдате от запек
В някои случаи честото изхождане може също да се нарече диария. Това е, когато имате три или повече воднисти или разхлабени ходения на ден.
Симптоми на диария:
Честото ходене по голяма нужда може да бъде придружено от редица други симптоми. Те ще варират в зависимост от основната причина за състоянието.
Възможните симптоми включват:
- Меки или разхлабени изпражнения
- Повръщане
- Загуба на тегло
- Дехидратация
- Загуба на апетит
- Температура
- Гадене
- Крампи
Причини за често ходене по голяма нужда
Има редица потенциални причини за ускорена перисталтика. Те могат да варират от фактори, свързани с начина на живот, инфекции, странични ефекти от лекарства, до алергии и основни здравословни състояния.
Фактори, свързани с начина на живот:
Има редица фактори, свързани с начина на живот, които могат да допринесат за по-честите движения на червата или диария, включително:
Консумация на твърде много кофеин: Кофеинът увеличава мускулните контракции в храносмилателната система, което ускорява движението на храната и отпадъците през червата, което понякога води до по-чести изхождания.
Консумация на твърде много алкохол: Алкохолът нарушава движенията на мускулите в тънките и дебелите черва и има редица други отрицателни ефекти върху стомашно-чревната система. Обичайно е да изпитате диария след твърде много напитки.
Диета с високо съдържание на захар: Прекомерният прием на захар може да доведе до промени в чревните бактерии, които водят до прекомерна ферментация в дебелото черво. Това може да доведе до подуване на корема, диария и други стомашно-чревни симптоми. Ако консумирате много захар, може да имате тези симптоми често
Консумиране на много фибри: Повечето хора трябва да ядат между 25 до 38 грама фибри на ден. Диетите с високо съдържание на фибри поддържат редовното изхождане. Въпреки това, яденето на твърде много фибри или внезапното добавяне на много фибри към вашата диета може да доведе до разстройство. Вместо да увеличавате приема на фибри наведнъж, въвеждайте повече богати на фибри храни постепенно към диетата си.
Чувство на безпокойство: Стомашните болки са често срещан симптом на безпокойство и тревожни разстройства. Всъщност стомашно-чревните проблеми и тревожните разстройства често се появяват заедно.
Лоша хигиена: Рядкото миене на ръцете увеличава риска от инфекции, които могат да доведат до диария. В някои части на света подобрените хигиенни практики се считат за най-ефективния начин за намаляване на риска от заболявания, причиняващи диария.
Вирус или инфекция
Диарията и по-честите движения на червата могат да бъдат причинени от редица инфекции или вируси, включително:
- Вируси като норовирус или ротавирус
- Бактерии като кампилобактер, ешерихия коли (E. coli), шигела и салмонела
- Паразити като Ламблия интестиналис
Хранителни алергии
Алергията към определени храни може да причини чести движения на червата или хронична диария. Обичайните хранителни алергии, които могат да причинят това, включват:
- Соя
- Краве мляко
- Зърнени храни
- Яйца
- Морски дарове
Хранителна непоносимост
Непоносимостта към определени храни и съставки също може да причини диария.
Например фруктозата е вид захар, намираща се в плодовете, меда и плодовите сокове. Някои хора имат непоносимост към фруктоза и могат да забележат, че след ядене на фруктора им се налaга да ходят по-често.
Лактозата е друг вид захар, намираща се в млечните и млечните продукти. Хората с непоносимост към лактоза не могат правилно да я усвоят поради липса на храносмилателен ензим, наречен лактаза. Те могат да получат диария, както и други симптоми като газове или подуване на корема.
Някои подсладители също могат да причинят често ходене по голяма нужда при някои хора. Те обикновено могат да бъдат намерени в бонбони или дъвки без захар и включват:
- Манитол
- Сорбитол
- Ксилитол
Възпалителни заболявания на червата
Диарията е най-честият симптом на възпалително заболяване на червата. При обостряне на състоянието, чревната лигавица е възпалена и не може правилно да абсорбира течностите. Това причинява разхлабени, воднисти изпражнения, които се движат през дебелото черво по-бързо и водят до по-честа нужда от изхождане.
