Оказва се, че нашето тяло най-добре абсорбира най-простата храна.
Плодовете е най-полезно да се ядат сурови, непроменени, а не след няколко етапа на готвене. Този постулат е валиден и по отношение на ядките – ценни плодове с перфектен биохимичен състав. Те съдържат голямо количество протеини, здравословни мазнини, фибри, антиоксиданти, растителни стероли, както и редица витамини и минерали.
Полезни свойства имат лешниците, кашуто, фъстъците, кедровите ядки, орехите от макадамия и обикновените нашенски орехи. Една четвърт чаша ядки от нашенски орехи съдържа етерични растителни мазнини, както и необходимите количества мед, манган, молибден и биотин, необходими за дневната доза на човек. С орехите ще обогатите тялото си с разнообразие от биологично активни вещества, необходими за неговото укрепване.
- Противоракови свойства на орехи
Мащабни проучвания при мишки показват, че редовната консумация на орехи намалява вероятността от рак на простатата и рак на гърдата. Според някои доклади, систематичното използване на орехи може да намали вероятността от развитие на рак на простатата с 30-40% и рак на гърдата с 50%!
- Орехите и здравето на сърцето
Те съдържат голямо количество от аминокиселината аргинин, която има благоприятен ефект върху кръвоносните съдове и намалява вероятността от сърдечно-съдови заболявания. В допълнение, орехите съдържат омега-3 алфа линоленова киселина, която има ясно изразени противовъзпалителни свойства и предотвратява образуването на патологични съсиреци.
- Антиоксидантна бомба
Орехът също е ценен с уникалното си антиоксидантно съединение. Този плод съдържа антиоксиданти като редкия юглон, както и танини и флавони. В едно проучване, беше демонстрирано, че полифенолите, съдържащи се в орехите, са способни да предотвратят химически индуцирано увреждане на чернодробните клетки. Като цяло, орехите предпазват от свободните радикали, намаляват риска от атеросклеротични промени в кръвоносните съдове и имат силни противовъзпалителни свойства.
- Подобряване на мозъчната дейност
Орехите съдържат редица биологично активни вещества, които са невропротектори. Те включват витамин Е, фолиева киселина, мелатонин, омега-3 мастни киселини и антиоксиданти. Доказано е, че консумацията на орехи помага за подобряване на мозъчната функция, както и за инхибиране на процесите, които допринасят за стареенето.
- Диабет
Съставът на мастните киселини на орехите оказва благоприятен ефект върху хода на обменните процеси при хора с диабет тип 2. Проучванията показват, че яденето на една четвърт чаша орехи подобрява производството на инсулин и понижава кръвната захар.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!