Лечение след инсулт – какво трябва да знаете?

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

Лечение след инсулт – задължително трябва да знаете тези неща!

Има много приложения на алтернативни и допълващи се лекарства за лечение и профилактика на мозъчния удар. Алтернативни терапии се използват и в рехабилитацията на жертвите на инсулта.

Акупунктурата и акупресурата се използват широко при пациентите с инсулт, както и масажът. Упражненията и програмите за медитация, като тай чи, носят голяма полза. Могат да бъдат приемани билки с антиоксидантни свойства, но само по лекарско предписание. Много терапии помагат за контрола на кръвното налягане, включително медитация, кататимно- имагинативната психотерапия (използваща въображението), биофийдбек (биообратна връзка) и тай чи.

Алопатично лечение

лечение след инсулт
Лечение след инсулт – какво помага?

Голяма част от необходимите грижи веднага след прекаран мозъчен удар са насочени към преодоляването на по-нататъшните последици. Парализата изисква предотвратяването на контрактурите или упражнения за парализираните крайници.

Това се постига чрез физиотерапия и може да включва помощни средства, като поддържащи тиранти за ръцете, подлакътници, носене на специални обувки в леглото, за да се предотврати деформация в стъпалото. Тежко пострадалият от мозъчен удар пациент трябва да се препозиционира (обръща) често, за да се предотвратят усложнения като пневмония и задържане на венозна кръв, или белодробна емболия.

Поради трудностите при преглъщане на болния може да се наложи употребата на временна или постоянни тръба за хранене, поставена в стомаха, за да се осигури адекватно хранене. Тези тръби могат да бъдат спуснати през хранопровода в стомаха през носа или да се приложат гастрично (в стомаха) чрез тръба с по-широк лумен, хирургически имплантирана в стомаха.

Тежкият инсулт води до загуба на съзнание или кома.

Това изисква медицинско наблюдение и намеса, включително допълнителен приток на кислород и дори евентуално интубиране, за да се осигури адекватното функциониране на дихателните пътища и да се улесни дишането.

Приемът на течности, които болният може да не бъде в състояние да погълне през устата поради затрудненото преглъщане, ще се осигури чрез вливания. Вероятно би се наложила и употребата на медикаменти, регулиращи разреждането на кръвта или разтварянето на съсиреците, каквито са кумадин или хепарин.

Петгодишно клинично изследване, завършило през 1995 г. и оповестено от вестник New England Journal of Medicine, показва, че пациенти с инсулт, лекувани в рамките на три часа от удара с антикоагуланти (препарати за разграждане на съсиреци), имат 1/3 по-голям шанс да не развият трайна инвалидност. Травмата на мозъка, причинена от инсулт, може да доведе до оток, който ще трябва да бъде намален чрез прием на диуретици или стероидни лекарства.

Понякога е необходимо хирургично отстраняване на съсирека, запушващ дадена артерия.

Хеморагичният инсулт може да доведе до нарастване на напрежението в мозъка, което трябва да бъде освободено възможно най-скоро, за да се предотврати нанасянето на допълнителни поражения. В някои крайни случаи за облекчаване на натиска може да се наложи оперативно лечение.

Очаквани резултати

Изследванията, докладвани от Националния институт за неврологични заболявания и инсулти, посочват, че 25% от хората, които са претърпели мозъчен удар, се възстановяват напълно, а 20% умират в рамките на три месеца след инсулта.

От оставащите 55% – 5% изискват дългосрочни грижи (напр. санаториум). А за останалите – приблизително половината от пациентите с инсулт – рехабилитация и възстановителни процедури, за да успеят да възстановят голяма част от предишните си способности. Доказано е, че необратимите щети от инсулта са най-често онези, касаещи интелектуалните функции на пациентите.

Превенция

Контролът върху кръвното налягане е най-важният фактор за предотвратяване на мозъчния удар. Хората трябва редовно да проследяват кръвното си налягане и ако то е постоянно завишено (за систолното, или горната граница – при нива над 140-150 и диастолното, или долна граница – над 90-100), трябва да бъде потърсена незабавно консултация с лекар.

Американската кардиологична асоциация (АКА) препоръчва на пушачите да прекъснат този навик, за да се предпазят от инсулт. Употребата на цигари може да удвои риска от мозъчен инфаркт и пушенето като цяло се свързва с други рискови фактори за инсулта. Рискът започва да се увеличава, ако отказът от тютюнопушене се проточи във времето.