Лекарства, които причиняват диария
Много лекарства могат да причинят диария като възможен страничен ефект. Те включват:
- Антибиотици
- Антиациди
- Ааксативи
- Лекарства за химиотерапия
- Нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС) като ибупрофен
- Имуносупресиращи лекарства като микофенолат
- Лекарства за киселини или стомашна язва
- Метформин, лекарство за диабет тип 2
Здравословни състояния, които причиняват диария
Има множество здравословни състояния, които могат да причинят по-чести изхождания или постоянна диария, включително:
- Рак на червата: Наричан още колоректален рак, често причинява промяна в навиците на червата, като диария или запек, с напредването на рака.
- Дивертикуларното заболяване: Обикновено причинява коремна болка, диария и запек. Заболяването се развива в резултат на малки, инфектирани торбички, наречени дивертикули, които се образуват в дебелото черво.
- Цьолиакия: Това е автоимунно заболяване, при което тялото атакува малките власинки, които покриват тънките черва и помагат за усвояването на хранителни вещества в кръвния поток. Цьолиакията често причинява хронична диария или запек.
- Заболяване на жлъчния мехур: То може да бъде възпаление, инфекция, камъни в жлъчния мехур или запушвания в жлъчния мехур. Хората със заболяване на жлъчката обикновено изпитват хронична диария.
- Синдром на раздразнените черва: Това е група от стомашно-чревни симптоми, които се появяват заедно и често причиняват диария, коремна болка и/или запек.
- Хроничен панкреатит: Хронично възпаление на панкреаса. Основният симптом на панкреатит е коремна болка, която може да бъде лека до силна и епизодична. Хроничната диария също е често срещана.
Лечение на диария:
В повечето случаи състоянието ще премине само в рамките на няколко дни без необходимост от лечение.
Ако определено състояние е идентифицирано като причина за честото изхождане, лечението на основната причина ще помогне за разрешаването на храносмилателните симптоми.
За тези със синдром на раздразненото черво това може да включва промени в диетата или приемане на лекарства с рецепта. За хора с цьолиакия се препоръчва спазването на стриктна диета без глутен, за да се предотврати честото изхождане.
Ако конкретна бактерия е идентифицирана като причина за диария, могат да бъдат предписани антибиотици.
Има определени превантивни мерки, които могат да се предприемат, за да се избегне диария в резултат на вируси и бактерии. Те включват:
- Често и обстойно миене на ръцете
- Внимаване какви храни и напитки консумирате, когато пътувате, особено в развиващите се страни
Усложнения, свързани с често ходене по голяма нужда
По-честото ходене по голяма нужда обикновено не е причина за безпокойство, освен ако нямате разстройство, болка или други проблемни симптоми.
- Ако изпитвате болка в допълнение към честите движения на червата и сте опитали да пиете лекарства, но без резултат, тогава трябва да потърсите консултация с лекар.
- Ако изхожданията са воднисти, вероятно имате диария. Основното усложнение при диарията е дехидратацията поради загуба на течности от тялото. Ако имате диария, ще трябва да пиете допълнително вода, за да замените загубената течност.
- Ако разстройството продължава, може да е трудно за тялото да абсорбира правилно хранителните вещества. В някои случаи упоритата диария може да накара някои хора да развият непоносимост към лактоза.
Кога трябва да посетите лекар?
В повечето случаи диарията продължава само няколко дни, след което преминава от само себе си или с помощта на лекарства. Въпреки това, има някои случаи, в които е най-добре да получите медицинска помощ.
- Ако в изпражненията има кръв, слуз или гной
- Изпражнения, които изглеждат черни
- Ако честото изхождане е придружено от ректална или коремна болка
- Често ходене в допълнение към гадене, повръщане или температура
- Изпражнения, които често изглеждат необичайно тънки
- Диария, която продължава повече от два дни
- Симптоми на дехидратация, като силна жажда, умора, сухота в устата или замайване
- Разстройство, което се развива в рамките на една седмица след къмпинг или пътуване в чужбина
Освен това, ако приемате лекарства за медицинско състояние и развиете диария без друга известна причина, задължително говорете с лекаря си.
Заключение:
Честотата изхождане варира между хората, но повече от три изхождания на ден се считат за често ходене. Това може да бъде причинено от определени храни или диетични фактори, но може също да е резултат от вирусни или бактериални инфекции, странични ефекти от лекарства и някои здравословни състояния. Лечението не винаги е необходимо, но може да включва справяне с основната причина, ако има такава.
Източници: https://www.verywellhealth.com; https://www.freepik.com/
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!