Отокът представлява състояние на ненормално голям обем течност в циркулаторната система или в тъканите между клетките на тялото.
Как се лекува?
Простите стъпки за намаляване натрупването на течностите могат да включват:
– Намаляване приема на натрий;
– Поддържане на нормално тегло;
– Физически упражнения;
– Повдигане на краката;
– Използване на поддържащи (ластични) чорапи;
– Масаж;
– Почивки по време на пътуване.
Диета
Натуропатът или диетологът могат да препоръчат следните промени в хранителния режим:
– Намаляване консумацията на сол, в това число на солени храни като маслини, соев сос или туршия. Намаляване количеството на натрия също може да помогне за намаляването на отока (той се съдържа в солта, содата бикарбонат, глутамината, водораслите и др.).
– Ограничена употреба на алкохол, кофеин, захар и млечни продукти.
– Увеличена консумация на пълнозърнести храни, краставици, ябълки, картофи, грозде, лук, зеле и портокали.
– Ежедневно приемане на подходящи витаминни (витамин С, В6) и минерални (с калий, магнезий и др.) добавки.
Билкова терапия
Диуретичните (пикочогонни) билки също могат да помогнат за облекчаване на отока. Една от най-добрите за тази цел е глухарчето (особено видът Taraxacum mongolicum), тъй като в допълнение към пикочогонното му действие то е богат източник на калий (пикочогонните средства изхвърлят калия от тялото и той трябва да бъде възстановен, за да се избегне недостигът му).
Хидротерапия
Хидротерапията, използвана ежедневно с контрастни горещи и студени приложения (компреси или потапяне), може също да бъде полезна.
Други алтернативни лечения
Има и други алтернативни терапии, които могат да намалят отока. Сред тях са традиционната китайска медицина, аюрведа, соковата терапия и масажите. Традиционната китайска медицина и акупунктурата използват сложна диагностична система за определяне на причините за отока. По този начин, ако се извърши правилно, лечението води не само до отстраняване на флуида, но също и до цялостно решаване на проблема.
Алопатично лечение
При медицински състояния, които водят до прекомерен обем на флуиди, често се назначават диуретични средства, дигиталис и определен хранителен режим (диета). Пикочогонните лекарства подпомагат отделянето на вода и натрий при уриниране. Дигоксинът е препарат на основата на дигиталис, който понякога е необходим за забавяне на сърдечния ритъм и увеличаване на силата на сърдечните контракции.
Една от препоръките по отношение на хранителния режим е да се приема по-малко натрий, за да се намали задържането на флуиди. Препоръчва се и достатъчен прием на протеин.
При пациенти с лимфедем добър ефект може да даде съчетанието от няколко терапии. Комбинираната деконгестивна терапия включва използване на ръчно дрениране на лимфа, ластични бинтове и подходящи поддържащи дрехи и физикална терапия.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!