- Отеклите клепачи понякога говорят за проблеми в отделителната система
Когато и двата горни клепача са отекли, това може да подсказва за нарушение в работата пикочноотдел система, най-вероятно при бъбреците. Ако едновременно се наблюдава пресипналост на гласа и удебеляване на езика, наистина става въпрос за сериозно заболяване на бъбреците… При всички случаи трябва да се консултирате със специалист и след като ви бъде поставена диагноза, да търсите лечение. Ние ще ви предложим съвета на д-р Мария МИХАЙЛОВА, една от най- добрите специалисти по очни болести в България, която прилага френски опит в широка гама пластични и реконструктивни операции около очите (клепачи, слъзни пътища, орбита) и на цялото лице.
Какви мерки могат да се вземат при паднали и подути горни клепачи на очите? Нямам заболявания, здрава сьм.
Василена Иванова – Разград
Клепачите са непрекъснато в мигателни движения, с които разстилат сълзата и овлажняват окото.
Нормалното положение на клепача при спокоен отворен поглед е на горното ниво на роговицата или „цветното кръгче“ – ирис. При различни състояния горният клепач може да закрива окото изцяло или частично. Нарича се птоза, което означава падане на клепача. Птозата може да се дължи на различни причини и се разделя основно на вродена и придобита, едностранна или двустранна. Когато не закрива зеницата и не пречи на зрението, е само козметичен дефект.
При тежката форма клепачът закрива окото и нарушава зрителния процес. Лекува се по оперативен път. Хирургът, който има достатъчен опит, може да подбере подходящата хирургична техника съобразно степента на птозата и нейния вид. Най-честата операция, която прилагаме, е скъсяването на повдигащия мускул на горния клепач – леватора. При специфични състояния се прилага друга техника: падналият клепач се „окачва“ за челните мускули, като се използва собствена тъкан (напр. фасция от бедрото). Така при леко повдигане на челото се повдигат и клепачите. По-конкретна информация от каква операция се нуждаете, можете да получите от вашия лекуващ лекар…
ВПРОЧЕМ!
Малко повече за вродената птоза. Както подсказва името, тя се забелязва непосредствено след раждането. При тотална птоза – напълно затворено око от неподвижен клепач, трябва спешна хирургична намеса, особено ако е едностранна. Опасността за зрението идва от това, че закритото око, което не може да гледа, остава недоразвито или мързеливо“. Децата с такъв проблем трябва да бъдат консултирани веднага със специалист и да се предприемат мерки за отстраняване на дефекта по най-бързия начин.
Пациентите с леки птози, при които клепачът не пречи на погледа, се проследяват от офталмолог за съпътстващи очни проблеми – кривогледство, далекогледство и др. Най-подходящата възраст за оперативна корекция на клепача при децата е между 3-та година и 7-8-годишна възраст. Пубертетът не е подходящ период за хирургия. Често пациенти, останали с нелекувана вродена птоза, се подлагат на операция от козметични съображения и в по-напреднала възраст. Различни вродени аномалии при децата се съчетават с птоза като блефарофимозата или синдромът на Маркус-Гун. При тях също се препоръчва хирургично лечение.
Придобита птоза може да бъде предизвикана както от външни причини като травми и изгаряния, така и от възрастови изменения и болести. Най-чести- те придобити птози се срещат при възрастни .хора вследствие на т.нар. дегенеративни промени в тъканите. Мускулът, който повдига горния клепач, отслабва се „отпуска“. Това състояние се лекува много успешно хирургически.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!