- Те са захапали цигарата още като деца. Половината българи са пушачи – чакаме бум от хронично болни след 15 години, категоричен е известният специалист!
Българинът трябва да живее по-разумно. Той не си признава, че е притеснен и депресиран човек. Пушейки, консумирайки повече алкохол, не спортувайки, живеейки неразумно и заседнало, българинът неглижира бъдещето си. След 10-15 години ще берем най-тежките плодове от не вземането на адекватни държавни мерки срещу тютюнопушенето, предупреждава пулмологът доц. Коста Костов, началник на Клиниката по белодробни болести във ВМА и председател на Българското дружество по белодробни болести.
– Доц. Костов, кажете нещо повече за дейността на Клиниката по пулмология, която рьководите.
– Военномедицинска академия, и в частност Клиниката по пулмология, Вече не работи само с военния контингент. Самата болница приема и спешни случаи, пострадали при различни инциденти. Ние сме като всяка друга клиника, приемаме всички пациенти, които искат да се лекуват при нас. Откакто работим със Здравната каса, никого не сме върнали. Нашата клиника е най-модерната пулмологична база в България. Разполагаме с най-добрата образна диагностика, имаме изключително прецизна лаборатория, както и много модерна ендоскопска апаратура. Болничните ни стаи са добре обзаведени, изграден е първият в българска клиника параклис и, разбира се, не на последно място, разполагаме с изключително опитен персонал.
– Какви заболявания се лекуват в клиниката?
– Това са заболяванията, с които се занимава пулмологичната медицина – хроничната обструктивна белодробна болест, т.нар. ХОББ, белодробният карцином, всички форми на бронхо-ектазиите, пневмонии и др. За съжаление напоследък при нас попадат и пациенти с по-редки заболявания, какъвто е белодробният тромбоемболизъм. Това е заболяване, което все повече ПРИЧИНЯВА ПРОБЛЕМИ НА БЪЛГАРИТЕ. За добро това страдание се заплаща по клинична пътека, което води до ранна диагностика на белодробния емболизъм.
– Има ли генетична предразположеност при белодробните болести?
– Правени са генетични проучвания, които водят до известно предразположение при определен контингент болни. Като пример мога да спомена развитието на атопия при болните с ХОББ, но това са само предразположения към определена реакция на лигавицата, не към конкретното заболяване. В зависимост от социалните и битовите условия може да се стигне до развитие както на астма, така и на ХОББ.
– Кои са рисковите групи?
– Това е най-вече групата на пушачите, както и работещите определени професии. Например в заведения за обществено хранене, бояджии, художници, работещи с ацетонови бои и химикали, както и живеещите в големите метрополиси, какъвто е и София. Смятам, че що се отнася до ХОББ и астма, има елементи, над които си заслужава да се помисли, защото 15% от болните с ХОББ приличат на астматици и обратно – също толкова голям процент от астматиците в определен момент развиват ХОББ.
– Каква е тенденцията за развитието на болестта?
– Ужасяваща! През 2020 г. в световен мащаб се очаква да стане едно от първите заболявания по смъртност! Увеличението на смъртността при болестта се дължи на невъзможността да се справим с тютюнопушенето. България е една от тези страни – все забраняваме пушенето поне на обществени места и все не можем да го наложим. Замърсяването на околната среда е един от следващите рискови фактори. Лично аз смятам, че след 10-15 години ще берем най-тежките плодове от невземането на адекватни държавни мерки срещу тютюнопушенето!
– Застрашени ли са пасивните пушачи?
– Разбира се! Статистиката показва, че те по-често боледуват от ХОББ. ТЮТЮНОПУШЕНЕТО В БЛИЗОСТ ДО ДЕЦА води до по-често боледуване от бронхит, включително и от астма. Има наблюдения, че болни деца, с генетично предразположение, ако имат пушещи родители и живеят сред дима, тенденцията за заболеваемост при тях е значително по-висока. Децата впоследствие имат по-ни- ски белодробни обеми и боледуват по-често от обструктивни болести.
– Какви са симптомите на заболяването?
– ХОББ не се изявява изведнъж. Открива се най- вече при хора на 40-50 г., които са пушили по 10-20 цигари дневно в продължение на поне 20 години. За съжаление лично аз смятам, че болестта се е подмладила! Имаме пациенти и на 20 г., такива, които рано-рано, в тийнейджърска възраст, са захапали цигарата! Заболяването е характерно с хронична кашлица. Тя е по-честа сутрин и се съпровожда с на оскъден, безцветен, жилав секрет. Задухът, или недостигът на въздух, е основен симптом, който обаче се появява в по-късните етапи на заболяването. Чуват се сухи хрипове при дишане, особено при физическо усилие.Болестта може да се изяви и със сърдечна недостатъчност, анорексия, загуба на тегло. Това обикновено са белези на декомпенсация и изискват спешно болнично лечение.
– Какво е лечението ?
– Целта при лечението е да се подобри функционирането на белите дробове и да се предотврати появата на изостряне и усложнения на състоянието. Спирането на тютюнопушенето и прекъсване контакта със замърсители на въздуха са първите и основни стъпки в лечението на обструктивния бронхит. Използват се и медика енти, антибиотици, защото развитието на ХОББ е свързано почти винаги с риск от инфекция на увредените вече бели дробове.
– Може ли да се предотврати заболяването?
– ХОББ не може да се излекува, но може да бъде предотвратена. Превенцията на това заболяване включва основно отказ от тютюнопушене, избягване на пасивното пушене, Пребиваването на замърсен въздух, редовна профилактика и ранно лечение на респираторните инфекции. И в никакъв случай самолечение!
– Може ли да се говори за профилактика на ХОББ?
– Тя е основна и зависи най-вече от нас самите. Българинът трябва да живее по-разумно. Той не си признава, че е притеснен и депресиран човек. Пушейки, консумирайки повече алкохол, не спортувайки, живеейки неразумно и заседнало, означава, че българинът неглижира бъдещето си. В нормалните страни хората, които имат бъдеще и голям бизнес, които отговарят за много хора, живеят изключително разумно. Между тях няма такива със свръхтегло, те спортуват, не пушат, не пият и са изключително прецизни за здравето си, защото носят социална отговорност. А българинът е песимист и този песимизъм дълбоко се залага в имунната ни система и ни прави податливи на много болести. На българина трябва да му се кажат няколко прости неща – да яде повече плодове и зеленчуци, да спортува, да не яде захар и сладкарски изделия, да не пуши и да гледа по-щастливо на работата си и на хората около себе си.
Днес има много продукти против тютюнопушене, но са малко тези, които наистина дават резултат в битката за спиране на цигарите! Хранителната добавка Кудзу Корен, която се предлага в България е продукт на американската фирма „SWANSON” и е одобрена от Американската агенция по храните и лекарствата /FDA/. Тя е доказан лидер като продукт за спиране на цигарите!
Все още ли искате да пушите? СПРЕТЕ ЦИГАРИТЕ С КУДЗУ КОРЕН – най-доброто средство в света против тютюнопушене!
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!