След неефикасно лечение засега реших и аз да ви пиша. От близо два месеца имам диагноза орхит и епидидимит. Преминах през лечение с доста антибиотици – аугментин, нолицин, гентамицин, а сега ми предписаха и панцеф. Странно е, че докато пия антибиотика, имам положителен ефект – първоначалното уголемяване преминава, болките също, но правя ли секс, отново се появяват симптомите и лекарят ми предписва нов антибиотик. Открих и кръв в спермата. Мисля, че при мен орхитът вече е станал хроничен. Моля за съвет.
Панайот Димов – Хасково
Почти винаги заболяването се развива като усложнение на някои инфекциозно-възпалителни процеси. Орхитът може да се развие след паротит (заушка), грип, скарлатина, варицела, пневмония, бруцелоза или коремен тиф. Но по-често това става при възпалителни заболявания на пикочно-половата система – уретрит, простатит, везикулит, епидидимит. Също така орхитът може да възникне и след травма, на тестисите. Според начина си на протичане може да е остър или хроничен, което обикновено зависи от характера на основното заболяване.
КАК ПРОТИЧА ОСТРИЯТ ОРХИТ? Започва с появата на болка в тестисите, която може да се разпространи в слабините, перинеума, долната част на гърба, кръста. Тестисът се увеличава два и повече пъти, кожата му е гладка, а след няколко дни драстично се зачервява и може да придобие лъскав оттенък. При докосване е болезнена. Едновременно с това се проявяват и обици симптоми на възпаление – t слабост, повишена температура (до 38-39 градуса), втрисане, главоболие, гадене. Обикновено дори и без лечение, заболяването отзвучава само в рамките на 2-4 седмици. Но при някои пациенти възпалението на тестисите води до появата на гной и развитието на абсцеси. В този случай кожата става яркочервена, гладка, рязко болезнена при допир. Най-често срещаните усложнения при остър орхит са: загнояване на тестисите и безплодие.
КАК СЕ ЛЕКУВА ОСТРАТА ФОРМА НА ЗАБОЛЯВАНЕТО?
Ако лекарят прецени, че е възможно да се развият абсцеси, пациентът се приема за лечение в болница. В този случай задължително се провежда терапия на основното заболяване, довело до поява на орхит, локално приложение на лед, антибиотична терапия, а при стихване на острото възпаление – физиотерапия и загряване. При развитието на абсцес на тестисите се прилага хирургична намеса. В по-тежките случаи се прибягва и до отстраняването им.
ВНИМАНИЕ!
Хроничният орхит се развива в резултат на неправилно или неадекватно лечение на острил орхит или при усложнение на хронични възпалителни заболявания на пикочно-половата система – простатит, уретрит, везикулит. Често единствената му проява е болезненост в тестисите при допир. По време на обостряне на заболяването се появява и болка при ходене. Хроничният орхит по-често от острия води до намаляване на отделителната функция и може да доведе до безплодие.
Лечението е дълго и трудно. Задължително трябва да ce лекува и основното заболяване. Също така се предписват и антибиотици, загряващи процедури и физиотерапия. В по-тежките случаи, при липса на ефект от консервативната терапия, се извършва едностранна орхиектомия (отстраняване на засегнатия тестис).
ПРОФИЛАКТИКАТА
Свежда се до лечението на хроничните възпалителни заболявания на урогениталните органи, внимателно проследяване на състоянието по време на общи инфекциозни заболявания (паротит, грип, скарлатина, пневмония и други) и при травми в областта на скротума, перинеума и тазовата област.
Материалът е от в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!