Множествената склероза се нареди на първо място сред болестите, водещи до инвалидност сред младите хора. Освен това се превръща в огромен социален проблем. Само в края на XX век са диагностицирани милиони болни, а многобройните изследвания навеждат на мисълта за приближаване до мащабите на епидемия.
„Днес можем точно да кажем, че често в пусков механизъм на болестта се превръщат някои видове вируси, психоемоционалният стрес и лошата екологична обстановка. – казва проф. Ховард Вайнер от Харвардския университет – водещ световен експерт в областта. – Ние се научихме по-добре да се ориентираме в природата на тази болест, което означава, че я лекуваме по-успешно.“
Оказва се, че множествената склероза има и явен географски аспект: колкото пo-далече живеят хората от
екватора, толкова по-голяма е вероятността да заболеят. Затова голям брой болни се диагностицират на север – в САЩ, Канада, Европа, Русия, пише в. „Доктор“.
Боледуват най-често млади, красиви и талантливи хора – твърди друг световноизвестен медик – руският професор по неврология, неврохирургия и медицинска генетика в института „Пирогов“ в Русия, Алексей Бойко, президент на Конгреса на Руския комитет по изследване на множествена склероза. Вижте част от интервюто с проф. Бойко.
Проф. Бойко, доколко е разпространено това заболяване към днешна дата?
Повече от 2 милиона човека по света са с установена диагноза множествена склероза, а болните от година на година се увеличават. Но това на първо място е свързано с диагностиката – точната диагноза се поставя в най-ранни стадии от развитието на патологичния процес. И на второ място, появиха се ефективни лечебни методи, поради което болните в днешно време живеят много по-дълго.
А действително ли тази болест подмладява напоследък и с какво е свързано това?
От множествена склероза боледуват най-често млади хора, около 18-годишна възраст. Вече има и много случаи на деца и подрастващи, които впоследствие боледуват много-много години. Младите пациенти с тази диагноза стават все повече, особено в развитите страни, тъй като това е една от болестите на цивилизацията, свързана е с промени в имунитета ни, които произтичат под натиска на техногенните въздействия върху човешкия организъм. Винаги е имало предразположеност към такива имунни заболявания, но сега под влияние на стотици фактори тази предразположеност се реализира много по-често.
Може ли да се посочи някакъв слой от населението, който е по-предразположен към множествена склероза?
По принцип това са хора от различни социални групи, но сред тях има много външно красиви и талантливи млади хора. Още в миналия век са наблегнали на симптома „красота“ при множествена склероза. Възможно е това по някакъв начин да е свързано с генетичната предразположеност. Възможно е да става дума за специфична фина душевност.
Има ли някакви генетични маркери, свързани с развитието на заболяването?
По последни данни предразположеност към множествена склероза се формира при наличие на повече от 200 генетични варианта, маркери и алели, които идват и от майката, и от бащата. А самата болест се реализира под външни фактори, например инфекции. Съществуват т.нар. условно-патогенни вируси, с които човешкият организъм без предразположеност може да живее дълго време, но в дадения случай именно те провокират развитието на заболяването. В списъка на катализаторите може да се добави недостигът на витамин D, както и други фактори, влияещи на взаимодействието на нервната и имунната система. Казано накратко, болестта може да се провокира от инфекции и психоемоционален стрес.
Обаче през последните 20 години имаме прогрес в лечението на това заболяване. Световната здравна организация призна този факт като едно от най-големите достижения на съвременната наука.
Какво точно имате предвид?
Докато през 2005 г. лекарите невролози разполагаха само с пет имуномодулиращи препарата за лечение на множествена склероза, към 2010 г. те са девет, а сега вече – 15. Важно условие за успешното лечение и индивидуалния подбор на т.нар. препарати, променящи протичането на множествената склероза, е персонализираната медицина, която сега се смята за най-перспективна.
Имуномодулиращите препарати позволяват да се понижи активността на патологичния процес, контролират го и правят така, че хроничното заболяване оказва минимално влияние върху здравето на човека. Тези препарати действат като „лекарство-скалпел“, т.е., ако попаднат точно в целта, водят до прекрасни резултати. Но те трябва да бъдат добре познати, в смисъл да се познават всички техни показания и противопоказания, и да се подбират с оглед анамнезата на болестта и живота на пациентите.
Кога казвате: постигнахме добри резултати, след като самата болест все още не може да бъде напълно победена?
За добър резултат говорим, когато в продължение на дълго време няма нито клинични, нито томографски прояви на болестта. Естествено, че не можем в този случай да кажем „излекувахме“ множествената склероза. Но можем да разработим такъв план на лечение и наблюдение, че да контролираме всички прояви на патологичния процес и навреме да му въздействаме. Затова е много важно всички държави да направят достъпни тези препарати. Всеки пациент с множествена склероза трябва да получи онзи препарат, който са му подбрали лекарите и който действително му помага. Много е важно тези специалисти да са висококвалифицирани.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!