Например йогуртът е пробиотик и е призван да подобри състоянието на храносмилането. Обаче според последни данни освен тези си свойства, се оказва, че кисело-млечните продукти помагат при лечение на депресия. Както станало ясно, чревните бактерии влияят директно на мозъка. Това било демонстрирано чрез експерименти с плъхове. По думите на учените същото се случва и в човешкия организъм.
Трябва да отбележим, че преди време чревните разстройства бяха свързвани с преживяването на стресови ситуации. Именно това подтикнало учените към по-нататъшно изследване на проблема. Те работили с лабораторни мишки, като им давали храна, съдържаща определена бактерия, която по принцип живее в храносмилателния тракт. В крайна сметка мишките демонстрирали по-малко признаци на стрес, тревожност и депресия, а в организма им засекли по-малка концентрация на стресовия хормон кортикостерон – въпреки че ги вкарвали в стресови ситуации.
ВНИМАНИЕ!
„В бъдеще йогуртът може да замести таблетките, обаче ефективността от него ще зависи пряко от щама на бактерията“ – казва неврологът от Университетския колеж „Корк“ в Ирландия Джон Криан.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!