Също така АКА препоръчва на застрашените от мозъчен удар да избягват тютюневия дим, ако това е възможно.

Диета, включваща намален прием на натрий (сол), умерена физическа активност и загуба на тегло (ако пациентът е с наднормено такова), са форми на немедикаментозно лечение за понижаване на кръвното налягане. Други естествени средства включват използването на артишок, който намалява съдържанието на мазнини в кръвта, чесън – за понижаване на холестерола и кръвното налягане, както и за намаляване на кръвосъсирването, и гинко, който подобрява кръвообращението и укрепва артериите и вените.

Използването на фолиева киселина, лецитин, витамини В6 и В12, витамини С и Е се препоръчва като поддържаща мярка за намаляване на кръвното налягане. Две нови проучвания от Харвард установяват, че спазването на диета, богата на плодове и зеленчуци (особено зеленолистни зеленчуци и кръстоцветни — такива като броколи, карфиол и зеле), може да намали риска от исхемичен инсулт. Когато плодовете и зеленчуците се приемат не само като добавка към храната, а изместват месото и трансмазнините (хидрогенираните масти в шоколада и повечето маргарини), те намаляват допълнително риска от инсулт.

Избягване на вещества, които могат да причинят инсулт.

Доклад от 2002 г. разкри, че популярната билкова добавка ефедрин може да предизвика инсулт, инфаркт и внезапна смърт.

Множество проучвания са установили, че аспиринът действа като разредител на кръвта и спомага за намаляване на съсиреците, когато се приема в малки дози. Една малка таблетка аспирин дневно осигурява тази антикоагулантна профилактика.

Ако е необходимо, лекуващият може да препоръча медикаменти за понижаване на кръвното налягане. Тези лекарства включват:

– Бета-блокери, които намаляват силата и скоростта на сърдечната дейност.
– Вазодилататори, които разширяват кръвоносните съдове.
– Диуретици, намаляващи общия обем на циркулиращата кръв и по този начин работата на сърцето чрез премахване на течности от организма.
– Липидопонижаващи медикаменти, увеличаващи освобождаването на холестерол от организма или предотвратяващи превръщането на мастните киселини в холестерол. Те намаляват мазнините в кръвния поток.

Предварителен доклад от Франция през 2002 г. заяви, че използването на имунизираща ваксина срещу грип може да намали риска от инсулт. Предишни изследвания доказаха също така, че ваксините срещу грип стимулират имунната система, което помага за намаляване на възпаленията в целия организъм. Ако приемем това за вярно, ползата би била предимно за хората на възраст над 75 години.

Супер съвети за възстановяване след инсулт – ето какво помага

мозък
Лечение след инсулт

Най-напред трябва да се разбере какво е причинило първата атака

На всеки 4 минути един европеец става жертва на мозъчносъдов инцидент. Проблемът е сериозен, защото може да се окаже фатален или да остави тежки следи.

Как преминават първите седмици, месеци и години след инсулта?

Тези, които са преживели инсулт, понякога го сравняват с автомобилна катастрофа. Идва внезапно и непредвидено, остава травма за цял живот. Пациентите често запазват задълго безпокойството си и страха, че това може да се повтори отново.

Мозъчносъдовият инцидент представлява рязко прекъсване на кръвообращението в част от мозъка. Година след това 30% от пострадалите умират, а сред оцелелите 40% запазват сериозни последици – парализа на едната половина на тялото, частична или пълна загуба на говора, проблеми с равновесието и т.н. Но има и донякъде невидими за околните хора следи – хронични умора, проблеми с паметта, променливо настроение, затруднено съсредоточаване. Много от пациентите изпадат в депресия.

Рецидивите не са задължителни

През петте години, които следват мозъчно- съдовия инцидент, 30-40% от пострадалите стават жертва на рецидив. Въпреки тези песимистични числа, правилното лечение и създаването на здравословни навици могат да се окажат достатъчни, за да не се случи това. Най-напред трябва да се разбере какво е причинило първата атака. Има два типа инсулт. Първият, характерен за 80% от случаите, е мозъчният инсулт, при който кръвен съсирек запушва някоя мозъчна артерия и възпира по този начин притока на кислород в мозъка.

В 15-20% от случаите пък става дума за мозъчен кръвоизлив, при който някоя от артериите в мозъка се разкъсва. Нахлуването на кръв в мозъчната тъкан й нанася поражения.

