Д-р Антоанета Заркова е главен асистент в Националната болница по хематология в София. Има защитена специалност по вътрешни болести. Тя обаче е привърженик и на природните методи на лечение. От 2001 г. практикува аюрведична медицина в създадения от нея диагностичен, лечебен и образователен център. Специализирала е многократно в аюрведични центрове в Индия, а от 2007 г. провежда курсове по аюрведа съвместно с Европейския институт за ведически изследвания. Ето какво споделя д-р Заркова специално за в. „Доктор“.
Д-р Заркова, как лекува аюрведичната медицина?
Аюрведа е древно учение, което има и медицински аспект. Това е наука за дълголетието. Аюрведа лекува заболяванията, като балансира енергиите в организма, пречиства го от токсини, коригира дневния режим, храненето. Коригира и нагласите на човека, защото аюрведа смята, че болестите започват от съзнанието много време преди да са се проявили на физическо ниво. Тя работи на всички нива – физическо, ментално, съзнание. Тази система е съществувала и се е доказала хиляди години преди Христа, още преди да е записана във ведите. Удивителното е, че работи, без да има някаква нужда от осъвременяване. В аюрведичната медицина има и ароматерапия, и мануална терапия, и акупресура. Науката й за субстанциите е изключително развита. Чрез много сложна и продължителна процедура, понякога с години, лекарства се превръщат дори продукти с тежки метали, като се „убива“ металът. Микрограмове от тези субстанции се влагат в лечебните продукти. За съжаление те са табу за западния свят. Но разполагаме с много билкови продукти. В България се внасят над 450 регистристрирани билкови продукта за аюрведично лечение.
Обяснете пречистващите аюрведични практики.
Използват се разнообразни пречистващи практики, като най-много се акцентира на пречистванията с масла, освен известните пречиствания с вода и с храна. Защото голяма част от предизвикващите заболявания токсини са мастноразтворими. Смятам, че само аюрведата извежда толкова успешно мастноразтворимите токсини от тялото. Има практики, чрез които се стимулира черният дроб да превърне мастноразтворимите токсини във водноразтворими, за да може да се излъчат. Аюрведа използва майсторски практики и за да превключи нервната система на човека в режим, който благоприятства излъчването на токсините. Заедно с това се дават пречистващи и алкализиращи режими на хранене. Но всяко лечение е напълно индивидуално и зависи от конституцията на тялото и от заболяването на отделния човек.
Основните пречистващи действия са 5: чрез повръщане, чрез пургативни средства, предизвикващи многократно ходене по голяма нужда, чрез клизми, чрез извеждане на патологичните натрупвания през носа, чрез кръвопускане. Всички тези пет прийома рядко се правят при един човек. Правят се избирателно според това коя от видовете материя трябва да бъде премахната от организма. Ако човек има много слуз, много мастна тъкан, трябва да прави аюрведично пречистване чрез повръщане. Ако има много „огън“, възпалителни процеси, червенина по кожата, много гняв, трябва да прави пречистване чрез пургативи. Ако има много „сухота“, много газове, ако в него доминира леката енергия, пречистването трябва да стане чрез клизми. Ако има проблеми в тялото над ключиците, трябва да прави пречистване през носа.
Това са програми, които не е препоръчително да се правят самостоятелно, защото те са тежката артилерия на аюрведа. Те се правят в клинични условия – пациентът да спи там, да се храни с това, което му е предписано, и на място да му се правят пречистващи процедури. Те всъщност са най-кратката част от пречистването. Най-трудоемка и продължителна е подготовката на нервната система да се разтворят мастноразтворимите токсини и да се изведат от тялото. Ако човекът е напрегнат, стресиран, всичко в него се свива и токсините не могат да излязат навън.
Как се прави това въздействие върху нервната система?
Чрез многократни масажи с масла на цялото тяло, с билкови парни процедури, пиене на билкови масла, изливане на приятно затоплено масло в междувеждието. Правят се и „езерца от затоплено краве масло“ около очите, които се задържат там с кладенчета от специално тесто. Всичко съм пробвала и върху себе си, когато се учех в аюрведически центрове в Индия, както и в България. Например широдхара – изливането на масла в междувеждието, дълбоко и трайно успокоява нервната система. Тези масла проникват дълбоко в главата, дори в тъканите на мозъка. Изливането трае половин час до 45 минути. Мазнините много бързо проникват през кожата и тъканите и понеже мозъкът е изключително мастносъдържащ орган, за него е много важна тази процедура. Получава се обмен между вкараните мазнини със собствените. Ефектът е дълбоко успокояване на нервната система. Процедурата действа също на емоциите, на психиката.
При какви заболявания се използва широдхара?
Тази процедура влияе на голяма група заболявания, но най-напред на всички психосоматични. Има благотворно влияние и при неврологични заболявания, хипертония, неврози. Практически се използва за лечение на всички заболявания, защото превключва нервната система на режим, при който става възможно пречистването на тялото от токсини.
А кладенчетата с масла по гръбнака за какво се използват?
При лечение на радикулити, на травми на гръбнака, на остеоартрит, на болести на междупрешленните дискове – така че този метод има доста широки индикации.
Сега са модерни алкализиращите организма диети. Но какво препоръчва от хилядолетие аюрведа в тази насока и защо?
Само в алкална среда организмът позволява на слабите киселини да го напуснат, най-вече през бъбреците. Алкализацията съхранява и костната плътност, защото калцият, отговорен за стабилизирането на костите, участва и в поддържането на алкално-киселинното равновесие на тялото. При доминиране на киселинна храна с много месо, паралелно с обездвижване и живот в стрес, средата на организма се подкиселява. И за да поддържа нормална киселинност, за да постигне някаква алкализация тялото вади калция от костите. Ако този процес се налага продължително време, ресурсът от калций в костите започва да се изчерпва. Така киселинното хранене е една от причините за толкова разпространената в наше време остеопороза.
Какъв хранителен режим предписва аюрведа за профилактика?
Алкалният начин на хранене е част от превенцията на болестите. Ако човек има склонност да развие диабет, му се дава хранене, което би го предпазило от диабета. Не е нужно да изследваме човека редовно, за да видим кога е развил болестта и да му препоръчаме диетата. Аюрведа ще му даде правилния хранителен режим десетилетия по-рано, за да предотврати болестта. В това е силата на аюрведа. По конституцията на човека тя определя към какви заболявания е склонен и дава превантивно хранене. По време на празници лекарите имат много работа, защото хората преяждат. И вместо да направят нещо добро за себе си на празника, увреждат здравето си.
Повечето хора допускат да се разболеят тежко и очакват тогава да им се даде вълшебното хапче…
Това говори за липса на здравна култура. Но и когато човек вече е развил заболяване, аюрведа може да помогне чрез начин на хранене, билки, двигателен режим, пречиствания, както и чрез преориентиране на нагласите, на ценностната система. Аюрведа работи на много нива.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!