В тази статия ще ви дадем съвети за предпазване на караката от диабетни рани + лесен домашен метод за лечение с помощта на мед.
Диабетните рани са често срещано усложнение при хора, страдащи от диабет. Те представляват рани, образуващи се по стъпалата, които причинават голям дискомфорт и болка. Първите признаци на диабетна язва на стапалото са изтърпване и подуване на краката, лошо кръвообращение, зачерваване и болка около зачервената област.
Всички хора с диабет могат да развият диабетни рани, но добрата грижа за краката и контролирането на заболяването са ключови за превенция на това усложнение. Диабетните язви по краката не са за пренебрегване, защото в напреднал стадий могат да доведат до ампутация!
„Диабетната язва е хронична рана, която остава отворена”, обяснява д-р Джей Маршал Девал, педиатър в „Temple Santa Fe Center” в Тексас. „Приблизително 15% от диабетните рани на караката водят до ампутации. Освен това те са допринасящ фактор за повече от 85% от всички ампутации, свързани с дабет”, допълва докторът.
Диабетът е основната причина за появата на раните, но затлъстяването, прекомерната консумация на алкохол и тютюнопушенето могат допълнително да допринесат за проблема.
Хубавото е, че това усложнение може да бъде избегнато, или поне ограничено, с помощта на някои промени в диетата, начина на живот и правилна грижа за краката.
Как да предпазите краката си и как да ограничите разрастването на диабетни рани?
- Носете правилните обувки
Носенето на удобни обувки е задължително, тъй като състоянието може да се влоши, ако раната се търка непрекъснато в прекалено тясни или прекалено широки обувки. Добра идея е и да сложите дебел чифт чорапи, които да ви осигурят допълнителен комфорт.
Носенето на ортопедични обувки, подходящи за диабетици, може да предотврати разраняването на кожата и появата на диабетни рани.
- Бъдете бдителни за състоянието на краката си
Хората с диабет трябва редовно да преглеждат краката си. Това е много важно, за да се хванат първите признаци на усложнението и незабавно да се предприеме нужното лечение.
Препоръчително е сами преглеждате стъпалата и пръстите на кракта си всеки ден, ако страдате от диабет. Обърнете внимание на зачервявания, напуквания и подувания. Консултирайте се с лекар час по-скоро, ако забележите промени във вида на стъпалата си.
- Грижете се за стъпалата си
Важно е редовно да се грижите за стъпалата си, за да предовратите появата на рана. Измивайте крака си веднъж дневно и не забравяйте да ги изсушавате добре и да използвате овлажнителни кремове и балсами. Не носете обувки, които ограничават кръвообращението, особено между пръстите на краката.
- Контролирайте нивата на кръвна захар
Осигурете си балансирана диета, в която има възможно най-малко захар. Наблягайте на зеленчуците и правете упражнения редовно. Това ще помогне за смекчаване на висчки усложнения, които могат да възникнат в разултат на диабет.
- Грижете се за раните, ако вече са се появили
В случай, че вече имате диабетни рани на краката, уверете се, че редовно използвате солена вода, за да ги почиствате. Добрата хигиена е изключително важна, за да се избегне инфекция. Добра идея е да използвате и ортопедични стелки и компресионни чорапи, за да намалите напрежението върху засегнатата област.
„Най-важна е превенцията! Грижете се за кракта си, носете удобни обувки и следте кръвната си захар.”, категоричен е д-р Девал.
Традиционно лечение на диабетни рани.
Основната цел при лечението на рана на крака е да се излекува възможно най-бързо. Колкото по-бързо заздравява раната, толкова по-малък е шансът от инфекция.
Лечението се определя от много фактори, включително големината на раната, промени във вида на кожата около засегнатото място, наличието на мъртва тъкан и др.
При всички положения лечението на диабетна рана на стъпалото се фокусира върху следните неща:
- Предотвратяване на инфекция
- Намаляване на напрежението върху засегната зона
- Премахване на мъртва кожа
- Използване на антибиотици и поставяне на лекарства и превръзки върху раната
- Контролиране на кръвната захар
Домашен метод за лечение на диабетни рани с мед:
Преди да пребегнете към каквото и да било домашно третиране на диабетни рани, е задължително да се косултирате с лекар! Никога не започвайте самолечение без мнението не специалист. Неправилното третиране може да влоши съсотянието значително.
Медът е особено популярен лек за незарастващи рани и кожни проблеми. Това е така, защото той има мощни антибактериални и противовъзпалителни свойства.
Тук ще ви зпоанзаем с един много лесен, но ефективен метод за третиране на диабетни рани с помощта на това природно лекарсто:
- Почистете раната с памучни тампони, напоени с алкохол
- С помощта на друг памучен тампон, нанесете тънък слой мед върху раната. Запомнете да изхвърляйте памучетата, не ги използвайте повече от веднъж!
- Поставете лепенка върху намазаната с мед рана.
- Увийте с марля, за да не се отлепя.
- Сед като махнете марлята и лепенката, оставете крака да подиша за около час преди да нанесте мед отново и да сложите нова лепенка и марля.
Процедурата се повтаря по 2 пъти дневно. Веднъж сутрин (около 10 часа) и веднъж вечер (около 20 часа). Повтаряйте до подобряване на състоянието. Препоръчително е също да държите крака си в покой възможно най-дълго през деня, за да не стъпвате върху раната и да не го натоварвате.
Източници: https://www.healthshots.com; https://www.healthline.com; https://thenerdyfarmwife.com; https://www.uofmhealth.org; https://scrubbing.in/
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!