Кои са ранните симптоми на множествена склероза и как да ги разпознаете? Научете всичко, което трябва да знаете в тази статия.
Множествената склероза е сложно хетерогенно автоимунно заболяване, което засяга централната нервна система (главния и гръбначния мозък). Някои учени я наричат болестта с хиляди лица. Тук ще ви запознаем с някои от ранните симптоми на множествена склероза.
Предполага се, че около 2,5 милиона души страдат от заболяването в световен мащаб. Въпреки че причината за появата й е неизвестна, учените спмятат, че генетиката играе ключова роля в развиването на множествена склероза. Друг известен факт е, че заболяването се проявява повече при жените, отколкото при мъжете, особено на възраст между 20 и 40 години.
Истината е, че симптоматиката може да е много различна в зависимост от тежестта на увреждането и локацията на засегнатия нерв. “ Симтомите при един пациент може да се различават значително от тези на друг”, казва д-р Робърт Фокс, невролог в “Cleveland Clinic” в Охайо. Все пак има някои по-често срещани ранни симптоми на множествена склероза, с които ще ви запознаем в тази статия.
Какво представлява множествената склероза?
Тя е хронично автоимунно заболяване. Това, което се случва е, че имунната система излиза извън контрол и започва да атакува централната нервна система и веществото, наречено миелин.
Миелинът покрива нервните влакна и помага в предаването на импулси чрез тях. Когато имунната система увреди миелина, нервите губят способността си да предават импулси. По този начин заболяването може да повлияе на всички усещания и двигателни функции, в зависимост от това кой нерв е увреден. При болестта се наблюдават обостряния, наречени още рецидиви, по време на които симптомите са по-силни.
„Сърдечните заболявания, високото кръвно, вискоия холестерол и диабетът са свързани с ускорено прогресиране на уврежданията при хора с МС”, казва д-р Фокс. „Изключително важно е да поддържате нормално тегло и да извършвате поне по 30-40 минути физическа активност дневно, за да забавите процеса на увреждане. Също така е задължително да откажете тютюнопушненето, тъй като хората, които пушат, обикновено имат ускорен ход на развитие на заболяването”, допълва още той.
Въпреки че причината за появата на заболяването не е известна, лекарите и учените са открили някои рискови фактори за развитието му. Например хора, които имат семейна анамнеза на заболяването са изложени на 3 пъти по-голям риск от развиване на болестта.
Какви са ранните признаци и симптоми на множествена склероза?
Симптомите могат да се различават значително при отделните хора. Но тук ще споменем някои от най-често срещаните ранни признаци на МС:
- Обикновено се наблюдават проблеми със зрението. Болестта засяга зрението прогресивно, започвайки със замъгляване или двойно виждане.
- Умората и чувството за слабост в крайниците също са много чести признаци на заболяването. Обикновено слабостта започва да се усеща в крайниците от едната страна на тялото. Това се наблюдава при близо 80% от хората с МС.
- Болестта често започва с усещане за скованост в лицето, ръцете или краката. При някои хора се появява и знакът на Лермит (усещане подобно на токов удар във врата, най-често при сгъване на шията напред)
В много случай заболяването причинява и проблеми с равновесието и концентрацията. Също така може да повлияе на сексуалната функция и да създаде проблеми при уриниране и при дефекация.
Терапия и медикаменти при МС:
„МС е сложно заболяване, което изисиква комплексен план за лечение, който да обхваща както физическите, така и емоционалните аспекти”, казва д-р Комал Найк, главен невролог в „Summit Health”. „Целта на добрите невролози е да диагностицират заболяването в ранен етап и да започнат терапии, които ще намаляват симптоматиката и ще забавят развитието на болестта. Най-често това включва комбинация от няколко вида терапии.”, доплъва още докторката.
Лекарите може предпишат на пациента стероиди и други медикаменти, които да направят рецидивите по-кратки и леки. Също така може да му предпишат мускулни релаксанти, транквилианти или ботулинов токсин за облекчаване на мускулните спазми. Пиенето на лекарства е нужно да се комбинира с упражнения, препоръчани от физиотерапевт, които да помагат за запазване на равновесието и подвижността.
Модерната медицина все още не е намерила начин за излекуване на множествена склероза, но има ефективни методи за забавяне на развитието на болестта.
Източници: https://www.everydayhealth.com; https://www.webmd.com; https://steptohealth.com; https://www.mayoclinic.org; https://bg.wikipedia.org/
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Много полезна информация, благодаря!