Съществуват много и разнообразни видове от рода на детелината (Trfolium) и не всички са добре проучени откъм състав и действие. Има данни главно за полската и ливадна /червена/ детелина.
Използват се преди всичко цветовете, които съдържат фитохормонални субстанции, багрила, витамини, соли и др. Интересът към тях е главно по посока на естрогеноподобното им влияние – за подобряване на някои менструални и менопаузни проблеми у жените. Билката също така подобрява дейността на жлезите – слюнчените, стомашните, чревните и панкреатичните ензими се активират. Това е полезно, но не за всички, поради което е добре билката да се приема след консултация с фитотерапевт.
Не е доказано разпространеното сред народа убеждение, че детелината има много допирни точки с женшена или че сама по себе си предотвратява разсейките при раково болни.
Макар че е сравнително нетоксична, употребата й в огромни количества и особено объркването й с други подобни видове могат да доведат да нежелателни странични реакции.
Що се касае до външно приложение като лапа при циреи, заушки и др., приложението й е уместно. Но ако се налагат тумори, компресът не бива да бъде горещ (загряващ), което в случая е противопоказно.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Pingback: Облекчете язвата на стомаха с естествени средства!