Самолечението невинаги боди до пълното премахване на паразитите и човек си остава носител. По време на приема на лекарството не е излишно да се спазва подходяща диета: трябва да се приемат много протеини с храната – месо, сирене, бобови растения (размножаването на ламблиите е най-активно при наличието на голямо количество въглехидрати).
Не целувайте котката си! Токсоплазмите също са едноклетъчни паразити. Те живеят в организма на различни животни и птици, диви и домашни. Но човек може да се зарази само е токсоплазмцте на котката. Цистите от техните изпражнения попадат в почвата и оттам на растенията, пренасят се по въздуха и водата върху различни предмети, и може да оцелеят на тях до 1 година и повече.
Ако котката живее в къщата, нейният стопанин и членовете на семейството му могат да се заразят при почистване на котешката тоалетна, ако не ползват ръкавици.
Много лекари смятат, че прехвърлянето на заразата става обикновено не е от самата котка, а по време на обработването на сурово месо (телешко, свинско, птиче месо), особено свинското, или при консумиране на недобре изпечено месо. Хората с професии, свързани с обработване на сурово месо (готвачи, работниците в кланици, магазини), са изложени на риск от заразяване с токсоплазмоза. При попадането на паразитите в човешкото тяло, имунната система незабавно започва да произвежда специфични защитни антитела. Те блокират токсоплазмозата и не й позволяват да се разпространи из целия организъм.
Много често токсоплазмозата протича в скрита форма, като банално остро респираторно заболяване и болните дори не осъзнават, че са се заразили с нещо. Но при отслабване на имунитета токсоплазмозата може да засегне нервната система, сърцето, кръвоносните съдове на очите.
За Lekuva.net – вестник „Доктор”.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Pingback: Какви са симптомите на токсоплазмозата? | Лекува нет