Ако е налице инфаркт, лекарите търсят произхода на съсирека – той може да идва както от сърцето, така и от някоя артерия. Когато се установи това, се прилага подходящо лечение: антикоагуланти, ако пациентът страда от нарушен сърдечен ритъм, който може да доведе до формирането на съсирек, или антиагреганти при наличие на атеромни плаки по стените на артериите. Във всички случаи лечението се провежда цял живот.

Ведрият дух помага

Инсултът настъпва внезапно и брутално, но възстановяването е много дълго. Всеки отделен случай е различен и не може да се предскаже как ще протече периодът след инсулта, както и какви резултати могат да бъдат постигнати. Някои пациенти остават на инвалиден стол, при други не се забелязват никакви следи. Но едно е сигурно – ведрият дух, оптимизмът и доброто настроение са силни съюзници за възстановяване на физическата форма. Колкото по-позитивен е пациентът, толкова по-големи са шансовете за заличаване на последиците.

Най-големите постижения във възобновяването на формата отпреди инсулта се отбелязват през първите три месеца след злощастната дата. Но и след това не бива да се губи кураж, тъй като подобряването остава възможно до 18 месеца след инцидента. В същото време депресивните състояния отнемат от енергията, нужна за възстановяването. Ролята на семейното и приятелско обкръжение е по-важна от всякога. Помага и сплотяването с други хора, преживели същия проблем.

Рехабилитация след инсулт

Медикаментозното лечение е задължително, но недостатъчно. Нужно е също да се променят някои навици. Първата мярка е ограничаване на солта в храната, тъй като тя може да доведе до хипертония – съществен рисков фактор за инсулт.

Прекалено силният кръвен поток постепенно уврежда малките кръвоносни съдове, които в един момент могат да се разкъсат. Ако се установи високо кръвно налягане, се предприема съответното лечение. Други рискови фактори са диабетът и високите стойности на холестерола в кръвта, както и свръхтеглото.

Храната трябва да е разнообразна и добре балансирана – пет порции плодове и зеленчуци на ден, по-малко захар и животински мазнини. Погрешно е някои продукти да се премахват напълно от менюто, всичко е в дозата!

Поне 30-минутна физическа активност всеки ден, максимално ограничаване на алкохола и пълно спиране на цигарите са другите важни препоръки. Приемът на противозачатъчни в комбинация с тютюнопушене е забранен за жените, прекарали мозъчен инсулт.

След инсулт първо лекувайте хипертонията!

Възрастните обикновено са с по няколко заболявания, и лекарствата, които вземат, се случва да са несъвместими. Или да предизвикат взаимно отслабване или усилване на действието си.

Затова лекарят, а и пациентът трябва да подреждат по важност заболяванията, които лекуват.

1. След прекаран инсулт или инфаркт по важност най-напред е лечението на хипертония. Трябва да се предварди повторението на инсулта.

2. Медикаментите срещу високо кръвно налягане често имат като допълнителен ефект снижаването на кръвната захар. Затова може да се отложи вземането на лекарства и да се мине само към режим на хранене и физическа активност. Но ако не се получи подобрение, следва предпазливо да се мине към лекарства.

Народна медицина след инсулт

билки след инсулт
билки след инсулт

Рецепта 1

50 грама стръкове жаблек, 50 грама стръкове мащерка, 30 грама цвят от арника, 30 грама корени селим, 60 грама индийски бъбричен чай, 40 грама плодове кимион, 40 грама корени валериана, 60 грама листа от гинко, 40 грама цвят от лавандула и 40 грама стръкове ангелика се смесват. Две супени лъжици се заливат с половин литър вряща вода. Варят се около пет минути. Пият се по 150 мл преди ядене три пъти на ден.

Рецепта 2

Смесват се 1 лъжица сусамово масло и 1 лъжица захар на кристали. Запарват се с вряла вода. Полученият чай се пие 3 пъти дневно.

Рецепта 3

Половин чаша от клек и плодове на шипка се заливат с чаша кипяща вода и се варят 15 минути, след което се изливат в топла вана. Курсът на лечението е 20-30 вани.

Рецепта 4

1 супена лъжица конски босилек се залива с 1 чаша кипяща вода. Кисне 1 час и се пие 2 пъти на ден по половин чаша. Лечението е 30 дни.

Източници:Здрaвeн журнaл,Pixabay.com,kр.ru

Неврохелт плюс
Неврохелт плюс – чудо за възстановяване на мозъка

Лечение след инсулт - какво трябва да знаете?

Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *