Много често се говори и пише за хипертонията, ш И всеки от нас знае, че става дума за повишено кръвно налягане. Но само това ли е? И винаги ли повишаването на кръвното налягане означава хипертония? Моля да разкажете по-ясно за болестта и как можем да я избегнем, дори и да повишаваме от време на време кръвното налягане?
Иван Троянов – Плевен
Хипертонията е хронично заболяване, което при бавно развитие преминава през три стадия според класификацията на Световната здравна организация. Но може да прогресира и много бързо.
В първи стадий нивото на кръвното налягане е с параметри 160-179/96-105. По време на почивка се понижава, но след това обикновено пак скача. Човек случайно разбира, че му се е повишило кръвното, затова го измервайте редовно.
Първият стадий на болестта се отразява на умствената работоспособност на човека, нарушава се сънят му, получава главоболие.
Вторият стадий се характеризира с постоянно повишено кръвно налягане: горната граница е 180-199, а долната – 105-115. В този стадий вече се проявяват хипертонични кризи. Това означава рязко покачване на кръвното, и то на високи стойности. Появяват се първите признаци на увреждане на сърцето – влошава се кръвообращението и започва хипертрофия на лявата сърдечна камера. Исхемията се засилва, а по очните дъна могат да се видят изменения в кръвоносните съдове.
Третият стадий се характеризира с повишена горна граница до 200-230 пункта, също и долна – до 115-130. При това може изведнъж спонтанно да спадне. В този стадий се наблюдава т.нар. обезглавена хипертония: понижава се горната граница, а се повишава долната, което означава понижаване на съкратителната функция на миокарда. Хипертоничните кризи стават все по-опасни, възможни са увреждания на бъбреците. А също и остра исхемия на ретината и загуба на зрението.
Материалът е от в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!